Koniec z Mileną? – recenzja serii o Dawidzie
Pierwsza miłość to bardzo poważna sprawa. I niełatwa. Po pierwsze, wszystko jest nowe, nieznane, zaskakujące. Po drugie, dziewczyny są bardzo skomplikowane i trudno jest odgadnąć, czego oczekują i jak należałoby postąpić. Po trzecie, rówieśnicy wcale nie pomagają! Ciągle zadają dziwne pytania, plotkują i komplikują wszystko właśnie wtedy, kiedy jest to najmniej potrzebne. Przekonał się o tym Dawid, bohater świetnej i bardzo życiowej serii, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki. Ostatnio swoją premierę miał czwarty tom jego przygód, czyli „Koniec z Mileną?”, ale pozwólcie, że zaproszę Was do recenzji, w której przyjrzymy się całej serii. Zerknijcie!
Zakochałem się w Milenie
Dawid ma dziewięć, może dziesięć lat i ostatnio myśli tylko o Milenie. Jej oczy jak dwa czarne słońca, włosy niczym lśniący wodospad oraz niezwykła gracja, dzięki której dziewczyna porusza się jak melodia na wietrze, spędzają Dawidowi sen z powiek. Chłopiec nie ma czasu ani na spacery z ukochanym psem, ani na naukę… Ciągle zastanawia się co zrobić, by zdobyć serce Mileny. Czy powinien być zabawny? A może musi przyłożyć się do lekcji i zabłysnąć na nadchodzącym sprawdzianie? Która droga do uczuć Mileny okaże się tą właściwą?
„Zakochałem się w Milenie” to krótka opowieść, która w prosty i niepozbawiony humoru sposób opowiada o pierwszych krokach w relacjach damsko-męskich. Dawid, chłopiec o bardzo filozoficznej i bądź co bądź romantycznej naturze, dość nieporadnie porusza się po skomplikowanych ścieżkach miłości. A jednak choć nie każda jego decyzja będzie właściwa, to wszystkie doprowadzą go do bardzo ważnych (o ile nie najważniejszych!) wniosków. Jakich? W życiu warto po prostu być sobą! Jakże ważne jest to przesłanie, zwłaszcza w czasach, gdy presja rówieśników i kanony narzucane przez media społecznościowe popychają dzieci do tego, by być coraz fajniejszym, lepszym, podążającym za trendami. Gdzieś zanika ta naturalność i swoboda w relacjach. Dobrze, że pojawiają się książki, które tak wspaniale namawiają do tego, by nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy…
Inny niż wszyscy
Do klasy Dawida chodzi Oskar. Oskar jest jaki jest. Każdy przyzwyczaił się już do tego, że Oskar myśli inaczej niż wszyscy i czasem robi bądź mówi dziwne rzeczy. Teraz jednak chłopiec zniknął ze szkoły, a nauczycielka mówi, że ma zespół Aspergera. Czy to znaczy, że Oskar jest chory? Fredrik, który jest najwredniejszym chłopakiem w szkole twierdzi, że Oskar zwariował. Czy to, że ktoś jest inny, oznacza, że coś jest z nim nie tak? I skoro Dawid jest tak podobny do Oskara, czy czyni go to nienormalnym? W końcu na każdym kroku słyszy, że jest stuknięty!
Muszę powiedzieć, że choć cała seria jest bardzo udana, to „Inny niż wszyscy” jest zdecydowanie moją ulubioną częścią cyklu o Dawidzie. Już poprzednie perypetie chłopca były wielką pochwałą bycia sobą. Tu czytelnicy zmierzą się z innym, a jednocześnie bardzo podobnym dylematem. Czy każdy musi być taki sam? Czy nienormalny i inny oznaczają to samo? W głowie Dawida pojawi się wiele pytań i równie wiele odpowiedzi. Wszystkie jednak krążyć będą wokół szacunku do naszych odrębności i swobody do bycia sobą, bez względu na to, co to oznacza. To naprawdę bardzo ważna opowieść, nie tylko o zespole Aspergera, ale o poszanowaniu dla każdego, bez względu na to, czym się wyróżnia i jaki jest.
Na zawsze Milena
W miłości tak już jest, że czasem coś się komplikuje. Dawid o tym doskonale wie. Jego rodzice się rozwiedli, więc chłopiec ma świadomość tego, że czasem coś w miłości nie wychodzi. Jego tata kocha teraz Ewę i dziś jest ten dzień, kiedy Dawid ma poznać zarówno ją, jak i Agnes. Agnes jest w jego wieku. I choć chłopiec z całej siły chce ją znielubić, to okazuje się, że jest to naprawdę sympatyczna i otwarta dziewczynka. Niestety, gdy razem z Agnes zabierają suczkę Dawida na spacer dzieje się coś, co okazuje się być właśnie komplikacją w miłości. Widzi ich Milena i z dnia na dzień przestaje zauważać Dawida. Dlaczego? I jak to naprawić? Sprawdźcie sami!
„Na zawsze Milena” to trzecia już część opowieści o Dawidzie, ponownie pełna refleksji i trafionych w punkt przemyśleń. Tym razem młodzi czytelnicy staną oko w oko z problemem, który bardzo często komplikuje nie tylko dziecięce relacje, ale także te dorosłe. Jak zwykłe nieporozumienie może doprowadzić do tego, że cierpi nie jedno, ale dwa serca? I dlaczego zawsze należy ze sobą rozmawiać? Jak zawsze autor opowieści o Dawidzie dotknie ważnych tematów w bardzo taktowny, pełen szacunku dla wrażliwości i inteligencji emocjonalnej młodego czytelnika, a jednocześnie okraszony humorem sposób. Zaś bezpośrednia narracja, w której wypowiada się sam główny bohater, świetnie skraca dystans i sprawia, że problemy i przemyślenia Dawida stają się bliższe, prawie jak te własne…
Koniec z Mileną?
Dawid chodzi z Mileną i wie o tym prawdopodobnie cała szkoła. Jednak ani chłopcu ani dziewczynie wcale to nie przeszkadza. Na szkolnych korytarzach nie afiszują się oni ze swoim uczuciem, więc i szkolna społeczność nie bardzo ma o czym rozmawiać. Wszystko się jednak zmienia, gdy Fredrik rozpuszcza paskudną, obrzydliwą plotkę. Teraz Milena nie chodzi do szkoły, wszystkie dziewczyny unikają Dawida, zaś starsi chłopcy głupawo podśmiechują się po kątach i na każdym kroku komentują to, co się stało. Dawid ma tego dość. Ma dość miłosnych komplikacji i tego, że znów musi się tłumaczyć z czegoś, czego ani nie zrobił, ani nie powiedział. Postanawia więc, że musi zerwać z Mileną. W końcu nie ma innego wyjścia! A może jest?
Najnowsza część opowieści o Dawidzie dotyka kolejnego, bardzo istotnego problemu. Czym jest plotka? Jak stawić czoła sytuacji, w której cała społeczność zaczyna powtarzać krzywdzące nas słowa? „Koniec z Mileną?” ponownie zaprosi czytelników do dyskusji nie tylko nad relacjami damsko-męskimi, ale nad kontaktami rówieśniczymi w ogóle. Autor pochyli się nie tylko nad zawiłościami w miłości, ale także nad istotą szczerej rozmowy, trudnej sztuce rozwiązywania konfliktów i szkodliwości plotki w relacjach międzyludzkich. Niejeden moment w tej książce będzie trudny, każdy zaś skłoni czytelników do ważnej refleksji, ba! może nawet dyskusji nad tym, jak bardzo można kogoś skrzywdzić z pozoru niewinnym kłamstwem…
Podsumowanie
Seria o Dawidzie to zbiór krótkich, a jednocześnie bardzo esencjonalnych w przekazie książek. Każda z nich pochyla się nad emocjami, towarzyszącymi pierwszej miłości. Dawid, główny bohater, a jednocześnie narrator każdego z tomów, wprowadzi czytelników w skomplikowany świat relacji damsko-męskich i zrobi to w niezwykle ciekawy sposób. Czytając opowieść Dawida nie raz uśmiejecie się do łez, choć z pewnością pojawią się także momenty, gdy poczujecie ucisk w brzuchu, nie zawsze ten przyjemny. Historie chłopca pełne są emocji i cennych przemyśleń, które z pewnością staną się dla młodych ludzi punktem wyjścia do ważnych rozmów.
To, co jest ogromną wartością tych książek, to fakt, iż powstały one w ogromnym szacunku dla wrażliwości młodego czytelnika. Napisane bez tabu, w bezpośredni, bardzo szczery, a jednocześnie niepozbawiony humoru sposób, są niezwykle autentyczne. Każdy z nas z pewnością choć raz znalazł się w podobnej sytuacji jak Dawid. Każdy z nas z łatwością wczuje się w sytuację bohatera. Tym bardziej warto po te opowieści sięgnąć. Przeczytacie tu o miłości, przyjaźni, akceptacji siebie i innych, odwadze, by bronić swojej wolności i stanąć po stronie najbliższych. Całość zaś jest nie tylko świetnie napisana, ale i wydana w przyjemny sposób. Poręczny format, czytelna czcionka i pojawiające się tu i ówdzie proste, aczkolwiek świetnie oddające emocje ilustracje, które stworzyła Pija Lindenbaum, sprawiają, że opowieści o Dawidzie karmią i oko, i duszę. Z całego serca polecam książki „Zakochałem się w Milenie”, „Inny niż wszyscy”, „Na zawsze Milena” oraz „Koniec z Mileną?” czytelnikom od 9. roku życia.
Metryczka:
- autor – Per Nilsson
- ilustrator – Pija Lindenbaum
- tłumacz – Marta Rey-Radlińska
- Wydawnictwo Zakamarki
Link do strony wydawnictwa:
https://www.zakamarki.pl/produkt/koniec-z-milena/