Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
7+,  9+,  Książki

Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców – recenzja

Pierwszą część „Dzienników Taluli” pokazywaliśmy Wam podczas wakacji. Mieliście wtedy okazję poznać tę niezwykłą dziewczynkę i jej wyjątkowo barwną rodzinę. Dziś chciałabym Was zaprosić do recenzji drugiej części, także wydanej w formie pamiętnika głównej bohaterki. Tym razem przez Talulą nie lada wyzwanie, bowiem będzie ona musiała udać się wraz z rodzicami w cyrkowe tournée po Bretanii. Zerknijcie razem z nami do książki „Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców”.

Przez Talulą dwa miesiące wakacji. Większość koleżanek dziewczynki była bardzo podekscytowana już na samą myśl o zbliżającym się letnim wypoczynku. Jednak Talula nie czuła ani radości, ani entuzjazmu. Właśnie dowiedziała się, że zamiast cudownych podróży czeka ją tournée po Bretanii, w czasie którego jej rodzice prezentować będą swoje cyrkowe przedstawienie. Czy może być coś nudniejszego, niż oglądanie tego samego spektaklu przez całe wakacje?!

Talula postanowiła, że zrobi wszystko, by objazdowa wyprawa przez Bretanię nie doszła do skutku. Próbowała namówić swoją przyjaciółkę, by jej zamożny tata przekupił organizatorów spektakli. Napisała listy do włodarzy miejscowości, w których mieli gościć, opisując jak nudne jest przedstawienie jej rodziców. Niestety, wszystkie działania Taluli spełzły na niczym. Teraz pozostało jej wyłącznie spakować bagaż, wsiąść do najmniejszej (i najbrzydszej!) przyczepy świata i przygotować się na najnudniejsze wakacje w życiu. A może jednak w czasie tej wyprawy wydarzy się coś ciekawego? Sprawdźcie sami!

Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podobnie jak pierwsza część opowieść o Tatuli, „Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców” również kipi od emocji. Talula ponownie w bardzo bezpośredni sposób zwróci się do młodych czytelników, zapraszając ich do intymnego spotkania ze swoimi wspomnieniami. Nie będzie to łatwe spotkanie, bowiem serce Taluli wypełniał żal. Wakacyjne plany jej rodziców zupełnie nie odpowiadały oczekiwaniom dziewczynki. Co więcej, zupełnie nie rozumiała ona swojego brata, który pełen był entuzjazmu na myśl o współuczestniczeniu w cyrkowym tournée. Talula czuła wyłącznie niechęć, gdy zbliżała się pora kolejnego spektaklu.

Myślę, że każdy zna to uczucie, gdy kipiąca złość przesłania całą radość z jakiegoś wydarzenia. Wtedy nic nie jest istotne. Nawet jeśli coś potencjalnie mogłoby sprawić nam przyjemność, negatywne uczucia tłumią wszystko, co dobre, pozostawiając jedynie silną potrzebę bycia uszczypliwym. Właśnie z takimi emocjami mierzy się Talula. Jej konflikt z rodzicami narasta z każdym kolejnym dniem, by w przełomowym momencie wybuchnąć i… zmienić odrobinę punkt widzenia Taluli. Dziewczynka zacznie dostrzegać rzeczy, które do tej pory były poza jej zasięgiem. Czy uda jej się zrozumieć dorosłych?

„Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców” to słodko-gorzka historia o dojrzewaniu, relacjach w rodzinie oraz trudnej sztuce kompromisu. To także pełna skrajnych emocji opowieść o niełatwej sztuce spojrzenia na świat oczami innych. Znajdziecie tu zarówno dowcipne, jak i te bardzo życiowe sceny. Całość zaś zaskakuje i skłania do refleksji. I choć nie wszystko jest tu idealne, to w końcu taka jest też nasza codzienność. Właśnie dlatego po przygody Taluli warto sięgnąć. Polecam je czytelnikom od 7. roku życia.

Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Metryczka:
  • autor – Marion Achard
  • tłumacz – Maria Braunstein
  • Wydawnictwo Muchomor
Zerknij także tu:

Chcę kota i normalnych rodziców – recenzja

Link do strony wydawnictwa:

https://www.muchomor.pl/pl/p/WYMIENIE-KIEPSKA-PRZYCZEPE-NA-KOMPETENTNYCH-RODZICOW./248


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci