Inspektor Parma i afera środowiskowa
9+,  Książki

Inspektor Parma i afera środowiskowa – recenzja

Pamiętacie Inspektor Parmę? Tak, to ta detektyw z Jagodna, która rozwiązała zagadkę szkodliwych dodatków do żywności. Tym razem nieco ekscentryczna i ciut łakoma świnka postara się rozwikłać tajemnicę porwania kilku naukowców. Czy i tym razem za niepokojącymi zdarzeniami w Jagodnie i okolicy stoi jakaś grupa przestępcza? Zajrzyjcie razem z nami do książki „Inspektor Parma i afera środowiskowa”, by przekonać się, co skrywa w sobie ta powieść detektywistyczna od wydawnictwa Poradnia K.

Do biura Inspektor Parmy i Szperka zgłosił się Michał Bizon. Jego żona zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach i zrozpaczony żubr postanowił szukać ratunku u znanej detektyw. Szybko okazało się, że nie było to jedyne zaginięcie w ostatnim czasie. Inspektor przyjęła już pięć tego typu zgłoszeń na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy! Co więcej, aż trzy z nich dotyczyły naukowców… Parma nigdy nie wierzyła w takie zbiegi okoliczności, postanowiła więc uważniej przyjrzeć się tej sprawie.

Oględziny w domu Państwa Bizonów dostarczyły detektywom wielu cennych wskazówek. Pendrive sprytnie ukryty w pamiątkowym zdjęciu zawierał bowiem dane, nad którymi w ostatnim czasie pracowała żona zrozpaczonego żubra. Prowadzone przez zaginioną badania środowiskowe ujawniały liczne przekroczenia norm przez samochody, które produkowane były w lokalnej firmie Auto Moto Szrot. Parma podejrzewała, że ktoś chciał uciszyć żubrzycę, której odkrycie mogłoby zrujnować producenta samochodów. Czy Inspektor ma rację? I czy to właśnie Auto Moto Szrot odpowiada za smog, który od wielu miesięcy snuje się po ulicach Jagodna? Zajrzyjcie do książki „Inspektor Parma i afera środowiskowa”, by przekonać się, jak potoczy się ta historia.

Inspektor Parma i afera środowiskowa
Inspektor Parma i afera środowiskowa
Inspektor Parma i afera środowiskowa
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Po raz kolejny Christopher Siemieński wykorzystał tak lubiany przez dzieci gatunek, jakim jest powieść detektywistyczna, do poruszenia niezwykle ważnego dla nas wszystkich tematu. Poprzednio były to szkodliwe dodatki do żywności, zaś tym razem autor wziął na tapet przeróżne ekologiczne grzeszki i przewinienia. W swoim śledztwie Inspektor Parma zmierzy się nie tylko z problemem smogu, ale także z nadmierną wycinką drzew, postępującym pustynnieniem i degradacją terenów leśnych, nieprawidłowym przetwarzaniem śmieci, nadmiernym zużyciem plastiku i nieracjonalnym używaniem nawozów sztucznych.

Podobnie jak w poprzedniej części, tak i teraz przygody Inspektor Parmy przemycają ważne przesłanie pod przykryciem kryminalnej zagadki i porywającego wręcz śledztwa. Co ważne, jest to przede wszystkim przyjemna powieść, a wątki ekologiczne są tu poruszone poniekąd przy okazji. Nie znajdziecie tu skomplikowanych definicji, trudnych pojęć czy profesjonalnych schematów. Wręcz przeciwnie! „Inspektor Parma i afera środowiskowa” to książka, która jedynie dotyka przeróżnych współczesnych problemów, związanych z przyrodą. Główny wątek poświęcony jest przecież śledztwu i niesamowitym przygodom tytułowej bohaterki! Dzięki temu jest to lekka lektura, bez moralizatorskiego tonu, a mimo to uświadamiająca młodym czytelnikom, jak istotne jest to, byśmy wszyscy dbali o otaczający nas świat!

„Inspektor Parma i afera środowiskowa” to wciągająca książka. Jest w niej pełno dynamicznej akcji, niespodziewanych zwrotów fabuły, a sama intryga usnuta jest w sposób przemyślany. Owszem, w wielu miejscach wątki ekologiczne są nieco przekoloryzowane, ale w końcu nie jest to książka tak do końca edukacyjna! Jestem jednak pewna, że niecodzienne przygody Inspektor Parmy i Szperka zwrócą uwagę dzieci na problemy, które obecne są nie tylko na kartach książki, ale także w otaczającej nas rzeczywistości.

Gorąco polecam książkę „Inspektor Parma i afera środowiskowa” dzieciom od 9. roku życia. Ciekawa fabuła, sporo kolorowych i pełnych ekspresji obrazków oraz niebanalni bohaterowie są gwarancją udanej lektury.

Inspektor Parma i afera środowiskowa
Inspektor Parma i afera środowiskowa
Inspektor Parma i afera środowiskowa
Metryczka:
  • autor – Christopher Siemieński
  • ilustrator – Martin Siemienski
  • tłumacz – Nina Wum
  • wydawnictwo – Poradnia K
Szukacie recenzji poprzednich przygód Inspektor Parmy? Zajrzyjcie tu:

Inspektor Parma i spisek żywościowy – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *