CupOfTherapy
Książki

CupOfTherapy – Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym – recenzja

Nie da się ukryć – żyjemy coraz szybciej, wymagamy od siebie i innych coraz więcej. Codzienny pośpiech i trudności w otwartej rozmowie często są przyczyną przeróżnych trudności – od uczucia samotności po złożone problemy psychiczne. Okres pandemii również nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Właśnie dlatego zdecydowałam się pokazać Wam książkę „CupOfTherapy – Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym”. I tak, jest to książka skierowana do dorosłych, jednak uważam, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko, więc z ogromną przyjemnością zapraszam tym razem do recenzji tytułu właśnie dla rodziców (i nie tylko!).

Pozwólcie, że najpierw w paru słowach wyjaśnię Wam czym jest CupOfTherapy. Jest to koncepcja, która zrodziła się ze współpracy dwóch fińskich psychologów – Anttiego Ervastiego oraz Eliny Rehmonen z cenionym i nagradzanym ilustratorem Mattim Pikkujämasą. CupOfTherapy powstało 2017 roku i opiera się na tłumaczeniu zarówno prostych jak i trudnych spraw za pomocą połączenia skłaniającego do refleksji tekstu oraz prostych, ciepłych ilustracji, na których zobaczycie… sympatyczne zwierzątka. Dziwne? Wcale nie! Skoro dzieci znajdują pocieszenie w uroczych maskotkach, to dlaczego nie przenieść tego na dorosłych? Sympatyczne, pełne ekspresji zwierzęta pomagają dostrzec sedno problemu i zrozumieć towarzyszące mu emocje. I choć ja także na początku podchodziłam do tej koncepcji nieco sceptycznie, to po lekturze książki mogę śmiało powiedzieć, że pomysł autorów jest niezwykle trafiony!

W książce „CupOfTherapy – Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym” znajdziecie pięć rozdziałów. Każdy z nich omawia problemy, które mogą spotkać nas o danej porze dnia. Pozwólcie, że zajrzymy do nich nieco bliżej.

Rano

Budzik nie zadzwonił, czwarty raz przekładasz drzemkę, a może nie możesz znaleźć czystej koszuli? Krótko mówiąc – jesteś spóźniony! Na samą myśl o takim poranku podnosi się ciśnienie prawda? Co zrobić, by wejście w nowy dzień było łagodne i nie było źródłem niepotrzebnego stresu? To właśnie w tym rozdziale znajdziecie proste rady jak wstać i nie zwariować. I choć niektóre z nich mogą wydać się banalne, to warto przeczytać je na głos, by uzmysłowić sobie, że zmiana prostych nawyków może być dla nas źródłem wielkiego spokoju! Moja ulubiona rada z tego rozdziału? „Każdego ranka bądź dla siebie wyrozumiały” oraz „Zaplanuj jutrzejszy poranek już dzisiaj” – zdecydowanie wzięłam sobie te słowa do serca!

CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
W pracy

Wydaje mi się, że dla wielu z nas to właśnie praca jest głównym źródłem stresu. Praca z różnymi ludźmi, konieczność wyjścia ze strefy komfortu, krytyka szefa, trudności w komunikacji – to wszystko sprawia, że czasem trudno nam czuć się dobrze w miejscu pracy. Jak nad tym wszystkim zapanować? Na stronach „CupOfTherapy…” znajdziecie wiele trafionych rad, które pomogą Wam zmierzyć się z przeróżnymi problemami. Pierwszy dzień w nowej pracy? Trudności w dogadaniu się ze współpracownikami? Zawalone zadanie? To tylko niektóre z poruszanych w tym rozdziale zagadnień. Co ważne, autorzy w tej części książki pochylają się nie tylko nad problematycznymi kwestiami, ale także pomogą Wam stworzyć atmosferę, dzięki której przychodzenie do pracy nie będzie przykrym obowiązkiem. Jakie sentencje z tego rozdziału stały mi się najbliższe? „Znajdź w sobie głos!” oraz „Wspólny dom, wspólna odpowiedzialność” – zdecydowanie te dwie rady autorów wydały mi się najciekawsze. Urzekł mnie także tekst o tytule „Nie przejmuj się drobiazgami” – głównie ze względu na przeuroczą ilustrację. Znacie ten moment, kiedy Waszemu dziecku spadły na ziemię lody? Autorzy w świetny sposób przenieśli ten koszmar dzieciństwa w życie dorosłych. I trafili w sedno!

CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
Po pracy

Mogłoby się wydawać, że po zamknięciu drzwi biura wszystkie problemy powinny zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niestety często tak nie jest. Ile to razy zdarzyło nam się przynieść negatywne emocje z pracy do domu? Wydaje mi się, że ten rozdział jest najistotniejszy w całej książce, bo to tu autorzy pomogą Wam znaleźć dobry sposób na zrelaksowanie się i poradzenie sobie z trudnymi uczuciami. W krótkich tekstach przeczytacie jak uporać się z własnymi myślami, jak nie wyładowywać stresu na najbliższych oraz jak pomóc sobie w odzyskaniu równowagi. Zdecydowanie znajdziecie tu esencję, crème de la crème koncepcji CupOfTherapy. Chętnie będę wracać do tej części, bo bardzo trafiły do mnie propozycje autorów, po które możemy sięgnąć zawsze, gdy potrzebujemy przywrócić wewnętrzny spokój.

CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
Wieczorem

Praca jest już odległym wspomnieniem. Emocje opadły i w końcu macie chwilę, by spędzić czas z bliskimi lub poświęcić go swoim zainteresowaniom. Jak wykorzystać wolny wieczór, by naładować wewnętrzne baterie pozytywną energią? „Pielęgnuj to, co kochasz”, „Zatrzymaj się na chwilę” oraz „Zasiej ziarna nadziei” – to trzy najbardziej przemawiające do mnie przepisy na szczęście, przytoczone w „CupOfTherapy…”. W tej części książki autorzy zwracają uwagę czytelników na to, by odrobinę zwolnić w życiu i pamiętać o pielęgnowaniu relacji z bliskimi. To ważne, aby pamiętać, że nie tylko my potrzebujemy ich wsparcia! Nasza rodzina czy przyjaciele także liczą na naszą uwagę i pomoc w trudnych sytuacjach, nie zapomnijmy więc, by mieć oczy i serca szeroko otwarte. Co ważne, nie zabraknie tu także rad, które podpowiedzą jak nasze otoczenie wpływa na samopoczucie. W końcu czy nie jest tak, że bałagan w naszym mieszkaniu przekłada się na kiepski humor? I niby słowa autorów nie będą bardzo odkrywcze, jednak często jest tak, że na pewne oczywiste rzeczy nie zwraca się uwagi w natłoku codziennych obowiązków.

CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
Praca w wyjątkowych okolicznościach

Pandemia bardzo wpłynęła na otaczającą nas rzeczywistość. To, co do tej pory było dla nas oczywiste, stało się luksusem. Jak odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i nie zwariować? W „CupOfTherapy…” znalazł się rozdział poświęcony psychologicznym aspektom życia w czasach COVID-19. Naprawdę warto poświęcić chwilę tej części. Autorzy zawarli w nim wiele cennych uwag, które nie tylko pomogą nam odnaleźć nadzieję w trudnych chwilach, ale także pokażą jak dużą pociechę daje… troska o innych! Sympatyczne zwierzątka pokażą nam także, że proste czynności i umiejętne szukanie wsparcia zdecydowanie pomogą zachować zdrowie psychiczne w niełatwych momentach, związanych z izolacją czy kwarantanną.

CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
Podsumowanie

„CupOfTherapy – Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym” to książka, w której znajdziecie mnóstwo prostych rad, które pomogą Wam odzyskać spokój i wewnętrzną równowagę w przeróżnych życiowych trudnościach. Nie potrafisz dogadać się z partnerem? Koledzy z pracy Cię nie rozumieją? Masz wrażenie, że nie radzisz sobie z codziennością? Być może właśnie CupOfTherapy będzie Ci pomocą w trudnych chwilach!

Całej książce towarzyszą obrazki, których głównymi bohaterami są lis i miś. Czasem pojawią się także inne zwierzaki. I choć mogłoby się wydawać, że nie sposób odzwierciedlić trudnych emocji za pomocą prostych ilustracji, to okazuje się, że jest to nie tylko możliwe, ale i bardzo pomocne! Przede wszystkim, sympatyczni bohaterowie obrazków naprawdę świetnie pomagają się zdystansować do trudnej sytuacji. Niejednokrotnie scenka przedstawiana na ilustracji ułatwi nazwanie emocji, które nam towarzyszą. A co najważniejsze – dzięki świetnie dobranym tytułom oraz czytelnym obrazkom z dużą łatwością można odnaleźć interesujące nas treści! Bardzo ułatwia to korzystanie z książki w przyszłości.

Osobiście gorąco polecam Wam książkę „CupOfTherapy – Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym”. Jest to świetna pomoc w odzyskaniu spokoju i znalezieniu balansu w życiu. Proste, a jednocześnie nienachalne porady oraz urocze i jakże prawdziwe ilustracje sprawiają, że w nawet pozornie beznadziejnej sytuacji łatwiej jest zobaczyć światełko w tunelu. Ja z radością jeszcze nie raz powrócę do tego tytułu.

CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
CupOfTherapy - Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym.
Metryczka:
 • autor – Antti Ervasti
 • ilustrator – Matti Pikkujämsä
 • tłumacz – Marcel Wojdyło
 • wydawnictwo – Znak Emotikon

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *