Zapchlony kundel
7+,  9+,  Książki

Zapchlony Kundel – recenzja

Dzieci bardzo lubią opowieści o zwierzętach. A co jeśli jej bohaterem będzie brudny i niekoniecznie pięknie pachnący pies? „Zapchlony Kundel” to świetna, ciekawa i zdecydowanie nietypowa książka dla dzieci od wydawnictwa Wytwórnia. Sprawdźcie razem z nami jakie przygody spotkają jej bohaterów.

Zapchlony Kundel mieszka na śmietniku. Jego wiernymi towarzyszami są nie tylko pchły, ale także całkiem spore stadko much oraz Płaskot (kot, który imię zawdzięcza spotkaniu z furgonetką, które na stałe wpłynęło na jego wizerunek). Pewnego dnia Zapchlony Kundel postanawia znaleźć sobie pana. Wzorem innych psów chciałby chodzić na smyczy i być wiernym towarzyszem człowieka. Niestety, jak się okazuje, nie jest to proste zadanie!

Zapchlony Kundel zdecydowanie nie ma szczęścia do właścicieli. Najpierw znaleziony przez niego pan chce go sprzedać właścicielom restauracji, którzy z psów robią kiełbaski do hot-dogów. Później pies pada ofiarą bandy włamywaczy, czym naraża się na gniew swojego pana. Jego właściciel po tym wydarzeniu nie chce mieć z nim więcej do czynienia. Nikt nie chce przygarnąć Zapchlonego Kundla. Dzieci biorą go za piłkę, przechodnie mylą go z dywanikiem. Nie chcą go nawet w restauracji, gdzie pies chciał się nająć jako wycieraczka na pół etatu. Czy Zapchlony Kundel odszuka wreszcie szczęśliwy dom i pana, który pokocha go mimo pcheł i warstwy brudu?

Zapchlony Kundel
Zapchlony Kundel
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Zapchlony Kundel” to książka, która w niczym nie przypomina typowych opowieści dla dzieci. Tytułowy bohater jest brudny, śmierdzący i niezbyt rozgarnięty, choć nie można mu odmówić uroku! W opowieści nie zabraknie czarnych bohaterów. W zasadzie większość ludzi, których spotyka pies, obchodzi się z nim fatalnie. Nie robi to jednak na naszym bohaterze większego wrażenia! Zapchlony Kundel, niezrażony złym traktowaniem, nie ustaje w poszukiwaniach towarzysza na całe życie.

W mojej opinii książka „Zapchlony Kundel” skierowana jest do starszych czytelników. Dość specyficzny humor oraz nietypowa opowieść nie będzie odpowiednia dla wrażliwych i młodszych dzieci. Mimo, że historia momentami może wydawać się dość drastyczna, to bardzo żartobliwe, karykaturalne wręcz przedstawienie rzeczywistości sprawia, że czytelnik dostrzeże i zrozumie, iż cała historia jest po prostu czarną komedią. Jest do tego jednak potrzebna pewna dojrzałość odbiorcy, stąd w mojej opinii książka będzie odpowiednia dla dzieci co najmniej 7-letnich.

Na koniec chciałam dodać, ze historia, choć absurdalna i nietypowa, jest naprawdę bardzo zabawna i warta uwagi! „Zapchlony Kundel” jest ciekawie napisany i czyta się go jednym tchem. Wątek kryminalny z pewnością zadowoli dziecięcych fanów tego gatunku, a śmieszne ilustracje i zabawne dialogi będą przyczyną wielu wybuchów śmiechu. My świetnie bawiliśmy się z „Zapchlonym Kundlem” i chętnie sięgniemy po jego dalsze przygody.

Zapchlony Kundel
Zapchlony Kundel
Zapchlony Kundel
Metryczka:
  • autor – Colas Gutman
  • ilustrator – Marc Moutavant
  • tłumacz – Paweł Łapiński
  • wydawnictwo – Wytwórnia
Recenzję kolejnej części przygód Zapchlonego Kundla znajdziecie tu:

Zapchlony Kundel na plaży – recenzja

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!

https://www.facebook.com/Czytelnicze-Podw%C3%B3rko-110350537349797

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *