Robin Hood i Szeryf
5+,  7+,  Gry planszowe i karciane

Robin Hood i Szeryf – recenzja gry karcianej

Część z Was już zapewne wie, że w domowej biblioteczce gromadzimy nie tylko najciekawsze i wartościowe tytuły z gatunku literatury dziecięcej, ale także liczne gry, tak planszowe, jak i karciane. Cenimy rodzinnie spędzany czas, a gry stanowią jedną z naszych ulubionych rozrywek. Dziś chcemy zaprezentować Wam tę, która umiliła nam zimowy wyjazd w czasie ferii. Zerknijcie co skrywa „Robin Hood i Szeryf” od wydawnictwa Zielona Sowa.

Wyobraźcie sobie, że wstępujecie w szeregi druhów Robin Hooda. Rabujecie bogatych mieszczan, by pomóc biednym chłopom, regularnie grabionym przez żołnierzy Szeryfa z Nottingham. Czy uda Wam się po raz kolejny przechytrzyć łotrów Szeryfa? I czy umkniecie z niewoli, gdy zostaniecie przyłapani na gorącym uczynku?

„Robin Hood i Szeryf” to stosunkowo prosta gra karciana, przeznaczona dla dwóch graczy w wieku od 6. roku życia. Ciekawym elementem tej karcianki jest fakt, że możecie wcielić się zarówno w dobrych, jak i tych złych bohaterów, zasilając kompanię Robin Hooda lub zostając jednym z żołnierzy Szeryfa. Stając przeciw sobie, będziecie walczyć, wykorzystując siłę lub spryt. Jednak tylko ten drugi pomoże Wam czmychnąć przed przeciwnikiem, gdy wpadniecie w tarapaty. Kto z Was zbierze więcej złota i pojmie w niewolę większą grupkę rycerzy przeciwnika? Sprawdźcie sami!

Robin Hood i Szeryf
Robin Hood i Szeryf

Jakie są zalety tego tytułu? Zdecydowanie czas rozgrywki! Partia trwa średnio od 20 do 30 minut, dzięki czemu można ją rozegrać na dobrą sprawę wszędzie – czekając na obiad w restauracji, w czasie drzemki młodszego z dzieci, a nawet w kolejce do lekarza. Jest kompaktowa, dzięki czemu z łatwością zmieści się tak do bagażu, jak i do podręcznej torebki. Ta wygodna jest nieoceniona, gdy chcecie być pewni, że nuda Was nie zaskoczy w najmniej dogodnych okolicznościach. Sporym atutem są też personalia bohaterów. Kuba płakał ze śmiechu, gdy zagrywał kartę Spłukanego Stana (który istotnie w swoim trzosiku miał marne grosze), Briana Eciepecie czy Morrisa Dziadygi. Tak, autor miał nie lada fantazję, wymyślając niektóre z postaci!

Jakie są wady tej gry? Znalazłam tylko jedną – sposób napisania instrukcji. Sama gra jest naprawdę nieskomplikowana i przyjemna, jednak czytając instrukcję, można się było zaplątać w opisie poszczególnych kroków. Nie wiem, czy to kwestia języka, czy nadmiernej dbałości o szczegóły, jednak odnoszę wrażenie, że gdyby to wszystko opisać prościej, interakcja z instrukcją byłaby dużo przyjemniejsza. Nie zrażajcie się jednak – wystarczy jedna próbna partia, by przyswoić zasady rozgrywki i kolejne rozegrać już bez zaglądania do książeczki, czerpiąc po prostu frajdę ze wspólnej zabawy!

Komu polecam grę „Robin Hood i Szeryf”? Każdemu, kto lubi familijne, kompaktowe i przyjemne karcianki, których partia jest krótka i nienurząca. Ta propozycja od Zielonej Sowy jest ładnie wyrysowana i pomimo naprawdę dużej losowości, nie nudzi się zbyt szybko. My będziemy chętnie do niej wracać, zwłaszcza na rodzinnych wyjazdach, gdzie pojemność bagażu uniemożliwia nam zabranie rozbudowanych tytułów.

Grę „Robin Hood i Szeryf” znajdziecie na Taniaksiazka.pl.

Robin Hood i Szeryf
Metryczka:
  • autor – Jakub Jaskółowski
  • ilustrator – Katarzyna Fic
  • Wydawnictwo Zielona Sowa

Szukacie innych gier familijnych? Zerknijcie na Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci