Jak być eko, czyli wiersze o ekologii – recenzja
Przyroda bije na alarm! Smog, zanieczyszczenie wód, postępujące ocieplenie klimatu oraz wyspy plastiku w morzach i oceanach to tylko kilka z wielu ekologicznych przewinień człowieka. Czas coś zmienić! Warto rozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska, ekologii i życiu w zgodzie z przyrodą. Im wcześniej zaczniemy edukację ekologiczną tym większa jest szansa, że nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły cieszyć się piękną, zdrową i czystą Ziemią. Dziś pragnę Wam pokazać książkę, która w przyjemny oraz przystępny sposób przedstawia dzieciom zagadnienia związane właśnie z ekologią. „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” to lektura, która za pomocą ciekawych, a często również zabawnych rymowanek pokazuje, jak dbać o naturę. Zajrzyjcie razem z nami to tej edukacyjnej książki.
„Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” to książka skierowana głównie do dzieci w wieku przedszkolnym. Znajdziecie w niej mnóstwo wierszy, które w przyjazny maluchom sposób wyjaśniają tajniki ochrony środowiska. Książeczka podzielona jest na kilka rozdziałów. Co w nich znajdziecie?
Ekologia. Klimat. Nasza planeta.
W tych trzech rozdziałach dzieci będą miały okazję poznać podstawowe pojęcia związane z przyrodą i ekologią. Czym się różni pogoda od klimatu? Co to jest ekosystem? Na czym polega ochrona gatunków zagrożonych? I jak wygląda łańcuch pokarmowy? O tym właśnie przeczytamy w na samym początku. Autorka wspomni również o zagrożeniach związanych z kłusownictwem, wypalaniem traw czy nadmierna wycinką drzew.
Powietrze
Jestem pewna, że nawet przedszkolaki wiedzą, czym jest smog. Ale czy każdy maluch wie jaki związek mają krowy z efektem cieplarnianym? I dlaczego ozon nie lubi freonów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie w rozdziale poświęconym powietrzu. Dzieci przeczytają tu również o kwaśnych deszczach oraz wpływie spalin na nasze samopoczucie.
Woda
Przyznam szczerze, że jest to mój ulubiony rozdział w tomiku „Jak być eko…”. Coraz częściej mówi się o niedoborach wody pitnej. To właśnie w tym rozdziale znajdziecie świetne, wpadające w ucho i niezwykle pouczające wierszyki, które pokażą dzieciom w jaki sposób można oszczędzać wodę. Na tym jednak nie koniec! Maluchy dowiedzą się także jaki związek z efektem cieplarnianym ma topnienie wiecznej zmarzliny, poznają klasy czystości wody oraz przeczytają o efekcie El Nino.
Rolnictwo
Ekologia to nie tylko segregowanie śmieci i oszczędzanie wody. To także odpowiedzialne uprawy roślin i hodowle zwierząt. Mali czytelnicy przeczytają w tym rozdziale w jaki sposób szkodzą nawozy i pestycydy oraz dlaczego przemysłowe hodowle nie są dobre dla zwierząt. Będzie też co nieco o GMO oraz wegetarianizmie.
Energia
To właśnie w tym rozdziale znajdziecie przepis na oszczędzanie prądu. Mądre wierszyki nauczą maluchy dlaczego za stand-by trzeba słono płacić. Autorka wytłumaczy czytelnikom także czym są biopaliwa i jakie źródła energii możemy nazwać odnawialnymi. Rymowanki w przystępny sposób wytłumaczą zasadę działania elektrowni wodnej czy geotermalnej, a nawet atomowej!
Recykling
Segregacja śmieci to bardzo ważna sprawa. Dzieci uczą się o niej już w przedszkolu, mimo to warto raz na jakiś czas przypomnieć sobie zasady recyklingu. Nie zabraknie również ciekawostek. Ile plastikowych butelek będzie potrzebnych do wyprodukowania polarowego swetra? Co wspólnego mają puszki po napojach z nowym rowerem? To właśnie tu znajdziecie odpowiedzi na te nietypowe pytania!
Rady małego ekologa
W ostatnim rozdziale znajdziecie wierszyki, które uzupełniają wiedzę ekologiczną o przyrodniczy sarvoir-vivre. Mali czytelnicy przeczytają dlaczego nie należy straszyć zwierząt, łamać gałęzi, zrywać roślin na łące czy łapać dzikich zwierząt. Będzie to cenna lekcja szacunku do przyrody.
Podsumowanie
„Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” to bardzo wartościowa książka, która w przystępny i przyjazny sposób tłumaczy najmłodszym dzieciom nakazy i zakazy ekologii. Ciekawa forma rymowanek, kolorowe ilustracje i atrakcyjne zdjęcia sprawią, że mali czytelnicy z uwagą będą poznawać kolejne pojęcia związane z ochroną środowiska. Jestem przekonana, że będzie to cenna lekcja, która zaowocuje w przyszłości!
Gorąco polecam „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” dzieciom w wieku przedszkolnym.
Metryczka:
- autor – Urszula Kamińska
- wydawnictwo – GREG
Szukacie innych książek o ekologii? Zajrzyjcie tu:
Co zrobić z tą górą śmieci? – recenzja