Pies w czasach zarazy
12+,  9+,  Książki

Pies w czasach zarazy – recenzja

Na początku roku prawdopodobnie nikt się nie spodziewał, że w marcu pandemia koronawirusa zamknie nas w domach i na długi czas zmieni naszą rzeczywistość. Wszystko to, co do tej pory było dla nas naturalne i oczywiste stało się luksusem. Zamknięto lasy, parki, a wyjście z domu musiało być odpowiednio uzasadnione. Ile osób marzyło wtedy o własnej działce, domu z ogrodem lub psie, z którym choć na chwilę można było wyjść na spacer? Dorota Combrzyńska-Nogala postanowiła przedstawić tę koronawirusową rzeczywistość na kartach swojej  książki. Sprawdźcie razem z nami jaką historię skrywa „Pies w czasach zarazy”.

Wiktor ma trzynaście lat i wiadomość o zamknięciu szkół z powodu pandemii początkowo przyjął z radością. Gdy jednak zabroniono nieuzasadnionych wyjść z domu, a szkoła rozpoczęła zdalne nauczanie, nastolatek zrozumiał, że czekają go trudne tygodnie (o ile nie miesiące!). Co tu robić, kiedy nie można się spotkać ze znajomymi, nie ma szans na spacer, a o współmieszkańcach kamienicy w zasadzie nic nie wie?

Na szczęście szybko okazało się, że nawet  w trakcie pandemii potrzeba staje się matką wynalazków. As, pies pana Kopcia z parteru, stał się lekarstwem na nudę, samotność i zamknięcie w czterech ścianach. Dla wielu mieszkańców kamienicy, a szczególnie dla Wiktora i jego nowej koleżanki Ninki, spacery z Asem były jedną z nielicznych okazji na opuszczenie czterech ścian. Co więcej, dotychczas obcy sobie sąsiedzi zaczęli w końcu ze sobą rozmawiać! Co przyniosą te nieoczekiwane przez nikogo zmiany, wynikające z pandemii? Jakie przygody spotkają Wiktora i Ninkę? Sięgnijcie po książkę i sprawdźcie sami!

Pies w czasach zarazy
Pies w czasach zarazy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Pies w czasach zarazy” to książka, która wniesie sporo humoru i optymizmu w niełatwą, zdominowaną przez koronawirus rzeczywistość. Pan Kopeć wynajmując psa za obiad z dowozem doprowadzi się do nadwagi (w przeciwieństwie do Asa, któremu pandemia zdecydowanie wyszła na zdrowie). Wiktor przełamie swoją nieśmiałość i w końcu odważy się „zagadać” do Ninki. Nie zabraknie również zabawnych sytuacji. Dość nietypowy sposób na odmierzanie regulaminowych odstępów pomiędzy spacerowiczami czy maseczkowy biznes pana Kopica z pewnością rozśmieszą każdego.  

Dorota Combrzyńska-Nogala przedstawi młodym czytelnikom całe spektrum zmian, jakie w społeczeństwie wywołała pandemia. Przeczytamy o sąsiedzkiej solidarności, pomocy w robieniu zakupów czy sposobach na balkonowe animacje czasu wolnego. Nie zabraknie także przykładów tych zachowań, które budziły ogólny sprzeciw czy oburzenie. Poznamy zarówno sfrustrowanego ojca, którego tzw. „home office” w towarzystwie dwóch synów doprowadził do wybuchów furii, jak i sąsiadkę, która manipulując faktami podburzała sąsiedzką społeczność przeciwko mieszkającej w kamienicy lekarce. Jedno jest pewne, każdy z nas doświadczył lub przynajmniej słyszał o tym, co w książce relacjonuje nam Wiktor.

„Pies w czasach zarazy” to książka napisana prostym językiem. Fabuła przedstawiana jest z punktu widzenia nastolatka, co ułatwia stworzenie więzi z czytelnikiem. Zabawna narracja i ciekawe zwroty akcji gwarantują, że czas spędzony z książką będzie świetną rozrywka. Autorka zadbała również o odpowiedni morał i wartościowy przekaz.

Jestem pewna, że książka „Pies w czasach zarazy” będzie ciekawą lekturą dla dzieci od 9. roku życia. Będzie to także świetny sposób, by za kilka lat pokazać jak wyglądało życie w czasie pandemii tym czytelnikom, którzy nie doświadczyli lub byli za mali by pamiętać tę nietypową rzeczywistość. Z pewnością warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce!

Pies w czasach zarazy
Pies w czasach zarazy
Pies w czasach zarazy
Metryczka:
  • autor – Dorota Combrzyńska-Nogala
  • ilustrator – Artur Nowicki
  • wydawnictwo – Literatura
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *