Trzy pytania
5+,  7+,  9+,  Książki

Trzy pytania – recenzja

Są takie książki, których nakład znika w błyskawicznym tempie, a ceny egzemplarzy na wtórnym rynku sięgają niebotycznych kwot. Takim tytułem są właśnie „Trzy pytania”. Gdy po 15 latach od pierwszej polskiej premiery pojawiła się informacja, że nakładem wydawnictwa Tekturka ukaże się wznowienie tej niezwykłej opowieści, w sieci zawrzało! W końcu i my mamy swój egzemplarz, pozwólcie więc, że podzielimy się wrażeniami z lektury. Zapraszamy do naszej recenzji!

Mikołaj pragnął być dobrym człowiekiem, ale nie zawsze wiedział, jak należy postąpić. Poszukiwał więc odpowiedzi na trzy pytania, które jego zdaniem były kluczem do tego, by być prawym. Kiedy jest właściwy moment na działanie? Kto jest najważniejszy? Jak odgadnąć, co należy zrobić? Chłopiec zwrócił się ze swoim problemem do przyjaciół. Jednak czapla Sonia, małpa Gogol i pies Puszkin udzielili mu odpowiedzi, które nie do końca wydały mu się właściwe. Niby każde ze zwierząt miało racje, ale jednak nie w każdej sytuacji ich rady byłyby odpowiednie. Mikołaj postanowił, że zada swoje pytania staremu żółwiowi, który żył samotnie wysoko w górach.

Chłopiec miał przeczucie, że wiekowy żółw udzieli mu właściwej odpowiedzi. Niespodziewanie jednak zerwała się wichura, która przerwała ich rozmowę. Z daleka dobiegło wołanie o pomoc, Mikołaj więc porzucił swoje rozważania i ruszył z ratunkiem rannej pandzie. Co jednak z jego wątpliwościami? Czy Mikołaj pozna odpowiedzi na swoje pytania?

Trzy pytania
Trzy pytania
Trzy pytania
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Trzy pytania” to przepiękna bajka, do stworzenia której autora zainspirowało opowiadanie Lwa Tołstoja o tym samym tytule. Co prawda historia, spisana przez rosyjskiego pisarza opowiadała o moralnych rozterkach cara, jednak ogólne przesłanie obu utworów jest podobne. Jon J. Muth postanowił zaczerpnąć z dorobku tak cenionego przez niego twórcy i stworzyć bajkę, która będzie odpowiednia dla najmłodszych czytelników. Co zaskakujące, wiele elementów tej opowieści nawiązuje do dzieł Lwa Tołstoja. Ciekawa jestem, czy odkryjecie wszystkie!

Muszę przyznać, że już dawno nie miałam w swoich rękach tak poruszającej książki. „Trzy pytania” to opowieść, która wzrusza, uczy i karmi pozytywną energią. Filozoficzne poszukiwania głównego bohatera zaskakują dojrzałością, a jednocześnie są bardzo przystępne dla najmłodszych czytelników. Co więcej, przepiękna fabuła, pełna wartościowego przekazu została ubrana w cudne ilustracje. Każda z nich stanowi małe dzieło sztuki. Są one niczym pocztówki z cudownej przygody, pełne ekspresji i emocji. Nawet bez tekstu stanowią one wspaniałą opowieść, którą każdy z nas mógłby obrać w słowa na swój własny sposób.

Gorąco polecam „Trzy pytania” dzieciom od 5. roku życia. Jest to książka, którą naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce.

Trzy pytania
Trzy pytania
Trzy pytania
Metryczka
  • autor – Jon J. Muth
  • ilustrator – Jon J. Muth
  • tłumacz – Ewa Penksyk-Kluczkowska
  • wydawnictwo – Tekturka

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci