Księga drzew. Księga ciała
5+,  7+,  Książki,  Popularno-naukowe

Księga drzew. Księga ciała – recenzja serii Encyklopedia z folią

Choć wakacje są w pełni, lato miło rozpieszcza nas promieniami Słońca, a do pierwszego dzwonka jeszcze daleko, postanowiłam w dzisiejszej recenzji pokazać Wam pewną popularną-naukową serię od Wydawnictwa Wilga. Dlaczego teraz, gdy wydawać by się mogło, że dzieci nie chcą nawet myśleć o nauce? Bo wakacje to czas, w którym każdy ciekawy świata młody człowiek z radością odkryje coś nowego i z chęcią rzuci okiem na książkę, która kusi niebanalnym wydaniem. Zerknijcie więc na dwa tytuły, które nie tylko zabiorą dzieci w fascynujący świat ciekawostek, ale także zachwycą interesującą formą. Oto „Księga drzew” i „Księga ciała”!

Encyklopedia z folią. Księga drzew

Jak to jest, że z małego nasionka wyrasta potężne drzewo? Dlaczego o każdej porze roku wygląda ono inaczej? I skąd rośliny dające nam cień i owoce biorą pożywienie ? To zaledwie kilka spośród pytań, na które odpowie „Księga drzew”. Choć książka ta ma zaledwie osiem rozkładówek, to na swoich stronach zamyka treść pełną ciekawostek i zaskakujących faktów. Dzieci nie tylko dowiedzą się czym są drzewa, jak są zbudowane i co dzieje się z nimi w ciągu roku, ale także przyjrzą się bliżej temu, co można zaobserwować wokół drzew. Dowiedzą się, jakie zwierzęta znajdują schronienie właśnie dzięki tym majestatycznym roślinom, a także sprawdzą, które spośród owadów są mieszkańcami-szkodnikami. Co więcej, młodzi czytelnicy sprawdzą jak drzewa wpływają na cały ekosystem oraz dowiedzą się, jak my, ludzie, możemy ochronić przyrodę, dbając o otaczające nas wierzby, dęby czy sosny. Wszystko zaś zamknięte zostało na stronach, w których treść idealnie dopełnia się z grafikami i schematami, a piękne folie pomagają odkrywać drzewa warstwa po warstwie, fragment po fragmencie. Grafiki skryte na foliach naprawdę urzekają i, co ciekawe, nie ograniczają się do przedstawiana anatomicznych faktów! Co jeszcze ujrzycie na ilustracjach? O tym musicie przekonać się sami!

Księga drzew
Księga drzew
Księga drzew
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Encyklopedia z folią. Księga ciała

W tym co powiem nie będzie nic odkrywczego, ale ludzkie ciało naprawdę jest fascynujące! Od kiedy tylko pamiętam bardzo interesowało mnie wszystko to, co związane z anatomią i fizjologią człowieka. Jak to jest, że krew krąży w naszych żyłach? Skąd bierze się czkawka? Jak to możliwe, że nasze ciało samo się goi, gdy się zranimy? Po co nam brwi i rzęsy? Takie pytania zadawałam sobie jako dziecko i z wielką radością poznawałam na nie odpowiedzi w czasie lekcji biologii! Teraz jednak dzieci mają do dyspozycji mnóstwo książek, które niezależnie od wiedzy zdobywanej w szkole może zaspokoić ich głód ciekawostek i odkryć przed nimi wiele niesamowitych tajemnic ludzkiego organizmu. Jedną z nich jest „Księga ciała”!

W książce tej znajdziecie 16 stron, odkrywających anatomię i fizjologię ciała człowieka warstwa po warstwie. Każda z nich poświęcona jest innemu układowi, wszystkie zaś są bardzo esencjonalne i zamykają w prostych i przystępnych treściach wszystko to, co dla odbiorców w wieku wczesnoszkolnym będzie najbardziej interesujące. Dzieci znajdą tu nie tylko podstawy budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, ale także mnóstwo zaskakujących ciekawostek. Dlaczego w czasie długiej kąpieli marszczą się nam palce? Gdzie znajdują się najmniejsze kości w naszym ciele? Z jakiego powodu kichamy? I ile czasu w ciągu całego życia poświęcimy na sen? Odpowiedzi szukajcie na kartach „Księgi ciała”!

Oprócz interesujących treści znajdziecie tu również folie, odkrywające warstwowo tajemnice ludzkiej anatomii. Co ciekawe, o ile te w „Księdze drzew” na przeciwległych stronach przedstawiały zupełnie inne grafiki, te które ujrzycie tu pozwalają obejrzeć każdy z układów od przodu i od tyłu! Wszystkie zaś, nakładając się na siebie strona po stronie tworzą fenomenalne zamknięcie, przedstawiające niezwykłą złożoność ludzkiej budowy! To jedna nie koniec, bo oprócz rysunków na foliach na każdej ze stron czeka sporo schematów oraz prostych grafik, pomagających zrozumieć procesy, zachodzące w naszym ciele, od oddychania, przez krążenie krwi po… robienie siku. Całość zaś jest naprawdę świetnie przygotowana i godna polecenia.

Księga ciała
Księga ciała
Księga ciała
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

Jeśli szukacie książek, gdzie ciekawa i odpowiednio przygotowana popularno-naukowa treść spotyka się z intersującą formą i niebanalnym wydaniem, to „Księga drzew” oraz „Księga ciała” będą świetną odpowiedzią na Wasze potrzeby. Znajdziecie tu naprawdę mnóstwo przystępnie opisanych ciekawostek, świetnie podpartych kolorowymi grafikami i schematami, także tymi przedstawionymi na foliach. Nie tylko przyciągają one wzrok swą estetyką, ale także pozwalają odkryć złożoność omawianych zagadnień poprzez rozkładanie omawianego tematu na warstwy. Takie rozwiązanie sprawdziło się świetnie w obu książkach, choć zdecydowanie to ta dotycząca budowy ludzkiego ciała skradła moje serce. Niemniej obie uważam za pozycje bardzo wartościowe i z największą przyjemnością polecam je czytelnikom od 4. roku życia.

Metryczka:
  • autor – Nosy Crow
  • ilustrator – Hannah Alice
  • tłumacz – Patrycja Zarawska
  • Wydawnictwo Wilga

Link do strony wydawnictwa:

https://www.gwfoksal.pl/encyklopedia-z-folia-ksiega-ciala-praca-zbiorowa-skuf3fe4b91e636f195e209.html

https://www.gwfoksal.pl/encyklopedia-z-folia-ksiega-drzew-praca-zbiorowa-sku5383374cfec39fc9318b.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *