Wiewiórczy Zakątek
5+,  7+,  9+,  Książki

Wiewiórczy Zakątek. Bajki o mediach społecznościowych – recenzja

W obecnych czasach ciężko uchronić się przed obecnością w mediach społecznościowych. Większość z nas zna takie portale jak Facebook, WhatsApp, YouTube czy Instagram. Na pewnym etapie życia nasze dzieci również zaczną korzystać z sieci, warto więc je odpowiednio do tego przygotować. „Wiewiórczy zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” to fantastyczna lektura, która pokaże dzieciom blaski i cienie Internetu, ale przede wszystkim zapozna je z zagrożeniami, które czekają na nie w sieci. Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka, które chciałoby założyć sobie konto na którymkolwiek z popularnych portali społecznościowych. Zajrzyjcie razem z nami do tej pouczającej książki!

Tola i Milena obchodzą Siostrzany Dzień. Milka przygotowała dla młodszej siostry wiele ciekawych atrakcji. Dziewczyny wybierają się do ich ulubionego parku, gdzie w Wiewiórczym Zakątku urządzają sobie piknik. Piękne okoliczności przyrody, hasające wkoło wiewiórki i piękna pogoda wprawiają siostry w dobry nastrój. Dziewczęta postanawiają upamiętnić te radosne chwile robiąc sobie selfie. Tola, młodsza z sióstr chciałaby umieścić zdjęcie na portalu społecznościowym Społek – w końcu wszystkie nastolatki tak robią!

Czytelnicze PCzytelnicze Podwórko recenzje książek dla dzieciodwórko

Milka słusznie stwierdza, że zanim siostra założy konto na Społku powinna zapytać o zgodę rodziców. Dodaje również, że warto, by Tola poznała podstawowe zasady  bezpieczeństwa, o których powinna pamiętać, korzystając z Internetu. Milena wprowadza siostrę w świat bezpieczeństwa w sieci, opowiadając dziewczynce niezwykle ciekawe i pomysłowe bajki. Na potrzeby swojej opowieści stwarza piękne królestwo, Zakątkowo, w którym rządzi król Hugon wraz z żoną Matyldą i córką Gryzeldą.

Jak bajkowa kraina ma się do dobrych manier w Internecie? Kronikarze Hugona pokażą Toli czym jest fake news, królewski szczurołap Baldwin stanie się ofiarą hejtu, król Hugon (zupełnie zresztą nieświadomie) zostanie influencerem, krawiec królowej pokaże, jakim pożeraczem czasu może stać się Internet, zaś księżniczka Gryzelda pomoże Milce wytłumaczyć, dlaczego podawanie danych osobowych w sieci jest tak niebezpieczne.

Oczywiście nie zabraknie także przykładów dobrych zachowań w mediach społecznościowych. „Wiewiórczy zakątek” nauczy młodych czytelników jakie zasady sarvoir-vivre obowiązują w sieci. Dzieci dowiedzą się także, że Internet i portale takie jak książkowy Społek mają ogromny zasięg i można je wykorzystać do tego, by robić wiele dobrych i pożytecznych rzeczy!

Wiewiórczy Zakątek
Wiewiórczy Zakątek

Przyznam szczerze, że „Wiewiórczy zakątek” czyta się naprawdę przyjemnie. Książka jest bardzo pomysłowa, a fantazyjna kraina, stworzona przez autora w niezwykły sposób wprowadza dzieci w skomplikowany świat mediów społecznościowych. Opowiadania są wciągające i bardzo ciekawe, a każde z nich kończy się wartościowym podsumowaniem, w którym dzieci przeczytają o najważniejszych zasadach, obowiązujących w Internecie. Wspólne czytanie tej książki z dziećmi będzie świetnym sposobem na przygotowanie ich do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z serwisów społecznościowych.

Dodam jeszcze, że książka jest przepięknie ilustrowana – na każdej stronie znajdziecie bardzo ładne i kolorowe obrazki Moniki Urbaniak. Umilają one opowieść, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci chętnie poświęcą uwagę lekturze. Przeglądając ilustracje można odnieść wrażenie, że jest to książka skierowana głównie do dziewczynek. Jednak po lekturze całości śmiało mogę powiedzieć, że chłopcy również będą zainteresowani historią Milki i Toli, oraz znajdą tu ciekawych bohaterów (w końcu w każdym królestwie są rycerze, czyż nie?). Nasz Kuba z zapartym tchem śledził losy mieszkańców Zakątkowa.

Polecam „Wiewiórczy Zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” dzieciom od 6. roku życia. Będzie to naprawdę wartościowa i pouczająca lektura, po którą sięgnąć powinien każdy najmłodszy użytkownik Internetu.

Wiewiórczy Zakątek
Wiewiórczy Zakątek
Wiewiórczy Zakątek
Adam Studziński
Adam Studziński
Metryczka:
  • autor – Adam Studziński
  • ilustrator – Monika Urbaniak
  • wydawnictwo – Dreams
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!

https://www.facebook.com/Czytelnicze-Podw%C3%B3rko-110350537349797

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci