I masz to pod kontrolą
12+,  9+,  Książki

I masz to pod kontrolą – recenzja

Wydaje mi się, że współczesnym nastolatkom dużo trudniej jest odnaleźć się w gąszczu emocji niż nam, gdy byliśmy w ich wieku. Żyjemy coraz szybciej, wymagamy od siebie i innych coraz więcej. Do tego wszechobecne media społecznościowe sprawiają, że w zasadzie na każdym kroku czujemy się obserwowani i bombardowani informacjami. Jak w tym wszystkim zadbać o własne zdrowie psychiczne i wewnętrzne poczucie dobrostanu? Anna Williamson postanowiła wyciągnąć do młodzieży pomocną dłoń i stworzyła książkę „I masz to pod kontrolą”. Jest to poradnik, który pomoże nastolatkom zajrzeć w głąb siebie i odzyskać kontrolę nad swoimi emocjami. O czym w nim przeczytamy?

Autorka już na wstępie pokazuje czytelnikom jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, zaś w poszczególnych rozdziałach stara się zwrócić ich uwagę na różne problemy, które negatywnie wpływają na nasze emocje. Anna Williamson wytłumaczy czym jest lęk i kiedy przestaje być on przyjacielem, a zaczyna szkodzić. Pomoże odróżnić stan obniżonego nastroju od depresji. Zwróci również uwagę młodzieży na ogromny wpływ stresu na ich psychikę. Co ważne, w każdym z rozdziałów, poświęconych różnym problemom ze zdrowiem psychicznym autorka sporo miejsca przeznaczy mitom, które narosły wokół depresji, fobii, lęku czy stresu. Dzięki temu czytelnik na każdy z tych problemów będzie mógł spojrzeć niejednokrotnie w całkowicie zmieniony sposób.

I masz to pod kontrolą
I masz to pod kontrolą
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Co ważne, autorka poświęci uwagę nie tylko umiejętności rozpoznania własnych emocji i niepokojących zmian w zdrowiu psychicznym. Młodzi czytelnicy przyjrzą się także różnym elementom ich życia, które mogą być źródłem stresu, lęku czy przyczyniać się do rozwoju depresji. Młodzież będzie miała okazję przeanalizować swoje relacje z przyjaciółmi czy rodziną. Nie zabraknie także rozdziału poświęconego intymnym aspektom życia nastolatków. Autorka poruszy w nim temat dojrzewania, seksu, związków i odkrywania własnej tożsamości. To bardzo ważne, że w książce pojawił się rozdział poświęcony seksualności, gdyż jest to temat często pomijany zarówno w szkole, jak i w domach.

Cieszę się, że oprócz teoretycznych rozważań, w książce pojawi się wiele porad praktycznych. Jak opanować atak paniki? W jaki sposób przerwać błędne koło smutku? Jak zidentyfikować źródło  stresu? Co zrobić, by rodzice zaczęli słuchać? O tym wszystkim przeczytacie w książce „I masz to pod kontrolą”. Znajdziecie tam także wiele ćwiczeń, kilka pomocnych testów, a także listy od nastolatków, które pozwolą czytelnikom dostrzec, że nie są jedynymi, którzy mierzą się z różnymi problemami.

Uważam, że książka „I masz to pod kontrolą” jest bardzo wartościowym i ciekawym poradnikiem dla młodzieży. Autorka bardzo szeroko omawia temat zdrowia psychicznego, a jednocześnie każdemu z problemów poświęca dużo uwagi. Dużą zaletą tekstu jest to, że Anna Williamson bardzo umiejętnie skraca dystans pomiędzy narratorem i czytelnikiem. Jestem przekonana, że zabieg ten sprawi, że młodzież chętnie sięgnie po tę książkę. Zdecydowanie polecam!

„I masz to pod kontrolą” to książka, która będzie odpowiednia dla wszystkich czytelników powyżej 9. roku życia.

I masz to pod kontrolą
I masz to pod kontrolą
I masz to pod kontrolą
I masz to pod kontrolą
I masz to pod kontrolą
Metryczka:
  • autor – Anna Williamson
  • ilustrator – Sophie Beer
  • tłumacz – Anna Kleszcz
  • wydawnictwo – Zielona Sowa
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *