Ostatnia sztuczka
12+,  9+,  Książki

Ostatnia sztuczka – recenzja

Dziś pragnę pokazać Wam bliżej książkę, którą z dużą przyjemnością objęłam patronatem. „Ostatnia sztuczka” to powieść dla starszych czytelników, która ukazała się nakładem wydawnictwa Literatura w ramach serii „Klub Łowców Przygód”. Jest to cykl, w którym opublikowane zostały m.in. takie klaski literatury dziecięcej jak „Stawiam na Tolka Banana” czy „Wakacje z duchami”, a także nowsze powieści przygodowe, jak lubiany przez Was „Skandal w stolicy nudy”. Jestem pewna, że przygody Balbiny spisane przez Grażynę Bąkiewicz również przypadną Wam do gustu, jest to bowiem fenomenalna powieść, gdzie współczesność spotyka się z historią, a całość okraszona jest tajemnicą i doprawiona sporą nutką emocji! Zajrzyjcie koniecznie do naszej recenzji i przyjrzyjcie się z nami bliżej tej ciekawej opowieści.

Balbina ma trzynaście lat. Tegoroczne wakacje spędza wraz z rodzicami w małej miejscowości, gdzie prowadzą oni wykopaliska archeologiczne. Nastolatka pomaga przy pracach ziemnych, jednak każdą wolną chwilę spędza w miasteczku, gdzie odbywa się właśnie festiwal street art’u. Występy grafików, szczudlarzy, muzyków i iluzjonistów są dla Balbiny świetną okazją do stworzenia ciekawego filmiku, który mogłaby umieścić na swoim kanale na YouTube. Dziewczyna zyskuje coraz większą popularność w sieci, zależy jej więc na nagraniu czegoś ciekawego, co pomogłoby jej zdobyć szerokie grono odbiorców.

W czasie przesłuchań do konkursu Balbina poznaje Ellę i jej trupę. Starsza dziewczyna wraz z przyjaciółmi przygotowuje się do występu, w czasie którego zaprezentuje sztukę iluzji. I choć Ella zdecydowanie jest faworytką tego festiwalu, to sprawia wrażenie nieco zmartwionej. Gdy okazuje się, że młoda iluzjonistka od jakiegoś czasu jest prześladowana, Balbina postanawia przyjrzeć się dokładniej publiczności i konkurentom Elli. Kto wie, może jej bystre oko i niezwykła intuicja pomogą złapać sprawcę nieprzyjemnych dowcipów? Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót… W jaki sposób z prześladowaniami Elli powiązane są znalezione przez archeologów artefakty? Czy to bożek Światowid i starosłowiańska klątwa stoi za nieszczęściami, które spotykają młodą iluzjonistkę? Sięgnijcie po „Ostatnią sztuczkę” i przekonajcie się sami!

Ostatnia sztuczka
Ostatnia sztuczka
Ostatnia sztuczka
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Powieść Grażyny Bąkiewicz jest niezwykle ciekawą i bardzo wciągającą lekturą dla młodzieży. Charyzmatyczna i budząca sympatię bohaterka, współczesne realia, pełne mediów społecznościowych i nowych technologii, lekka narracja i pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła z pewnością przyciągną młodych czytelników. Co jednak najważniejsze, autorka w swojej książce sięgnęła po niebanalne wątki, tak rzadko obecne w literaturze dla nastolatków. „Ostatnia sztuczka” to opowieść, w której pojawiają się bowiem elementy sięgające dalekiej historii Słowian. Prahistoryczne bóstwa, dawne wierzenia, klątwy i powtarzane od lat podania świetnie wpisują się w świat iluzji, który pojawia się w przygodach Balbiny. Dzięki temu opowieść owiana jest tajemnicą, która zachęca nas do tego, by czytać dalej…

„Ostatnia sztuczka” to powieść, która mnie urzekła każdą stroną. Świetne połączenie przygodowej fabuły z wątkami historycznymi i detektywistycznymi sprawiło, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością. Jestem przekonana, że przygody Balbiny spotkają się z dużym zainteresowaniem młodzieży. W moim odczuciu jest to naprawdę świetna propozycja dla czytelników od 9. roku życia. I przyznam, że po cichu liczę na kontynuację tej opowieści. Jestem bowiem pewna, że Balbina ma ogromny potencjał i mogłaby nas jeszcze nie raz zaskoczyć!

Ostatnia sztuczka
Ostatnia sztuczka
Ostatnia sztuczka

Metryczka:

  • autor – Grażyna Bąkiewicz
  • wydawnictwo – Literatura

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *