Nieustraszeni
5+,  7+,  Książki

Nieustraszeni – recenzja serii

Emocje… Mieszkają w każdym z nas. Mogą być naszym najlepszym przyjacielem, jeśli tylko je rozumiemy i potrafimy reagować na ich obecność. Jednak niezrozumiane i niekontrolowane mogą narobić wielu szkód. Właśnie dlatego wspólna praca rodzica z dzieckiem nad inteligencją emocjonalną, umiejętnością wsłuchania się w siebie i odpowiadania na to, co czujemy, powinna być niezbędnym elementem naszej codzienności. Dziś chciałabym pokazać Wam serię książek, które mogą być dużą pomocą w tej pracy nad edukacją emocjonalną. Zajrzyjcie razem z nami do cyklu „Nieustraszeni”, który w ostatnim czasie ukazał się nakładem wydawnictwa Mamania. Zapraszam do naszej recenzji!

„Nieustraszeni i wielki skok”

Tadek i Alicja to rodzeństwo. Pięcioletni chłopiec i ośmioletnia dziewczynka każdego wieczora chętnie rozmawiają o tym, co spotkało ich w ciągu dnia. Tego dnia Tadzio woli się jednak skupić na zabawie i udaje kapitana magicznego statku. W końcu kto jak kto, ale on niczego się nie boi, może więc sterować wielkim okrętem. Ala szybko jednak przypomina bratu, że to nie do końca prawda. Tadzio boi się przecież zastrzyków i ciemności. Ala też czasem odczuwa strach. I nie ma w tym nic złego, o ile umie się nad nim odpowiednio zapanować. Tylko jak się tego nauczyć?

Choć ani Tadek, ani Alicja się tego nie spodziewali, pomoc w trenowaniu kontrolowania strachu przychodzi do nich we śnie pod postacią… mewy! Florentyna, jedna z wielu mew pracujących w Gwiezdnej Organizacji Olimpiady Emocji, zabierze Alę i Tadzia na ogromny statek, pływający wśród chmur (w końcu we śnie wszystko jest możliwe!), gdzie zaprosi ich do udziału w próbie, pozwalającej zostać mistrzami strachu. I choć rodzeństwo boi się zupełnie różnych rzeczy, to dla obojga zadanie przygotowane w ramach Olimpiady Emocji będzie nie lada wyzwaniem. Co będą musieli zrobić Tadzio i Ala? I jak poradzą sobie ze strachem? Sprawdźcie sami!

„Nieustraszeni i wielki skok” to opowieść, która pomoże dzieciom rozpoznać i zrozumieć niezwykle ważną emocję, jaką jest strach. Obserwując zmagania bohaterów tej historii, młodzi czytelnicy zastanowią się nad tym, co czujemy, gdy się czegoś boimy. Co więcej, podążając za Alą i Tadziem, dzieci spróbują stworzyć własny „Plan antystrachowy”. Nie myślcie jednak, że autorka pozostawi czytelników bez cennych wskazówek. Na końcu książki znajdziecie mnóstwo ważnych treści, skierowanych do rodziców, które nie tylko pomogą odpowiednio poprowadzić rozmowę z dzieckiem, ale także będą prawdziwą skarbnicą pomysłów, pomocnych w radzeniu sobie ze strachem. Która z proponowanych strategii antystrachowych przypadła mi do gustu najbardziej? Zdecydowanie były to ćwiczenia oddechowe – Ala, bohaterka tej książki, ma dla dzieci propozycję bardzo ciekawej wizualizacji, która zdecydowanie będzie pomocna w kontrolowaniu strachu za pomocą oddechu!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Nieustraszeni i poszukiwanie skarbu”

Ala była bardzo rozdrażniona. Tadzio wyraźnie widział, że jego siostrę coś gryzło. I choć rozmową pragnął pomóc siostrze, ta zalała się łzami, gdy tylko chłopiec zaczął dopytywać o przyczyny złego nastroju Ali. Szybko okazało się że dziewczynce było smutno, gdyż rówieśnicy dokuczali jej z powodu niskiego wzrostu. Nikt nie chciał wziąć jej do drużyny w czasie gry w koszykówkę i wszyscy wołali na nią „karzełek”. Tadzio doskonale wiedział, jak przykro może być w takiej sytuacji. Z niego też czasem drwiono, zwłaszcza, gdy myliły mu się trudne wyrazy. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i nie wątpić siebie nawet wtedy, gdy inni nie dostrzegają naszych mocnych stron?

Z pomocą przybędzie jak zawsze Florentyna! Mewa zaprosi Alę i Tadka na kolejną próbę w czasie Olimpiady Emocji. Tym razem dzieci oraz ich wierny psi przyjaciel Rocky staną przed nie lada wyzwaniem. Uzbrojeni w magiczne peleryny i pudełko ze skarbem muszą ruszyć z misją ratunkową na biegun południowy, gdzie utknęła grupa odkrywców. Czy Tadek, Ala i Rocky poradzą sobie z tym zadaniem? Jakie mocne strony odkryją w sobie w czasie tej wyprawy?

„Nieustraszeni i poszukiwacze skarbu” ponownie zaproszą młodych czytelników na lekcję do Szkoły Emocji. Tym razem dzieci będą miały okazję zaczerpnąć dużą dawkę pozytywnej energii i popracować nad poczuciem własnej wartości. Wspólnie z Tadziem i Alą zastanowią się, jak każdego dnia być dla siebie najlepszym przyjacielem i z empatią oraz współczuciem podchodzić do własnych niepowodzeń, wybaczając sobie błędy, dbając jednocześnie o wzmacnianie wszystkiego tego, w czym jesteśmy silni. W tej części również nie zabraknie ważnych wskazówek dla rodziców. Jak pracować nad poczuciem własnej wartości swojego dziecka? Dlaczego wysoka samoocena jest tak ważna? I co powinno znaleźć się w naszej skrzyneczce ze strategiami, pomagającymi budować pozytywny wizerunek samego siebie? Odpowiedzi szukajcie na kartach książki!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Nieustraszeni i tajemnica dinozaura

Tadzio jest niepocieszony. Nie rozumie, kto wymyślił taką głupią pracę domową! Ma spędzić cały dzień bez złości i zrobić kanapkę spokoju. Przecież on się nigdy nie złości!!! Tylko dlaczego jest teraz cały czerwony, zaciska pięści i głośno krzyczy? Może jednak Tadzio czuje złość częściej, niż mu się wydaje?

Z odpowiedzią i pomocnym skrzydłem przyjdzie chłopcu Florentyna. W czasie Olimpiady Emocji postawi Tadka i Alicję przed próbą, pozwalającą zdobyć mistrzostwo wygrywania ze złością. Zadanie wydaje się z pozoru błahe – dzieci muszą po prostu zwiedzić wystawę w muzeum w towarzystwie wkurzających cieni. Nie mogą się jednak pokłócić. Czy uda im się zdać próbę? Na jakie problemy natkną się tym razem?

„Nieustraszeni i tajemnica dinozaura” to książka, pochylająca się nad niezwykle ważnymi i często obecnymi w naszym życiu emocjami, jakimi są gniew i złość. I choć my, rodzice, często nie lubimy, gdy nasze dzieci się złoszczą, warto pamiętać, że jest to uczucie bardzo przydatne, bo pomaga dzieciom bronić tego w co wierzą, co stanowi ważny element budowania poczucia sprawiedliwości społecznej. Jak jednak nauczyć dziecko odpowiednio rozpoznawać i kontrolować gniew. Jak pomóc mu radzić sobie z narastającą złością? Być może pomocna okaże się skrzynka uspokajająca lub słoiczek przeciwwkurzeniowy. Oba te przedmioty możecie stworzyć wspólnie z dzieckiem w oparciu o prostą instrukcję, zamieszczoną na końcu książki. Znajdziecie tam wiele innych, równie ciekawych strategii radzenia sobie ze złością.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej”

Ala i Tadek spędzają czas u dziadków. Tego dnia próbowali swoich sił w żeglowaniu, jednak nic nie poszło po ich myśli. Alicja próbowała kierować załogą, Rocky nieustannie szczekał, Tadek był zajęty rozmową z kuzynką, która nie do końca odnalazła się w żeglarskim zamieszaniu. Finał zaś był taki, że wszyscy się skąpali i wrócili do domu w złych nastrojach. Jak ze sobą współpracować i nie kłócić się w kryzysowej sytuacji? Odpowiedzi na to pytanie nasi bohaterowie poszukają w czasie kolejnej edycji Olimpiady Emocji!

Jakie zadanie ma dla dzieci Florentyna tym razem? Będą musieli pilnować, by latarnia morska, do której zabierze ich mewa, nie zgasła. Wyposażeni w superkamizelki ruszyli stawić czoła wyzwaniu. Nie sądzili jednak, że będzie ono tak wymagające! Gdy w czasie burzy piorun trafił w latarnię i uszkodził żarówkę, Tadek, Alicja, Krewetka i Rocky wpadli w panikę. Wiedzieli, że załogi statków na nich liczą! Tylko jak zapalić światło, gdy żarówka nie działa? Czy znajdą wyjście z tej trudnej sytuacji? I czy będą potrafili współpracować?

Nauka działania w grupie i współpracy nie jest łatwa. Często nawet dorośli gubią się w meandrach relacji społecznych i nie zawsze potrafią się dogadać w czasie pracy zespołowej. Jak nauczyć tego dzieci? Książka „Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej” będzie tu z pewnością dużą pomocą. Obserwując perypetie bohaterów dzieci będą się mogły zastanowić czego potrzeba, aby być empatycznym i na czym właściwie polega współpraca. Na końcu książki znajdziecie zaś wiele cennych wskazówek, pozwalających doskonalić z dziećmi umiejętności komunikacyjne i społeczne, niezbędne do odnalezienia się w grupie. W „Skrzyneczce ze strategiami” znajdziecie natomiast propozycję wielu ciekawych ćwiczeń, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

Seria „Nieustraszeni” jest naprawdę wartościowym cyklem książek, poświęconych edukacji emocjonalnej dzieci. Każda z przygód Ali i Tadka będzie zachętą do rozmów o różnych emocjach i umiejętnościach społecznych. Strach, złość, poczucie własnej wartości, umiejętność współpracy z innymi – to właśnie z tymi zagadnieniami spotkacie się na kartach tych książek. Fabuła każdej z opowieści jest bardzo przyjazna dzieciom. Książki napisane są w sposób bardzo ciekawy, sprytnie łączą zagadnienia psychologiczne z wątkami przygodowymi, zaś pełne emocji, bardzo miłe oku i dynamiczne ilustracje sprawiają, iż lektura poszczególnych przygód jest nie tylko wartościowym, ale także przyjemnym spotkaniem z literaturą.

Ogromną zaletą tych tytułów jest fakt, iż na końcu każdej z książek czeka garść porad dla rodziców. Znajdziecie tu inspiracje do poprowadzenia rozmów z dziećmi, sporo wskazówek pomagających zrozumieć, co czują nasze pociechy oraz mnóstwo pomysłowych strategii, pozwalających nie tylko rozpoznać poszczególne emocje, ale także je kontrolować, wzmocnić umiejętności społeczne naszych dzieci oraz poprawić ich samoocenę. Uważam każdy z tych tytułów za niezwykle wartościowy i wart uwagi.

W mojej opinii po serię „Nieustraszeni” możecie sięgać z dziećmi od 5. roku życia. Sama z pewnością będę często do tych książek wracać i liczę, że cykl doczeka się kolejnych części.

Metryczka:
  • autor – Elsa Punset
  • ilustrator – Rocio Bonilla
  • tłumacz – Joanna Maksymowicz-Hamann
  • Wydawnictwo Mamania
Link do strony wydawnictwa:

https://mamania.pl/product-pol-951-Nieustraszeni-i-wielki-skok.html

https://mamania.pl/product-pol-950-Nieustraszeni-i-poszukiwanie-skarbu.html

https://mamania.pl/product-pol-953-Nieustraszeni-i-tajemnica-dinozaura.html

https://mamania.pl/product-pol-952-Nieustraszeni-i-przygoda-w-latarni-morskiej.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *