Podwójne Święta
5+,  7+,  Książki

Podwójne Święta – recenzja

Każdy z nas zna kogoś, kto przeprowadził się z Ukrainy do Polski. I choć  do tej pory mieszkańcy Ukrainy byli naszymi sąsiadami głównie na mapie, obecnie mieszkają z nami drzwi w drzwi, chodzą do tych samych szkół, robią przedświąteczne zakupy w tych samych sklepach. Teraz zaś, gdy Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami i coraz chętniej opowiadamy o świątecznych tradycjach, warto poznać także te ukraińskie, by tegoroczne, poniekąd międzykulturowe święta, nabrały głębszego wymiaru. Właśnie dlatego chcemy pokazać Wam cudną książkę, opowiadającą jak mogłyby wyglądać takie PODWÓJNE ŚWIĘTA. Zerknijcie!

Maja i Wojtek byli bardzo ciekawi nowych sąsiadów, którzy wprowadzili się do domu obok. Nie zdążyli jeszcze poznać chłopca i dziewczynki, którzy wraz z babcią przyjechali niedawno z Ukrainy. Teraz zaś, gdy spał pierwszy śnieg, Maja i Wojtek postanowili zaprosić sąsiadów do wspólnej zabawy! Niestety pogoda spłatała im psikusa, bo następnego dnia po śniegu pozostały jedynie kałuże. Jednak ani Maja i Wojtek, ani Igor i Sofia, nie dali zepsuć sobie humorów. Razem z babciami postanowili upiec bożonarodzeniowe pierniki i porozmawiać o świątecznych tradycjach! Które z nich będą podobne, a które zupełnie różne? Przekonajcie się sami!

Podwójne Święta
Podwójne Święta
Podwójne Święta

„Podwójne Święta” to niedługa opowieść, w której dzieci, lepiąc i dekorując świąteczne łakocie, opowiedzą czytelnikom o polskich i ukraińskich bożonarodzeniowych zwyczajach. Nie zabraknie smakowitych przysmaków, osobliwych choinkowych dekoracji i wielu naprawdę wartych uwagi ciekawostek, dotyczących różnic pomiędzy świątecznymi zwyczajami! Dlaczego w Ukrainie dwukrotnie świętuje się nadejście Nowego Roku? Z jakiego powodu niektórzy dekorują choinkę pajęczyną i ozdobami w kształcie pająków? I czy szczęście można zasiać? Odpowiedzi szukajcie na kartach książki!

To, co jest ogromnym walorem tej opowieści to fakt, iż została ona wydana w dwóch językach! Lewa część rozkładówki napisana jest po polsku, prawa zaś w języku ukraińskim. Także ilustracje dopełniają ten dwujęzyczny układ, przedstawiając polskie i ukraińskie tradycje odpowiednio po lewej i prawej stronie, w sposób, który świetnie składa się na cały obrazek! Wszystko to po to, by dwujęzyczna opowieść zafascynowała dzieci zarówno z Polski, jak i Ukrainy, pozwalając im nawzajem poznać swoje najciekawsze bożonarodzeniowe zwyczaje. A kto wie, może stanie się ona nawet inspiracją do tego, by wypróbować nowe wigilijne potrawy lub do tego, by prezenty dostawać nie raz, a… cztery 😉?

„Podwójne Święta” to naprawdę świetnie napisana opowieść, bardzo radosna, pełna interesujących ciekawostek, uwrażliwiających dzieci na naszych sąsiadów i ich zwyczaje. Wzbudzanie w dzieciach świadomości międzykulturowości nadchodzącej Gwiazdki jest ważne, bo dzięki temu każdy z nas będzie czuł się tu, w Polsce, jak u siebie w domu, a zrozumienie i ciekawość tradycji budzi także zainteresowanie światem w ogóle. A w końcu jest to przecież tak ważne!

Gorąco polecam „Podwójne Święta” do przedświątecznej lektury z dziećmi od 5. roku życia. Tę bożonarodzeniową nowość znajdziecie na Taniaksiazka.pl

Podwójne Święta
Podwójne Święta
Metryczka:
  • autor – Joanna Jagiełło
  • ilustrator – Katarzyna Urbaniak
  • tłumacz – Joanna Majewska-Grabowska
  • Wydawnictwo Świetlik

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci