Plastik fantastik?
5+,  7+,  9+,  Książki

Plastik fantastik? – recenzja

Coraz więcej rozmawiamy z dziećmi o potrzebie ograniczenia ilości generowanych odpadów. W sposób szczególny zwracamy im uwagę na problem stale rosnącego zużycia plastiku. Właśnie dlatego cieszę się, że powstają takie książki jak „Plastik fantastik?” od wydawnictwa Babaryba. Co ciekawe, bardzo szeroko dotyka ona zagadnień związanych z tworzywami sztucznymi. Jest to tytuł, w którym przeczytacie nie tylko o zagrożeniach, płynących z generowaniem ogromnej ilości plastikowych śmieci, ale także poznacie historię plastiku oraz dowiecie się w jakich dziedzinach naszego życia jest on wręcz niezastąpiony. Zajrzyjcie razem z nami do tej świetnej książki!

Czy wiecie, że pierwsze tworzywo sztuczne zostało wynalezione już w 1869r.? Był to celuloid, który posłużył do produkcji kul bilardowych, ratując tym samym słonie, gdyż to właśnie z kości słoniowej wcześniej wykonywano bile! W 1907r. wynaleziono zaś bakelit, którego produkcja na masową skalę rozpoczęła ekspansję tworzyw sztucznych. Obecnie nie sposób przeżyć nawet jednego dnia bez kontaktu z różnego rodzaju plastikiem. Gdzie znalazł on zastosowanie? W książce „Plastik fantastik?” znajdziecie wiele różnych przykładów wykorzystania tworzyw sztucznych. Co ciekawe, zrewolucjonizował on nawet loty kosmiczne czy medycynę! Wyobrażacie sobie zastrzyki bez plastikowych strzykawek?!

„Plastik fantastik?” to książka, w której przedstawiono mnóstwo ciekawych faktów, związanych właśnie z plastikiem. Słyszeliście na przykład o katastrofie kontenerowca, do której doszło w 1992r. na Oceanie Spokojnym, po której na plażach na całym świecie znajdowano… kaczuszki kąpielowe? Znalazły się one nawet na Oceanie Arktycznym, gdzie być może do tej pory trwają zamrożone w bryłach lodu! Jest to świetny przykład niezwykłej trwałości plastiku, bez względu na panujące warunki.

Plastik fantastik?
Plastik fantastik?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

O czym jeszcze przeczytacie w książce „Plastik fantastik?”? Dzieci będą miały okazję zobaczyć, w jaki sposób powstają tworzywa sztuczne oraz jak wygląda proces ich recyklingu. Proste rysunki i schematy z pewnością pomogą zrozumieć opisywane zagadnienia. Młodzi czytelnicy przeczytają także o różnych ciekawych, proekologicznych inicjatywach, mających za zadanie zwiększyć świadomość społeczeństwa i zwrócić uwagę ludzi na potrzebę racjonalnego korzystania z plastiku. W książce nie mogło też zabraknąć treści, poświęconych problemom i zagrożeniom, płynącym z nadmiaru generowanych odpadów z tworzyw sztucznych! I to właśnie te strony są moim zdaniem niezwykle istotne, dlatego warto poświęcić im szczególną uwagę!

Książka „Plastik fantastik?” to bardzo wartościowa lektura, która pokazuje dzieciom, że plastik i tworzywa sztuczne są nam potrzebne, jednak powinny być one przez nas racjonalnie wykorzystywane. Są bowiem dziedziny naszego życia, w których nie możemy zrezygnować z plastiku, ale z pewnością znajdziemy mnóstwo sposobów na to, by generować mniej odpadów z tworzyw sztucznych! I choć książka jest niezwykle ciekawa i napisana w bardzo przystępny dzieciom sposób, to czułam lekki niedosyt w porównaniu z innymi proekologicznymi tytułami tego wydawnictwa. Tak przyzwyczaiłam się do grubszych publikacji promujących ochronę środowiska od Babaryby, że po przeczytaniu „Plastik fantastik?” naprawdę żałowałam, że to już koniec 😊. Jednak niewątpliwą zaletą tej książki jest to, że możemy po nią sięgnąć nawet z młodszymi dziećmi. Stosunkowo krótkie teksty na poszczególnych stronach, sporo kolorowych ilustracji i proste treści będą przystępne nawet dla 5-latków.

Gorąco polecam „Plastik fantastik?” – będzie to świetna pomoc w ekologicznej edukacji naszych dzieci!

Plastik fantastik?
Plastik fantastik?
Plastik fantastik?
Metryczka:
  • autor – Eun-Ju Kim
  • ilustrator – Ji-Won Lee
  • tłumacz – Marta Tychmanowicz
  • wydawnictwo – Babaryba
Szukcie innych proekologicznych lektur od wydawnictwa Babaryba? Zajrzyjcie tu:

Woda – źródło życia – recenzja

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – recenzja

Ocieplenie klimatu – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *