12+,  Książki

Czy naprawdę wszyscy tak mają? – recenzja

Okres dojrzewania pełen jest wątpliwości, pytań i niewiadomych. Rozmowa na temat dojrzałości płciowej, huśtawek nastrojów, zakochania i seksu może wprawiać w zakłopotanie zarówno nastolatków, jak i ich rodziców. Często dorośli, mimo najszczerszych chęci, nie potrafią w swobodnej dyskusji wyjaśnić wszystkich niepewności, które pojawiają się w głowach młodzieży. Jak rozmawiać z nastolatkami o dojrzewaniu, uczuciach i bezpieczeństwie? Zachęcam do sięgnięcia po książkę „Czy naprawdę wszyscy tak mają?”, która bez tabu porusza wszystkie tematy, związane z okresem dorastania.

„Czy naprawdę wszyscy tak mają?” to książka, która powstała dzięki współpracy pedagoga i fotografa Jana von Holleben’a oraz dziennikarki Antje Helms. Już na pierwszy rzut oka jest to publikacja, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych książek, dotykających tematu dojrzewania. Spory format, twarda oprawa i przyciągająca wzrok okładka robią naprawdę świetne pierwsze wrażenie. A co najważniejsze, treść tego poradnika jest bardzo wartościowa i będzie ogromnym wsparciem dla dojrzewającej młodzieży.

Książka „Czy naprawdę wszyscy tak mają?” to zbiór pytań i odpowiedzi, które zdecydowanie zaspokoją głód wiedzy dotyczącej dojrzewania. Aby łatwiej było się poruszać po książce, tekst został podzielony na pięć głównych rozdziałów: „O dorastaniu i zmianach”, „Być dziewczyną, być chłopakiem”, „O zadurzeniu i o miłości”, „O całowaniu i o seksie” oraz „O ciąży i o rodzicielstwie”. Na końcu książki nastoletni czytelnicy znajdą także kilka adresów stron internetowych, na których mogą szukać informacji w różnych trudnych sytuacjach. Uważam, że to świetny pomysł, gdyż współczesna młodzież często szuka pomocy właśnie w sieci. Taki zabieg pomoże im odnaleźć fachowe wsparcie!

Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Ale wróćmy do tego, co jest istotą książki. „Czy naprawdę wszyscy tak mają” to tytuł, w którym przeczytacie naprawdę o wszystkim, co wiąże się z dorastaniem. Dlaczego jedni dojrzewają wcześniej, a inni później? Co to jest mutacja? Jak przebiega okres? Czy każdy penis jest taki sam? Dlaczego lewa pierś może różnić się od prawej? Dlaczego miłość i zakochanie to nie to samo? Czy seks jest niezdrowy i niebezpieczny? Od kiedy można uprawiać seks? Czym jest orgazm? Dlaczego ciąża trwa dziewięć miesięcy? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi znajdziecie w tekście, a każda z nich będzie naprawdę rzeczowa, konkretna, a jednocześnie napisana językiem, który zdecydowanie trafi do nastoletnich odbiorców.

Czym różni się „Czy naprawdę wszyscy tak mają?” od innych poradników o dorastaniu? Przede wszystkim na każde pytanie autorzy odpowiadają wprost, bez oceniania, umoralniania i narzucania jakiegokolwiek światopoglądu. I o ile prosto jest mówić bez tabu o nadmiernym poceniu się czy trądziku, o tyle trudniejsze jest to w przypadku rozmowy o masturbacji, bezpiecznym seksie czy odkrywaniu własnej tożsamości płciowej. A jestem przekonana, że młodzież właśnie tego oczekuje od książek o dojrzewaniu – jasnych odpowiedzi i faktów. To właśnie stanowi ogromną wartość tej książki. Dzięki takiemu podejściu autorów czytelnicy czują się traktowani poważnie!

Czy naprawdę wszyscy tak mają?

Co więcej, odpowiedzi autorów zawsze stawiają bezpieczeństwo młodzieży na pierwszym miejscu! W wielu miejscach książki możemy zauważyć troskę o zdrowie fizyczne i psychiczne czytelników. Komunikat autorów jest jasny – jeśli nie jesteś na coś gotowy, masz wątpliwości lub nie czujesz się bezpieczny to powiedz o tym głośno i wyraźnie oraz porozmawiaj z kimś zaufanym. I tyczy się to zarówno przekucia uszu, pierwszego pocałunku, jak i seksu. Dlatego też po wręczeniu tej książki nastolatkom warto pozostać otwartym na rozmowę, gdyż z dużym prawdopodobieństwem nasze dojrzewające dzieci wrócą do nas, by porozmawiać o trudniejszych kwestiach.

Pragnę też zwrócić Waszą uwagę na niesamowitą szatę graficzną książki „Czy naprawdę wszyscy tak mają?”. Otóż zamiast ilustracji znajdziecie tu fenomenalne zdjęcia, zrealizowane z udziałem młodzieży. Fotografie wykonane są w rewelacyjnych aranżacjach i stanowią naprawdę świetne i nieco przewrotne uzupełnienie tekstu. Już dla samych tych zdjęć naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł! Całość stanowi naprawdę udaną publikację. Wartościowa treść, rzetelne odpowiedzi, szerokie podejście do tematu i forma bardzo atrakcyjna dla odbiorcy – taka właśnie jest książka „Czy naprawdę wszyscy tak mają?”!

Polecam ją wszystkim nastolatkom! Jestem zdania, że po ten tytuł powinni sięgnąć także rodzice dojrzewających dzieci. Z pewnością ułatwi im to rozmowę na wiele potencjalnie kłopotliwych tematów.

Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Czy naprawdę wszyscy tak mają?
Metryczka:
  • tekst – Antje Helms
  • pomysł, koncepcja i fotografie – Jan von Holleben
  • tłumacz – Magdalena Kaczmarek
  • wydawnictwo – Mamania

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *