Elementarz mądrego dziecka
3+,  5+,  Książki

Elementarz mądrego dziecka – recenzja

Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata. Z pewnością każdy z nas odpowiadał na liczne pytania swoich pociech o wszystko, co je otacza. Co to są podatki? Dlaczego w czasie burzy najpierw widać błysk, a dopiero potem słychać grzmot? Gdzie mieszkają niedźwiedzie? Jeśli Wasze dzieci są głodne wiedzy i pragną odkrywać otaczający je świat, to koniecznie sięgnijcie po „Elementarz mądrego dziecka”. Jest to nowość od wydawnictwa GREG,  która z pewnością przyjdzie z pomocą małym odkrywcom!

W „Elementarzu mądrego dziecka” wiersze podzielone są tematycznie na 10 rozdziałów. Zajrzyjcie razem z nami do każdego z nich!

elementarz mądrego dziecka

Świat

Czym jest Droga Mleczna? Jakie planety znajdują się w Układzie Słonecznym? Ile osób było na Księżycu? Czym są kontynenty? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie właśnie w tym rozdziale. Autorzy zabawnych wierszy opisują tu budowę wszechświata. Będzie to nie lada gratka dla małych astronomów!

Słońce

Mój kraj

W tym rozdziale dzieci dowiedzą się najważniejszych rzeczy o Polsce. Jakie miasto leży idealnie pośrodku naszego kraju? Kiedy powstał Mazurek Dąbrowskiego i czy napisał go Dąbrowski? Czy we Wrocławiu mieszkają krasnoludki? Gdzie warto szukać bursztynów? Zajrzyjcie koniecznie do wierszyków z elementarza, a dowiecie się wielu ciekawych informacji o naszej ojczyźnie!,

Mazurek Dąbrowskiego
elementarz mądrego dziecka

Zwierzęta wokół mnie – w powietrzu

Jakie zwyczaje mają ptaki występujące w Polsce? Przeczytacie o tym właśnie w tym rozdziale. Dowiecie się gdzie zimną koncerty dają słowiki, gdzie śpi sowa oraz jaki ptak jest najlepszym lotnikiem!

elementarz mądrego dziecka

Zwierzęta wokół mnie – w lesie

Zastanawialiście się kiedyś gdzie śpi niedźwiedź oraz gdzie mieszkają dziki? Przeczytacie o tym w kolejnym rozdziale „Elementarza mądrego dziecka”. Będziecie też mogli poczytać rymowanki o żubrze, łosiu, rysiu i innych zwierzętach, które mieszkają w polskich lasach.

zwierzęta występujące w Polsce

Przyroda

Nasz Kuba często zastanawia się nad tym, skąd biorą się chmury, jak powstaje mgła oraz jak to się dzieje, że z nieba pada deszcz. Bardzo się ucieszyłam, gdy zobaczyłam, że odpowiedzi na jego pytania znajdziemy właśnie w tym elementarzu! Dzieci będą tu mogły przeczytać także o różnych rodzajach lasów oraz o poszczególnych porach roku.

elementarz mądrego dziecka

Ekologia

Moim zdaniem jest to najlepszy rozdział tej książki! Jest tu wszystko, co przedszkolak powinien wiedzieć o ochronie środowiska! Jak powstaje smog? Dlaczego spaliny są trujące? W jaki sposób człowiek przyczynił się do degradacji środowiska naturalnego oraz jak zapobiec dalszym, niekorzystnym zmianom w otaczającej nas przyrodzie? O tym wszystkim przeczytanie w wartościowych wierszykach, które znajdziecie w tym rozdziale. Warto poświęcić im czas oraz wykorzystać je do rozmowy z dzieckiem na temat ekologii!

Ochrona środowiska

Gdy będę dorosły

Kolejna perełka „Elementarza mądrego dziecka”! Czym są podatki? Skąd biorą się pieniądze? Dlaczego umowa o pracę jest tak ważna? To tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Jest to świetny sposób, by pokazać maluchom część świata dorosłych!

elementarz mądrego dziecka

Mam dobre maniery

O dobrych manierach dużo mówiliśmy w recenzji „Elementarza dobrych manier”. Tu jednak znajdziecie wiele nowych wierszyków! Jak należy zachować się w muzeum? Dlaczego koczkodan przeszkadzał innym w kinie? Czym grozi rozpalenie ogniska w lesie? O tym wszystkim przeczytamy w wierszykach, które znajdziemy właśnie w tym rozdziale!

Elementarz dobrych manier

Jestem bezpieczny

Świetny rozdział, który uczy dzieci jak być bezpiecznym w „miejskiej dżungli”. Maluchy dowiedzą się jakich informacji nie należy podawać w Internecie, dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomym oraz jak wezwać pomoc, gdy komuś stanie się krzywda. Te wierszyki będą świetnym wstępem do rozmowy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa.

elementarz mądrego dziecka
bezpieczeństwo

Zaraz szkoła!

W tym krótkim rozdziale dzieci utrwalą sobie alfabet oraz cyfry przy pomocy zabawnych obrazków i rymowanek.

„Elementarz mądrego dziecka” to świetna książka dla przedszkolaków ciekawych świata. Naprawdę warto sięgnąć po te wydanie, jeśli Wasze dzieci zadają mnóstwo pytań na temat otaczającej ich rzeczywistości. Zabawne, wpadające ucho wierszyki oraz urocze ilustracje sprawiają, że czas spędzony nad elementarzem będzie bardzo przyjemny. Dodatkowym atutem, który pomoże dzieciom samodzielnie poznawać tę książkę jest oznaczenie i wyjaśnienie wszystkich trudnych wyrazów występujących w wierszykach.

Polecamy wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym!

Metryczka:
  • autor – Izabela Michta, Urszula Kamińska, Grzegorz Strzeboński, Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Wiesław Błach, Józef Wybicki
  • ilustrator – Daniel Włodarski, Kalina Zatoń
  • wydawnictwo – GREG
Spodobał się Wam ten elementarz? Zajrzyjcie także tu:

Elementarz dobrych manier