Elementarz patrioty
3+,  5+,  7+,  Książki

Elementarz patrioty, czyli kocham Polskę – recenzja

Niełatwo jest wytłumaczyć dziecku czym jest patriotyzm, niepodległość czy konstytucja. Z pomocą przyjść tu może „Elementarz patrioty, czyli kocham Polskę”. Jest to jeden z trzech najnowszych elementarzy od Wydawnictwa GREG. Książka w bardzo przystępny sposób porusza tematy związane z patriotyzmem, historią i geografią Polski. Ponadto znajdziemy w niej wiele ciekawostek związanych z naszym krajem. Zajrzyjcie razem z nami do tej ciekawej książki!

W „Elementarzu patrioty” znajdziemy osiem rozdziałów, w których tematycznie zebrane są ciekawe wierszyki opowiadające o naszym kraju. Czego dzieci dowiedzą się czytając tę książkę?

W pierwszym rozdziale czytelnicy zapoznają się z ciekawostkami dotyczącymi geografii Polski. Poznają też naszych sąsiadów! W kolejnym z nich autorzy wierszy wytłumaczą dzieciom co to znaczy być Polakiem oraz czym jest patriotyzm. Będziemy też mieli okazję poznać pewne ciekawostki związane z naszym językiem – dowiemy się kto umieszcza słowa w słowniku, czym jest grula oraz gdzie w piłkę gra się na polu!

Dalsze rozdziały wprowadzą dzieci w świat symboli narodowych oraz polskich legend. Dowiemy się między innymi gdzie Lech wybudował swój gród oraz dlaczego w polskim godle znajduje się orzeł. W rozdziale o polskich tradycjach, zwyczajach i świętach omówione zostaną najważniejsze święta, które obchodzimy w Polsce. Dzieci nie tylko dowiedzą się dlaczego 3. maja obchodzimy Święto Konstytucji, ale także znajdą tu piękne wierszyki z życzeniami na Dzień Mamy, Dzień Taty oraz Dzień Babci i Dziadka! Będą miały także okazję przeczytać bardzo zabawny wierszyk o tradycyjnej kuchni polskiej. Autorzy nie przejdą też obojętnie obok lokalnych smakołyków – rymami opowiedzą o rogalach świętomarcińskich, cebularzach, oscypkach, obwarzankach czy toruńskich piernikach!

W rozdziale o historii Polski dzieci dzięki ciekawym wierszykom będą miały okazję dowiedzieć się jak to się stało, że Polska przyjęła chrzest, czym był Szczerbiec i dlaczego był tak ważny w naszej historii oraz dlaczego Turcy obawiali się polskiej husarii. Poruszone zostaną także tematy związane z historią współczesną. Dzieci dowiedzą się czym jest NATO i Unia Europejska oraz jaką ważną rolą w naszej historii odegrała „Solidarność”.

Dwa ostatnie rozdziały aż kipią od ciekawostek związanych z tym, co w Polsce najcenniejsze, wyjątkowe bądź szczególne. Poznamy najsłynniejszych Polaków – pisarzy, noblistów czy polityków. Dowiemy się także jakie wynalazki zawdzięczamy naszym Rodakom. Czy wiedzieliście, że to właśnie Polacy wynaleźli grzałkę, wycieraczki w autach czy kamizelkę kuloodporną? Poznamy też najważniejsze polskie towary eksportowe! Nie zabraknie tu nawet „Wiedźmina”!

„Elementarz patrioty” to bardzo wartościowa książka, w której za pomocą ciekawych, wpadających w ucho wierszyków omówione zostaną przeróżne zagadnienia dotyczące Polski. Piękne ilustracje i zdjęcia sprawiają, że przeglądanie książki jest bardzo przyjemne. W końcu historia czy geografia wcale nie muszą być nudne! Wygodny format i twarda oprawa sprawią, że do elementarza będzie można wracać przez lata. Zdecydowanie jest to książka, którą każdy mały patriota powinien mieć na swojej półce! Polecamy „Elementarz patrioty” wszystkim dzieciom już od 3. roku życia.

Metryczka:
  • autor – Grzegorz Strzeboński, Patrycja Wojtkowiak-Skóra
  • ilustrator – Elżbieta Moyski
  • wydawnictwo – GREG
Zajrzyj też do recenzji innych elementarzy wydawnictwa GREG:

Elementarz dobrych manier

Elementarz mądrego dziecka