Agatowa komnata
12+,  7+,  9+,  Książki

Agatowa komnata – recenja

Pamiętacie Guśkę, Leonka i Ptysia? Tak, to właśnie ta trójka poszukiwała skarbu Rozalii von Bonin w czasie wakacji, spędzanych w Bolesławcu. Teraz zaś przed nimi kolejna przygoda, bowiem okazuje się, że stary dom ciotki Marty kryje niejedną tajemnicę, a zagadki zaprowadzą przyjaciół ku kolejnej, naprawdę niezwykłej historii. Co kryje „Agatowa komnata”? Zobaczcie sami!

Te wakacje zapowiadały się naprawdę fenomenalnie. Co prawda znaleziony w piwnicy ciotki szkielet został zabrany przez policję (i niestety okazał się być sztuczny!), to Guśka, Leonek i Ptyś nie zamierzali odpuszczać. Byli przekonani, że podziemne pomieszczenia muszą skrywać inne tajemnice, skoro ktoś zadał sobie tyle trudu, by umieszczać w nich sztucznego kościotrupa. Szybko okazało się, że przyjaciele nie mijali się z prawdą!

Gdy znaleźli dziwaczne bombki w bolesławieckie ciapki i równie intrygujące dziury w ścianach, postanowili powtykać jedne w drugie i sprawdzić co się wydarzy. Nie wiadomo, czego spodziewali się młodzi poszukiwacze przygód, ale z pewnością nie tego, że szklane ozdoby otworzą przejście do ukrytego pomieszczenia z globusem. Gdy zaś okazało się, że pomieszczenie to jest tak naprawdę sekretną windą, wszyscy byli wręcz przekonani, że prowadzi ona wprost do złotego pociągu lub… agatowej komnaty, o której mówiło całe miasteczko. Prawdziwe cuda zaczęły się jednak dopiero wtedy, gdy do miasta zawitał dziwny wróż, mężczyzna z wężem i roztagniony pan, który ciągle mylił domy. Czego szukali i co z tym wszystkim miała wspólnego przyjaciółka babci Zosi? Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami!

Agatowa komnata
Agatowa komnata

Jeśli podobał Wam się „Gnom i tajemnica starego domu”, to „Agatowa komnata” Was zachwyci. Fabuła jest tu równie lekka, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, wybitnego dowcipu, przezabawnej gry słowem (przejęzyczenia chłopców i ich dyskusje z Guśką i ciotką Martą naprawdę robią robotę!) oraz zagadek zarówno ciekawych, jak nieoczywistych. To wszystko sprawia, że książkę połyka się w mgnieniu okiem i naprawdę ma się ochotę na więcej. I coś czuję, że o Guśce, Leonku i Ptysiu jeszcze usłyszymy!

Co nie bez znaczenia, autorka naprawdę zachęca do odwiedzenia Bolesławca i poszukania miejsc, opisywanych w fabule. Co prawda nie znajdziecie tu zachwytów nad topografią czy rozwlekłych opisów miejsc wartych uwagi, ale przygody bohaterów skutecznie kuszą, by rozejrzeć się za złotym pociągiem czy agatową komnatą, gdy już zajedziecie do tego słynnego z ceramiki miasta. I kto wie, może Wam również się poszczęści i znajdziecie jakiś skarb?

Jeśli szukacie przyjemnego, zabawnego kryminału, łączącego wątki przygodowe i zagadki z wątkami o subtelnym zabarwieniu historycznym, to „Agatowa komnata” będzie lekturą idealną. Śmiało możecie podsunąć ją czytelnikom od 7. roku życia. Powieść znajdziecie na taniaksiazka.pl.

Agatowa komnata
Agatowa komnata
Agatowa komnata
Metryczka:
  • autor – Iwona Banach
  • ilustrator – Adam Pękalski
  • Wydawnictwo Dwukropek

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci