Sposób na matmę – recenzja
Co tu dużo mówić, matematyka należy do tych szkolnych przedmiotów, które albo się kocha, albo nie. Bywa tak, że brak zamiłowania do królowej nauk wynika z trudności w zrozumieniu niektórych pojęć czy zagadnień. Powstające zaległości sprawiają, że każda kolejna lekcja wydaje się być torturą. Co zrobić, bo zaprzyjaźnić się z matematyką? Jak pomóc dziecku przyswoić podstawy w przyjazny sposób? Zajrzyjcie razem z nami do książki „Sposób na matmę”, w którym autorka o intrygującym pseudonimie „The Math Guru” pokazuje sprytne metody na opanowanie podstaw matematyki.
Vanessa „The Math Guru” Vakharia nie kryje się z tym, że nie zawsze była dobra z matmy. Ba! Otwarcie mówi o tym, że w szkole średniej dwukrotnie nie zaliczyła tego przedmiotu. Kto wie, może te wydarzenia stały się dla niej inspiracją, by swoje życie zawodowe związać właśnie z matematyką. Obecnie prowadzi ona w Toronto pracownię „The Math Guru”, gdzie w przystępny dzieciom sposób tłumaczy przedmioty ścisłe. Autorka podkreśla, że wie, iż często problemy z matematyką wynikają z tego, że dziecko nie trafiło jeszcze na sposób, który pomoże mu pewne zagadnienia zrozumieć. I właśnie dlatego postanowiła stworzyć książkę, w której prezentuje swoje podejście do nauki tego przedmiotu. Jesteście ciekawi czym różni się ono od tego, z którym spotkacie się w szkolnych ławkach?
Przede wszystkim Vanessa Vakharia stawia na odpowiednie przygotowanie. Nie myślcie jednak, że ma przez to na myśli zaopatrzenie się w odpowiednie pomoce dydaktyczne czy książki (choć to z pewnością nie zaszkodzi!). Autorka podkreśla, że przed każdą nauką powinniśmy zadbać o komfort swojego ciała i umysłu. Odpowiedni odpoczynek, zdrowa dieta i dbanie o przestrzeń, w której się uczymy z pewnością pomogą zwiększyć efektywność naszych wysiłków. Właśnie dlatego w pierwszej części książki nie przeczytacie o regułach, którymi rządzi się matematyka. Znajdziecie tam za to wiele porad, które pomogą Waszym dzieciom wspiąć się na wyżyny ich możliwości! Jak zadbać o dobry odpoczynek? Co pomoże uwierzyć w siebie? Jak poprawić swój styl nauki? Sięgnijcie po „Sposób na matmę” i przekonajcie się sami!
Na kolejnych stronach autorka pomoże dzieciom przyswoić sobie podstawy matematyki. Najpierw mali czytelnicy przyjrzą się liczbom i budującym je cyfrom, by później zająć się porównywaniem liczb czy ich zaokrąglaniem. Następnie przyjdzie czas na zabawę z osią liczbową. Autorka pokaże jak wykorzystać ją do ułatwienia sobie pewnych działań matematycznych. Skoro podstawy już mamy opanowane, to czas przejść do… dodawania i odejmowania. Po krótkim wstępie i oswojeniu czytelników z fachowymi pojęciami, autorka pokaże w jaki sposób łatwiej zrozumieć czym są poszczególne rodzaje tych działań. Następnie wspólnie z dziećmi przeanalizuje ona dodawanie i odejmowanie pisemne. Świetnie opisane przykłady pomogą zrozumieć jakie kroki należy wykonać, by uzyskać właściwy wynik równania.
W dalszej części książki przyjrzycie się mnożeniu i dzieleniu. Tu również autorka najpierw przedstawi podstawowe nazewnictwo oraz kilka sposób na łatwe zrozumienie praw, którymi rządzą się tabliczka mnożenia czy dzielenia. Vanessa Vakharia wielokrotnie podkreśla w tych rozdziałach, że biegłe opanowanie tabliczki mnożenia jest bardzo pomocne i zdecydowanie ułatwi zrozumienie innych zagadnień matematycznych. Nie zostawi jednak swoich uczniów bez cennych rad. Zdradzi jaką tajną broń można zastosować, by szybciej nauczyć się mnożenia w pamięci. Mało tego, mali czytelnicy poznają pewne sztuczki z mnożeniem i dzieleniem, którymi będą mogli zaskoczyć kolegów z klasy. Jeśli jesteście ich ciekawi, to musicie sięgnąć po książkę „Sposób na matmę”!
Na samym końcu czekają na młodych czytelników rozdziały poświęcone ułamkom zwykłym, ułamkom dziesiętnym i procentom. I choć z pozoru może się wydawać, że są to jedne z trudniejszych zagadnień, omawianych w szkole podstawowej, to sposób, w jaki ujęła je autorka zrywa z tym stereotypowym myśleniem. Dzięki trafionym diagramom, dobrze opisanym schematom i omówionym krok po kroku przykładom, żadne działania na ułamkach czy z wykorzystaniem procentów nie będą miały przed dziećmi tajemnic!
Ogromną zaletą książki „Sposób na matmę” jest nieszablonowy sposób tłumaczenia matematycznych pojęć przez autorkę. Prosty, przystępny język, w którym pojawia się młodzieżowe słownictwo zdecydowanie skraca dystans pomiędzy czytelnikiem i narratorem. Ciekawe porównania oraz świetnie wytłumaczone przykłady ułatwiają zrozumienie omawianych podstaw matematyki. Uważam, że autorka bardzo dokładnie tłumaczy kroki, przez które należy przejść wykonując dane działania – nic nie bierze za pewnik, niczego nie pomija. Takie podejście sprawia, że dziecko jest w stanie wyłapać, na którym etapie popełniało błąd!
Jedynym, drobnym mankamentem książki są dwa błędy, które wkradły się w treść. Przy mnożeniu ułamków dziesiętnych w jednym miejscu znajdziemy informację, że przecinek mamy przesuwać zaczynając od lewej strony, by chwilę dalej przeczytać w opisie przykładu, że przecinek przesuwamy w lewo. O ile dla osoby znającej podstawy nie będzie to problematyczne, o tyle dla dzieci z trudnościami może to być mylące. Drugi błąd pojawia się w tabeli z przykładami przeliczeń ułamków i procentów, gdzie 3/5 zamiast na 60% zamieniono na 3/5%. Niby drobiazg, choć troszkę kłuje w oczy. Szczególnie, że książka adresowana jest do dzieci, dla których matematyka jest problematyczna, więc każdy błąd merytoryczny może wprowadzić czytelników w pewne zakłopotanie.
Mimo wspomnianych pomyłek uważam, że książka „Sposób na matmę” jest rewelacyjną pomocą w opanowaniu podstawowych działań matematycznych oraz zagadnień, związanych z ułamkami i procentami. Odrobinę brakowało mi w tym tytule rozdziałów, poświęconych podstawom geometrii – w końcu to także są zagadnienia, które bywają problematyczne. Kto wie, może „The Math Guru” w przyszłości pochyli się także nad tymi pojęciami?
Gorąco polecam „Sposób na matmę” dzieciom od 9. roku życia. Mi podejście autorki bardzo przypadło do gustu i po cichu liczę na kolejne matematyczne tytuły od guru matematyki!
Metryczka:
- autor – Vanessa „The Math Guru” Vakharia
- ilustrator – Hyein Lee
- tłumacz – Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
- wydawnictwo – Prószyński i S-ka