Poradnik młodych ratowników Ziemi
5+,  7+,  9+,  Książki

Poradnik młodych ratowników Ziemi – recenzja

Już nie raz wspominałam w swoich recenzjach, że niezwykle cenię sobie twórczość pana Tomasza Samojlika. Do tej pory z dużą przyjemnością sięgaliśmy po komiksy jego autorstwa, w których świetna, niezwykle zabawna i przewrotna fabuła spotyka się z wartościowymi, proekologicznymi treściami. Tym razem jednak pan Tomasz zdecydował się stworzyć książkę, której główną misją będzie edukowanie i jak zawsze ochrona środowiska będzie tu w centrum uwagi. Tytuł tej nowości urzeknie każdego, kto choć raz pragnął zostać superbohaterem. Zapraszam Was do recenzji, w której pokazujemy „Poradnik młodych ratowników Ziemi”!

„Poradnik młodych ratowników Ziemi” to książka, w której na niespełna 100 stronach znajdziecie absolutne kompendium wiedzy, dotyczącej najbardziej palących ekologicznych problemów. Nie ma co się oszukiwać, ludzkość nie stanęła na wysokości zadania i doprowadziła niemalże do ruiny swój jedyny dom – Ziemię. Pan Tomasz Samojlik w tym tytule skierowanym do dzieci w wieku szkolnym nie pozostawia miejsca na niedomówienia. Mówi wprost, że to my, ludzie, przyczyniliśmy się do zapoczątkowania szóstego wymierania. I podaje na naszą winę konkretne dowody. Najpierw jednak przybliży on młodym czytelnikom kilka powodów, dla których zawsze po wiedzę powinni sięgać oni do rzetelnych źródeł. W końcu tak w środkach masowego przekazu jak i w mediach społecznościowych nie brak sprzecznych informacji i nawet dorosłym czasem trudno jest się w tym wszystkim połapać. Tym samym początek jego opowieści poświęcony będzie właśnie naukowym metodom oceny rzeczywistości, zaś kolejne strony wprowadzą czytelników w świat podstawowych pojęć ekologicznych. Dzieci dowiedzą się czym jest biosfera, ewolucja oraz ekosystem. A gdy już wszystko jest jasne pora przejść do meritum sprawy, czyli do… ratowania naszej planety!

Czy wiedzieliście, że 96% biomasy ssaków to ludzie i zwierzęta hodowlane? Jedynie 4% to dzikie zwierzęta! Jeśli dołożymy do tego fakt, iż według szacunków rocznie wymiera ok. 30-40 tysięcy gatunków organizmów żywych to staje się jasne, że nasza rzeczywistość nie wygląda zbyt ciekawie. To jednak tylko niewielka próbka istotnych i bardzo niepokojących zmian, które zapoczątkował człowiek. W poradniku pana Samojlika znajdziecie mnóstwo przykładów negatywnego wpływu ludzi na naszą planetę. Jakie działania przyczyniają się do zmniejszenia powierzchni lasów? Dlaczego utrzymanie bioróżnorodności jest tak istotne? Dlaczego Morze Bałtyckie jest w nienajlepszej kondycji? Czym jest globalne ocieplenie i dlaczego jesteśmy zaledwie krok od tzw. punktu bez powrotu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w „Poradniku młodych ratowników Ziemi”!

Poradnik młodych ratowników Ziemi
Poradnik młodych ratowników Ziemi
Poradnik młodych ratowników Ziemi
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

To, co jest w tej książce ważne, to fakt, iż autor traktuje młodych odbiorców bardzo serio. Nie owija w bawełnę, nie koloruje rzeczywistości, nie szuka usprawiedliwienia dla obserwacji, które podają klimatolodzy. Wysyła dzieciom jasny komunikat – musimy działać TU I TERAZ! I co najistotniejsze, poświęca tyle samo uwagi temu, by wytłumaczyć tok przyczynowo-skutkowy jak i temu, by podać propozycję zmian, które każdy z nas może wprowadzić w swoim życiu już w tej chwili. W końcu jeśli każdy człowiek na Ziemi wykona pięć prostych kroków ku ocaleniu Ziemi, to wspólnie pokonamy niemały dystans, dzielący nas od wyrównania, a przynajmniej złagodzenia skutków katastrofy ekologicznej, którą wywołał nikt inny, jak właśnie homo sapiens.

Muszę z przyjemnością powiedzieć, że po raz kolejny pan Tomasz Samojlik stanął na wysokości zadania. Jego „Poradnik młodych ratowników Ziemi” napisany jest zrozumiałym językiem, choć przecież traktuje o naprawdę poważnych i wcale niełatwych sprawach. Uważam, że biologiczne terminy zostały tu wyjaśnione w bardzo przystępny sposób, a sam przekaz książki jest jasny i bardzo wymowny. By jednak choć trochę złagodzić niemały ładunek emocjonalny (w końcu mówimy o wielkim wymieraniu w epoce antropocenu) tekst został tu ubrany w świetne, humorystyczne ilustracje, o bardzo charakterystycznej dla autora kresce. Zobaczycie na nich suszarkę do włosów, roztapiającą lodowce czy Kasandrę i Pollyannę, debatujące nad właściwszym podejściem do zmian klimatycznych. Oczywiście nie zabraknie tu komiksowych dymków i gagów, które z pewnością urzekną fanów komiksów pana Tomasza. Co tu dużo mówić, jest to jedna z lepszych proekologicznych pozycji w naszej biblioteczce i po cichu mam nadzieję, że ten ceniony przez nas autor powróci z kolejną proekologiczną popularno-naukową propozycją dla młodych czytelników!

Gorąco polecam „Poradnik młodych ratowników Ziemi” dzieciom od 6. roku życia. Jest to naprawdę wartościowa, ciekawa i pełna merytorycznych treści książka, która w swej niebanalnej formie pomoże z otwartością rozmawiać o naszej odpowiedzialności za zmiany klimatu.

Poradnik młodych ratowników Ziemi
Poradnik młodych ratowników Ziemi
Poradnik młodych ratowników Ziemi
Poradnik młodych ratowników Ziemi
Metryczka:
  • autor – Tomasz Samojlik
  • ilustrator – Tomasz Samojlik
  • Wydawnictwo Naukowe PWN

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *