Świat w piżamie
3+,  5+,  Książki

Świat w piżamie – recenzja

Co dzieje się, gdy kładziemy się spać? Czy świat, tak jak my, zakłada piżamę i przytula policzek do poduszki? Mały Krzyś, którego poznamy w opowieści „Świat w piżamie”, głowi się nad tymi pytaniami. Chłopiec bacznie obserwuje otaczającą go rzeczywistość i każdego dnia odkrywa, iż nocą dzieje się wiele niezwykle fascynujących rzeczy. Pod niebem pełnym gwiazd życie toczy się swoim rytmem. I choć większość z nas śpi, to są tacy, którzy czuwają, pracują, tworzą i mają pełne ręce roboty. Zajrzyjcie do naszej recenzji i rzućcie okiem na tę niezwykłą opowieść Justyny Drobkiewicz z ilustracjami Anny Simeone.

Mały Krzyś leży już w łóżku i słucha czytanej przez mamy opowieści o piekarzu. Ta historia sprawia, że chłopiec zaczyna się nad czymś intensywnie zastanawiać… Dlaczego piekarz piecze bułki nocą? Czy nie może tego zrobić rano? I z jakiego powodu od razu po upieczeniu smakołyków nie idzie spać?! Krzyś jest zafascynowany swoim odkryciem! Do tej pory był przekonany, że nocą wszyscy śpią, a okazało się, że mimo później pory wszędzie wokół dzieje się wiele ciekawych rzeczy!

Następnego dnia chłopiec nadal głowi się nad nocnym życiem. Przecież nie tylko pieczywo czeka na nas w sklepie od rana. Kto dba o to, by na sklepowych półkach były świeże warzywa, a w kwiaciarniach piękne kwiaty? I dlaczego jego tata, który jest pilotem, musi pracować w nocy? Mały Krzyś każdego dnia z pomocą rodziny odkrywa, że nocą dzieje się naprawdę wiele. Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem, aptekarze pełnią dyżur, by pomóc chorującej na grypę Ance, strażacy gaszą pożar w sąsiednim bloku. Jakie jeszcze tajemnice skrywają się przed chłopcem w blasku księżyca? Sięgnijcie po „Świat w piżamie” i odkryjcie je sami!

Świat w piżamie
Świat w piżamie
Świat w piżamie
Świat w piżamie
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Świat w piżamie” to fascynująca opowieść o tym, czego dzieci na co dzień nie widzą. Dzięki dociekliwości Krzysia i jego ciekawym przygodom będziemy mieli szansę poznać przeróżne zawody, których przedstawiciele nie kładą się spać o tej samej porze, co wielu z nas. I choć pewnie większość dzieci wie, że policjanci, lekarze czy strażacy są całą dobę w gotowości, to z pewnością historia Justyny Drobkiewicz nie raz zaskoczy małych czytelników. Kto dba o dostawy świeżych kwiatów? Gdzie sklepikarze kupują owoce i warzywa? Dlaczego rybacy często łowią w nocy? I kto opowiada babci bajki na dobranoc? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (a także wiele innych!) znajdziecie właśnie w tej książce.

Co ciekawe, „Świat w piżamie” to nie tylko opowieść o nocnym życiu. To także historia pełna niezwykłych ciekawostek. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, czym są linie papilarne i dlaczego interesują się nimi policjanci. Przygody Krzysia pokażą czytelnikom także jak wygląda studio nagraniowe oraz drukarnia. Nie zabraknie nawet ciekawych faktów o pracy strażaka, farmaceuty czy nocnego stróża! Przede wszystkim jednak książka Anny Simeone jest ciekawą opowieścią o codziennym życiu, także tym, które toczy się za dnia. Poznacie tam całą rodzinę Krzysia i przeczytacie o ich przygodach, opisanych z humorem i niezwykłą lekkością.

Na sam koniec pozwólcie, że wspomnę parę słów o ilustracjach. W książce znajdziecie prace Anny Simeone, którą my bardzo cenimy. W jej grafikach jest pewna miękkość, która idealnie wpasowuje się w temat nocnego życia. Jej obrazki świetnie pokazują kontrast pomiędzy nocą, która toczy się w zaciszu domowego ogniska, a tą, która dzieje się dalej, za naszymi oknami. Na ilustracjach nie zabraknie ciekawych szczegółów, emocji i dynamiki, które sprawiają, że „Świat w piżamie” jest lekturą  nie tylko wciągającą, ale także bardzo przyjemną dla oka.

Gorąco polecam „Świat w piżamie” wszystkim dzieciom od 4. roku życia.

Świat w piżamie
Świat w piżamie
Świat w piżamie
Metryczka:
  • autor – Justyna Drobkiewicz
  • ilustracje – Anna Simeone
  • wydawnictwo – Dwukropek

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *