12 półtonów. Książka o muzyce
12+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

12 półtonów. Książka o muzyce – recenzja

Chyba każdy z nas zna to uczucie, gdy słyszymy ulubioną piosenkę i czujemy ciarki, rozchodzące się po całym ciele. Myślę, że równie znajome jest wrażenie, gdy po naszej głowie plącze się krótki fragment muzyki, którego nie możemy przestać powtarzać. Jak to możliwe, że muzyka ma tak niesamowity wpływ na nasze życie? Towarzyszy nam przecież na każdym kroku i to praktycznie od urodzenia! Jest to niewątpliwie ważny element naszej codzienności. Jak to jednak jest, że pewne dźwięki nazywamy muzyką, a inne hałasem? Odpowiedzi na wszystkie pytania, związane z muzyką, jej historią i prawami, którymi się rządzi znajdziecie w niezwykłej książce „12 półtonów”. Zajrzyjcie razem z nami do tej pełnej ciekawostek i zaskakujących faktów publikacji od wydawnictwa Druganoga.

„12 półtonów. Książka o muzyce” to lektura, w której Zuzanna Kisielewska zabierze nas w niezwykłą podróż po świecie muzyki. To niesamowite, że autorce udało się zamknąć w zaledwie czterech rozdziałach tak wiele informacji o dźwiękach, które są dla nas źródłem tak niezwykłych emocji. Zacznijmy jednak od początku! Pierwsze kilka stron odpowie nam na pytanie „Czym jest muzyka?”. Dowiemy się, dlaczego niektóre dźwięki nazywamy hałasem, a inne piękną muzyką. Sprawdzimy także, ile dźwięków jest potrzebnych, by powstała melodia. Przyjrzymy się również, co sprawia, że jedne piosenki są wesołe, a inne wydają się być melancholijne czy smutne. Bo choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że muzyka nie jest specjalnie skomplikowana, to szybko przekonamy się, że rządzi się ona wieloma prawami! Najlepszym tego przykładem może być fakt, iż oktawa w Europie dzieli się na tytułowe 12 półtonów, ale w krajach arabskich już na 17! Jednak rekordzistami są Hindusi. Zgadniecie ile półtonów liczy oktawa w ich muzyce?

Gdy już dowiemy się czym jest muzyka, rytm, melodia i tempo, zgłębimy wspólnie z autorką historię muzyki. Czy pierwsze melodie tworzyli już ludzie pierwotni? Być może muzykę zapoczątkowały matki, nucące swoim dzieciom? A może ludzie naśladowali zwierzęta, które swoimi śpiewami czy innymi odgłosami wabią samice lub odstraszają wrogów? Zuzanna Kisielewska wyszukała specjalnie dla nas wiele ciekawostek o potencjalnym pochodzeniu muzyki. Sprawdziła także kiedy powstał pierwszy hit oraz w jaki sposób zapisywano dawniej melodię. Jestem przekonana, że zebrane w tym rozdziale fakty historyczne będą równie zaskakujące jak interesujące!

12 półtonów. Książka o muzyce
12 półtonów. Książka o muzyce
12 półtonów. Książka o muzyce
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Choć początek książki jest według mnie niezwykle ciekawy, to uważam, że kwintesencją „12 półtonów” są dwa ostatnie rozdziały. Czeka tam na Was mnóstwo przeróżnych ciekawostek, związanych z praktycznym wykorzystaniem muzyki. I jeśli myślicie, że mam tu na myśli tworzenie radiowych przebojów, pięknych arii operowych czy muzyki filmowej, to się mylicie! Okazuje się, że muzykę można wykorzystać do obalenia dyktatury, masażu, wzniecenia rewolucji, wpływania na zachowania konsumentów, poprawienia precyzji chirurgów w czasie operacji, a nawet do legalnego dopingu przed zawodami sportowymi!

Zapewniam jednak, że to zaledwie kilka z niezwykle interesujących i niecodziennych zastosowań muzyki! Autorka pokaże nam także wiele innych sposobów na niekonwencjonalne wykorzystanie dźwięków. Co ciekawe, w tekście nie zabraknie także odpowiedzi na nieco dziwaczne pytania. Ile muzyków zmieści się w jednym pasztecie? Czy w naszych głowach żyją robaki? Jak smakuje „Etiuda rewolucyjna” Chopina? Jestem pewna, że odpowiedzi na te pytania bardzo Was zaskoczą!

„12 półtonów. Książka o muzyce” to moim zdaniem najciekawsza publikacja o dźwiękach, jaką miałam okazję czytać. Mnóstwo interesujących ciekawostek i zaskakujących faktów sprawią, że już nigdy nie spojrzycie na muzykę tak samo! Co ważne, poszczególne zagadnienia świetnie przeplatają się z prostymi i dość zabawnymi grafikami, których twórcami są Jerzy Gruchot i Wojciech Koss. Dzięki temu książka jest nie tylko ciekawa, ale i bardzo przyjemna dla oka, a obrazki dają krótkie wytchnienie pomiędzy kolejnymi podrozdziałami.

Jestem pewna, że lektura „12 półtonów. Książka o muzyce” będzie niezwykłą przygodą dla każdego melomana i nie tylko! Każde dziecko ciekawe świata z pewnością chętnie sięgnie po ten tytuł. Książka będzie naszym zdaniem odpowiednia dla dzieci już od 7. roku życia.

12 półtonów. Książka o muzyce
12 półtonów. Książka o muzyce
12 półtonów. Książka o muzyce
12 półtonów. Książka o muzyce
12 półtonów. Książka o muzyce
Metryczka:
  • autor – Zuzanna Kisielewska
  • ilustrator – Jerzy Gruchot i Wojciech Koss
  • wydawnictwo – Druganoga

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci