Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.
7+,  Książki

Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję – recenzja

Kłótnie i bójki pomiędzy rodzeństwem z pewnością spędzają sen z powiek niejednemu rodzicowi. Prosimy, krzyczymy, karzemy, błagamy – czasem nic nie działa. Spróbujmy jednak na problem spojrzeć inaczej! W końcu czy nie jest tak, że przyczyną złości i złego zachowania może być… zazdrość, smutek czy utrata poczucia bezpieczeństwa, spowodowana pojawieniem się młodszego rodzeństwa? Z resztą młodsze rodzeństwo też niejednokrotnie czuje się zagubione w rodzinnych relacjach, bo w końcu starszy brat wydaje się być mądrzejszy, bardziej zaradny, no i ma tyle świetnych zabawek! Książka „Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję” to świetna publikacja, która zwraca uwagę na wiele spraw i problemów! A przede wszystkim pomaga je rewelacyjnie przepracować z dziećmi!

Zacznę od końca – bo naprawdę warto od końca zacząć pracę z książką „Bracia i siostry”. Dlaczego? To właśnie na ostatnich stronach znajduje się krótki poradnik dla rodzica. Autorka umieściła tam naprawdę sporo wartościowych informacji, które mi osobiście otworzyły oczy na wiele problemów! Dlaczego czasem warto dać się swoim dzieciom pokłócić? Kiedy należy ruszyć z odsieczą? Czy agresja zawsze wynika ze złości? I co ma wspólnego gryzienie z próbą zwrócenia na siebie uwagi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie właśnie w końcowej części książki, która skierowana jest do rodziców.

Gdy już mamy wszystko opanowane „w teorii” warto przejść do zajęć praktycznych. Książka „Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję” poświęcona jest przede wszystkim pracy z dziećmi. Znajdziecie w niej mnóstwo różnych ćwiczeń czy propozycji ciekawych aktywności, których zadaniem jest poprawić relacje w rodzinie. I nie są one absolutnie nakierowane wyłącznie na relacje między rodzeństwem, choć to głównie o nich opowiada książka. Jestem przekonana, że dzięki tej książce nie tylko pomożecie dogadać się ze sobą swoim dzieciom, ale także oczyścicie atmosferę i zbliżycie się do siebie. W końcu nic bardziej nie zacieśnia więzi rodzinnych niż rozmowa o emocjach, potrzebach i problemach.

Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.
Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Przejdźmy do konkretów. Jakie ćwiczenia i zadania czekają na Wasze dzieci w podręczniku „Bracia i siostry”? Najpierw autorzy zaproszą rodzeństwo do zastanowienia się nad tym, co najbardziej lubią wspólnie robić. Później dzieci będą miały okazję powiedzieć o tym, co je w relacjach z bratem czy siostrą denerwuje. Mali czytelnicy zostaną także poproszeni o opisanie członków swojej rodziny.

Gdy już dzieci w pewien sposób przyjrzały się swoim bliskim, czas na analizę relacji! Autorzy na kartach książki przedstawiają wiele scenek, które mają pomóc naszym pociechom dostrzec i zrozumieć problemy, które mogą się pojawić w ich relacjach z siostrą, bratem czy rodzicami. Będziecie mieli okazję by porozmawiać o zazdrości, poczuciu odrzucenia, wstydu czy strachu. Co ważne, w każdym ćwiczeniu, które dotyka negatywnych emocji pojawi się coś, co zrównoważy przekaz.

Za największy walor książki „Bracia i siostry” uważam ćwiczenia, które mają za zadanie pomóc „przepracować” pewne problemy. Znajdziecie tu koło skarg, które po wycięciu może być używane przez dziecko, by pomóc mu mówić o tym, co je boli. W książce autorzy umieścili także kupony, które Wasze dzieci mogą użyć, gdy potrzebują poczuć się bardziej kochane. „Zaśpiewaj moją ulubioną piosenkę”, „Wspólny spacer tylko we dwójkę”, „Pobawmy się przez 10 minut, że jestem dzidziusiem” – to tylko niektóre z propozycji. Są też puste kupony, które możecie wspólnie wypełnić, by stworzyć własne sposoby na uzupełnienie zapasu dziecięcej pozytywnej energii. Pomysł uważam za cudowny (choć kupon „Może byście odnieśli dzidziusia z powrotem do szpitala?” odrobinę mnie przeraził i przyznam, że tego akurat nie odważyłabym się dziecku wręczyć).

Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.

Co ważne, książka „Bracia i siostry” zwróci uwagę dzieci nie tylko na problemy, które mogą się pojawiać w rodzinnych relacjach, ale także pomoże im odkryć mocne strony swoich stosunków z rodzeństwem. Mało tego! Młodzi czytelnicy będą mieli wiele okazji do tego, by samodzielnie spróbować znaleźć rozwiązanie pewnych kłopotliwych sytuacji. Myślę, że jest to świetny pomysł, by nauczyć dzieci jak samodzielnie, z poszanowaniem drugiej strony, rozwiązywać konflikty!

Osobiście mam bardzo pozytywne odczucia po lekturze książki „Bracia i siostry”. Znajdziecie tak wiele ciekawych i wartościowych ćwiczeń, które pomogą poprawić relacje w rodzinie. Nie zabraknie też bardzo ważnych informacji dla rodziców, bez których pełne wykorzystanie potencjału książki byłoby po prostu niemożliwe. Pragnę także dodać, że szata graficzna książki jest bardzo przyjazna dzieciom – znajdziecie tam zarówno komiksy jak i naklejki czy zadania do wycinania, czyli wszystko to, co młodzi czytelnicy uwielbiają!

Gorąco polecam książkę „Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję” rodzicom dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Jestem pewna, że będzie to świetny sposób na zacieśnienie więzi poprzez ćwiczenia i pracę nad rodzinnymi relacjami.

Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.
Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.
Bracia i siostry. Akceptuję, co czuję.
Metryczka:
  • Autor: Isabelle Filliozat i Éric Veillé
  • Ilustrator: Éric Veillé
  • Tłumacz: Anna Wolna
  • wydawnictwo – HarperCollins Polska

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *