Przemoc. Nie!
5+,  7+,  9+,  Książki

Przemoc. NIE! – recenzja

„Przemoc jest wszędzie w społeczeństwie. Co by było, gdyby dzieci pokazały, że nie jest konieczna?” – to jedne z pierwszych zdań, jakie padają w książce „Przemoc. NIE!”. Jakże prawdziwe i ważne są te słowa! Tak, agresja towarzyszy nam niemal na każdym kroku, tak psychiczna, jak i ta fizyczna, niestety. Trudno jest przerwać łańcuch przemocy, co jednak nie usprawiedliwia w żaden sposób obojętności! Właśnie dlatego najważniejsze jest, by zacząć… od siebie. I po to Dominique de Saint Mars oraz Serge Bloch stworzyli książkę, którą pragnę Wam dziś pokazać. Zapraszam Was do naszej recenzji!

„Przemoc. NIE!” to książka, skierowana głównie do agresorów, choć oczywiście nie tylko. Jej zadaniem jest pokazanie dzieciom, skąd w ogóle bierze się w nas agresja i gdzie należy upatrywać przyczyny przemocy. Nie po to, by ją usprawiedliwić, ale po to, by ją zrozumieć i wybrać inną drogę, niż ta, prowadząca do czyjejś krzywdy. I choć początkowo może się wydawać, że zerwanie z przemocowymi rozwiązaniami jest trudne, to po lekturze tej książki będzie to z pewnością dużo łatwiejsze.

Na samym początku autorka wyjaśni dzieciom, czym w ogóle jest przemoc, by już po chwili przejść to najważniejszej części swojej opowieści. W krótkich, komiksowych scenkach, dopełnionych równie zwięzłą narracją Dominique de Saint Mars i Serge Bloch pokazują, gdzie mogą leżeć źródła przemocy. Jakie zachowania mogą wyzwalać agresywne zachowanie? Dlaczego poczucie niesprawiedliwości, brak uwagi, strach czy zazdrość bywają przyczynami przemocy? Sięgnijcie po „Przemoc. Nie!” i poszukajcie odpowiedzi na te pytania.

Przemoc. Nie!
Przemoc. Nie!
Przemoc. Nie!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

To, co w tej książce jest największą wartością, to płynące z niej przesłanie. Czytając tę opowieść dziecko z łatwością samo dojdzie do wniosku, iż nie powinno wyrażać zgody na żadną formę przemocy, bez względu na to, co do niej prowadzi.  Nie powinno również akceptować takich agresywnych zachowań u samego siebie! Co więc zrobić, by zapobiegać agresji lub odpowiednio sobie z nią poradzić, gdy staje się ona naszym udziałem? Autorzy książki „Przemoc. NIE!” również w tej kwestii nie pozostawią czytelników bez cennych rad. Dzieci przeczytają tu, iż zawsze powinny o przemocy rozmawiać – często już sam fakt rozmowy pozwala przerwać łańcuch agresji. Dostaną także kilka wskazówek, pomocnych w sytuacjach, gdy muszą się bronić. Całość zaś zamknie lista kontaktowa do instytucji, w których młodzi ludzie mogą szukać ratunku, gdy czują, że problem agresji ich przerasta. To bardzo ważne, by dzieci wiedziały do kogo mogą zwrócić się po pomoc i jak zachować się, gdy są świadkami, ofiarami czy sprawcami przemocy.

Gorąco polecam książkę „Przemoc. NIE!” jako wstęp do ważnych rozmów o agresji zarówno z dziećmi, które były ofiarami przemocy, jak i tymi, które nie radzą sobie ze złością bądź innymi uczuciami, które leżą u źródeł ich przemocowych zachowań. Ta zwięzła w treści, a jednocześnie jakże bogata w przekaz książka z pewnością będzie ważną pomocą w zrozumieniu agresji i znalezieniu wyjścia z sytuacji, gdy staje się ona udziałem dzieci, bez względu na to, po której stronie konfliktu się znajdą.

Przemoc. Nie!
Przemoc. Nie!
Metryczka:
  • autor – Dominique de Saint Mars
  • ilustrator – Serge Bloch
  • tłumacz – Joanna Woyciechowska
  • Wydawnictwo Muchomor
  • Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszy Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Link do strony wydawnictwa:

https://www.muchomor.pl/pl/p/Przemoc.NIE/245


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *