Klimatyczni
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Klimatyczni – recenzja

Zapewne każdy z nas usłyszał choć raz w swoim życiu słowa „Całego świata przecież nie zmienisz”. A gdyby tak jednak spróbować? Książka „Klimatyczni” to lektura, która pokaże dzieciom, że dokonując małych zmian i robiąc z pozoru proste rzeczy można naprawdę wiele osiągnąć. Jest to niezwykle budująca i bardzo motywująca książka, dzięki której zobaczymy, że każdy z nas może przyczynić się do tego, że świat będzie lepszym i bardziej przyjaznym miejscem. Zajrzyjcie razem z nami do tej nowości od wydawnictwa Tekturka i poznajcie niezwykle klimatycznych bohaterów!

W domu Basi i Witka nieoczekiwanie zgasło światło. Niby była to zwykła przerwa w dostawie prądu, a jednak stała się ona początkiem dość niezwykłych wydarzeń. Gdy dzieci zaczęły zanadto panikować, ich żółw Tymoteusz postanowił… przemówić. A miał naprawdę wiele mądrego do powiedzenia! Postanowił uświadomić dzieciom, że brak prądu tak naprawdę nie jest dużą niedogodnością. Opowiedział im historię kilku osób, które postanowiły zmierzyć się ze zdecydowanie większymi problemami!

Żółw Tymoteusz przedstawi nam siedmiu niezwykłych bohaterów, którzy postanowili zmienić świat zaczynając od siebie. Wspólnie z bohaterami książki sprawdzimy jak 14-letni Willam Kamkwamba zapewnił swojej wiosce prąd oraz stały dostęp do wody, wykorzystując do tego niepotrzebne sprzęty. Dowiemy się również za co uniwersytet w Meksyku postanowił uhonorować 8-letnią Xochtil Guadalupe Cruz Lopez nagrodą, przyznawaną kobietom za wybitne zasługi dla nauki. Przeczytamy również o Wangari Maathai, która nie mogła patrzeć na postępujące pustynnienie swojej ojczyzny i zapoczątkowała ruch, który przyczynił się do zasadzenia trzydziestu milionów drzew!

Klimatyczni
Klimatyczni
Klimatyczni
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Każda historia, przedstawiona w książce „Klimatyczni”, poświęcona jest innemu bohaterowi. Pochodzą oni z różnych zakątków świata, są w różnym wieku, mają różne marzenia, jednak przyświecał im jeden cel. Pragnęli oni, by otaczający ich świat był lepszym miejscem! Postanowili nie czekać na zmiany i zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce. Ich przykład uświadomi młodym czytelnikom, że czasem wystarczą naprawdę drobne rzeczy, by na zawsze odmienić świat i ludzi.

Cieszę się, że historie postaci, o których przeczytamy w „Klimatycznych” dotykają przeróżnych problemów współczesnego świata. Autorka poruszy zarówno kwestie ekologii, degradacji i zanieczyszczenia środowiska naturalnego, recyklingu i nadmiernej ilości produkowanych odpadów, a także ogromnej dysproporcji w warunkach życia, którą obserwujemy w niektórych krajach świata. Co więcej, Olga Ślepowrońska postanowiła zakończyć każdy rozdział krótkimi wskazówkami, dzięki którym młody czytelnik może pójść w ślady bohaterów, o których właśnie przeczytał! To świetny pomysł na zachęcenie dzieci do aktywności prospołecznych i proekologicznych.

Czytając książkę „Klimatyczni” nie sposób nie wspomnieć o jej szacie graficznej, gdyż jest ona naprawdę niezwykła. Już od pierwszej strony książka nawiązuje do ekologii i recyklingu, gdyż kartki imitują tekturę. Przyjemnie kojarzy się to także z nazwą wydawnictwa! Jednak to, co najbardziej przykuwa wzrok to bardzo oryginalne ilustracje Weroniki Żurowskiej. Powstały one z połączenia kilku technik, dzięki czemu robią niesamowite wrażenie. Znajdziecie tu zarówno piękne i niezwykle KLIMATYCZNE rozkładówki, jak i drobniejsze obrazki czy komiksowe wstawki. Tak ogromna różnorodność w prezentacji wizualnej sprawia, że książkę bardzo przyjemnie się zarówno czyta, jak i ogląda.

Gorąco polecam książkę „Klimatyczni” czytelnikom od 6. roku życia. Osobiście uważam, że jest to bardzo wartościowa lektura, a przy okazji jedna z ciekawszych pozycji w naszej biblioteczce!  

Klimatyczni
Klimatyczni
Klimatyczni
Klimatyczni
Klimatyczni
Metryczka:
  • autor – Olga Ślepowrońska
  • ilustracje – Weronika Żurowska
  • wydawnictwo – Tekturka
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *