Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Ogólne

Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta – recenzja

Znacie Franię? Tę, która ma tyle lat, ile palców u ręki. Tę samą, która ma piętrowe łóżko i brata Ryśka. Tak, tak! Mowa o Frani, którą do życia na kartach książki powołały Barbara Supeł i Agata Dobkowska! My dopiero dziś poznaliśmy Franię i muszę przyznać, że bardzo żałuję, iż nie sięgnęliśmy po jej przygody wcześniej. Dlaczego? Bo są po prostu fenomenalne! I właśnie dziś chcielibyśmy pokazać Wam piąty tom perypetii Frani, bardzo świąteczny i szalenie zabawny, bo skupiający się wokół (nie)cierpliwego czekania na Boże Narodzenie. Zerknijcie razem z nami do książki „Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta”.

Frania była zdania, że czekanie na święta JEST NAJGORSZE NA ŚWIECIE! Do Wigilii pozostało jeszcze wiele dni, a czas wydawał się stanąć w miejscu. Co by to zrobić, by magicznie przyspieszył, a zniecierpliwienie nie było tak męczące? Może napisanie listu do Świętego Mikołaja pomoże? Frania postanowiła spróbować! W końcu tak bardzo chciała dostać tę lalkę z reklamy, którą mieli WSZYSCY! No, może prawie wszyscy… No dobra, miała ją tylko Martyna! Ale lalka i tak była świetna, robiła siku i kupę, i w ogóle była najlepszym, co Święty Mikołaj mógł dać jej pod choinkę. Tylko jak tu napisać list, gdy nie umie się pisać? Czy Frani pomoże starszy brat? I czy napisanie listu wystarczy, by umilić Frani oczekiwanie na nadejście świąt?

„Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta” to trzy bożonarodzeniowe opowiadania, w których młody czytelnik stanie przed ważnym pytaniem. Co właściwie zrobi Frania? Czy w chwili, gdy nie mogła przypomnieć sobie wszystkich literek, potrzebnych do zaadresowania listu, zdenerwuje się, rozpłacze, czy może poprosi o pomoc? Jak zachowa się, gdy dostanie kalendarz adwentowy z najpyszniejszymi czekoladkami? Zje wszystkie czy tylko jedną? No i co zrobi, gdy nadejdzie już upragniona Wigilia, ale czas do wieczornej kolacji będzie ciągnął się, jakby zrobiony był z gumy? W połowie każdego z rozdziałów autorka przygotowała dla młodych odbiorców kilka propozycji zakończenia opowieści. Którą wybierzecie? To zależy tylko od Was! Później zaś zobaczcie, co faktycznie zrobiła Frania i jakie były skutki jej decyzji 😉!

Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta

To, co w tej serii zachwyca, to fenomenalny sposób prowadzenia narracji. Otóż narratorką jest sama Frania, a swą opowieść snuje w świetny i pełen humoru sposób, który ubawi i dzieci, i dorosłych. Co więcej, ponieważ Frania przedstawia swoją historię z perspektywy pięciolatki, opowiadania pełne są cudownego i zachwycającego sposobu, w jaki dzieci odbierają świat. Piękną lalkę z reklamy mają WSZYSCY. Frania chciała mieć ją przez CAŁE SWOJE ŻYCIE. Świetna zabawa, która pomagała Frani cierpliwie czekać była owszem, świetna, ale tylko przez TRZY RAZY. I takie przykłady można mnożyć bez końca. Frania jest dzieckiem z krwi i kości, tu nie ma co ukrywać. Bywa niecierpliwa, ale i rozkoszna. Czasem świetnie dogaduje się z bratem, a czasem są dla siebie uszczypliwi. No i czasem Frania zupełnie nie rozumie tego, o co chodzi dorosłym. Czy tata musi zadawać pytanie „Co ci strzeliło do głowy, Franiu?”, skoro wie, że ona i tak nie zna na nie odpowiedzi? Te dziecięce refleksje, zamknięte przez autorkę na kartach książki, staną się dla dzieci i ich rodziców świetnym punktem wyjścia do ważnych rozmów o emocjach. W tej części, razem z absolutnie uroczą Franią, autorka skupiła się na cierpliwości, niecierpliwości i tym, kiedy jakieś sprawy warto przyspieszyć, a kiedy wręcz przeciwnie! Nie zabraknie też zabawnych małych morałów, jak na przykład ten, że zjedzenie na raz wszystkich czekoladek z kalendarza może nie być najlepszym pomysłem 😉.

Nie mogę nie wspomnieć o ilustracjach, które do tej serii stworzyła Agata Dobkowska. Są one nie tylko bardzo kolorowe i miłe oku, ale także zabawne i (a jakże!) pełne emocji. Nie mogło być przecież inaczej, bo skoro książka mówi o uczuciach, to nie sposób, by grafiki nie dopełniały treści, czyniąc emocje wręcz namacalnymi. Zniecierpliwienie Frani widać jak na dłoni, można wręcz usłyszeć, jak tupie na wieść o tym, iż może zjeść tylko jedną czekoladkę z kalendarza! A świąteczne akcenty i nasycone barwy rozpieszczają czytelnika w czasie lektury. Całość jest naprawdę wspaniała, zaś zamknięte na ostatnich stronach „Porady Frani” będą wielką pomocą przy pracy nad cierpliwością (i zniecierpliwieniem!).

Gorąco polecam „Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta” do lektury z dziećmi już od 5. roku życia. Jestem pewna, że rówieśnicy Frani (a także dzieci nieco od niej starsze) świetnie będą się bawić i uczyć rozpoznawać emocje u jej boku. Książkę znajdziecie na Taniaksiazka.pl

Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Metryczka:
  • autor – Barbara Supeł
  • ilustrator – Agata Dobkowska
  • Wydawnictwo Słowne Młode

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci