Sposób na matmę
12+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Sposób na matmę – recenzja

Co tu dużo mówić, matematyka należy do tych szkolnych przedmiotów, które albo się kocha, albo nie. Bywa tak, że brak zamiłowania do królowej nauk wynika z trudności w zrozumieniu niektórych pojęć czy zagadnień. Powstające zaległości sprawiają, że każda kolejna lekcja wydaje się być torturą. Co zrobić, bo zaprzyjaźnić się z matematyką? Jak pomóc dziecku przyswoić podstawy w przyjazny sposób? Zajrzyjcie razem z nami do książki „Sposób na matmę”, w którym autorka o intrygującym pseudonimie „The Math Guru” pokazuje sprytne metody na opanowanie podstaw matematyki.

Vanessa „The Math Guru” Vakharia nie kryje się z tym, że nie zawsze była dobra z matmy. Ba! Otwarcie mówi o tym, że w szkole średniej dwukrotnie nie zaliczyła tego przedmiotu. Kto wie, może te wydarzenia stały się dla niej inspiracją, by swoje życie zawodowe związać właśnie z matematyką. Obecnie prowadzi ona w Toronto pracownię „The Math Guru”, gdzie w przystępny dzieciom sposób tłumaczy przedmioty ścisłe. Autorka podkreśla, że wie, iż często problemy z matematyką wynikają z tego, że dziecko nie trafiło jeszcze na sposób, który pomoże mu pewne zagadnienia zrozumieć. I właśnie dlatego postanowiła stworzyć książkę, w której prezentuje swoje podejście do nauki tego przedmiotu. Jesteście ciekawi czym różni się ono od tego, z którym spotkacie się w szkolnych ławkach?

Przede wszystkim Vanessa Vakharia stawia na odpowiednie przygotowanie. Nie myślcie jednak, że ma przez to na myśli zaopatrzenie się w odpowiednie pomoce dydaktyczne czy książki (choć to z pewnością nie zaszkodzi!). Autorka podkreśla, że przed każdą nauką powinniśmy zadbać o komfort swojego ciała i umysłu. Odpowiedni odpoczynek, zdrowa dieta i dbanie o przestrzeń, w której się uczymy z pewnością pomogą zwiększyć efektywność naszych wysiłków. Właśnie dlatego w pierwszej części książki nie przeczytacie o regułach, którymi rządzi się matematyka. Znajdziecie tam za to wiele porad, które pomogą Waszym dzieciom wspiąć się na wyżyny ich możliwości! Jak zadbać o dobry odpoczynek? Co pomoże uwierzyć w siebie? Jak poprawić swój styl nauki? Sięgnijcie po „Sposób na matmę” i przekonajcie się sami!

Sposób na matmę
Sposób na matmę
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Na kolejnych stronach autorka pomoże dzieciom przyswoić sobie podstawy matematyki. Najpierw mali czytelnicy przyjrzą się liczbom i budującym je cyfrom, by później zająć się porównywaniem liczb czy ich zaokrąglaniem. Następnie przyjdzie czas na zabawę z osią liczbową. Autorka pokaże jak wykorzystać ją do ułatwienia sobie pewnych działań matematycznych. Skoro podstawy już mamy opanowane, to czas przejść do… dodawania i odejmowania. Po krótkim wstępie i oswojeniu czytelników z fachowymi pojęciami, autorka pokaże w jaki sposób łatwiej zrozumieć czym są poszczególne rodzaje tych działań. Następnie wspólnie z dziećmi przeanalizuje ona dodawanie i odejmowanie pisemne. Świetnie opisane przykłady pomogą zrozumieć jakie kroki należy wykonać, by uzyskać właściwy wynik równania.

W dalszej części książki przyjrzycie się mnożeniu i dzieleniu. Tu również autorka najpierw przedstawi podstawowe nazewnictwo oraz kilka sposób na łatwe zrozumienie praw, którymi rządzą się tabliczka mnożenia czy dzielenia. Vanessa Vakharia wielokrotnie podkreśla w tych rozdziałach, że biegłe opanowanie tabliczki mnożenia jest bardzo pomocne i zdecydowanie ułatwi zrozumienie innych zagadnień matematycznych. Nie zostawi jednak swoich uczniów bez cennych rad. Zdradzi jaką tajną broń można zastosować, by szybciej nauczyć się mnożenia w pamięci. Mało tego, mali czytelnicy poznają pewne sztuczki z mnożeniem i dzieleniem, którymi będą mogli zaskoczyć kolegów z klasy. Jeśli jesteście ich ciekawi, to musicie sięgnąć po książkę „Sposób na matmę”!

Sposób na matmę
Sposób na matmę

Na samym końcu czekają na młodych czytelników rozdziały poświęcone ułamkom zwykłym, ułamkom dziesiętnym i procentom. I choć z pozoru może się wydawać, że są to jedne z trudniejszych zagadnień, omawianych w szkole podstawowej, to sposób, w jaki ujęła je autorka zrywa z tym stereotypowym myśleniem. Dzięki trafionym diagramom, dobrze opisanym schematom i omówionym krok po kroku przykładom, żadne działania na ułamkach czy z wykorzystaniem procentów nie będą miały przed dziećmi tajemnic!

Ogromną zaletą książki „Sposób na matmę” jest nieszablonowy sposób tłumaczenia matematycznych pojęć przez autorkę. Prosty, przystępny język, w którym pojawia się młodzieżowe słownictwo zdecydowanie skraca dystans pomiędzy czytelnikiem i narratorem. Ciekawe porównania oraz świetnie wytłumaczone przykłady ułatwiają zrozumienie omawianych podstaw matematyki. Uważam, że autorka bardzo dokładnie tłumaczy kroki, przez które należy przejść wykonując dane działania – nic nie bierze za pewnik, niczego nie pomija. Takie podejście sprawia, że dziecko jest w stanie wyłapać, na którym etapie popełniało błąd!

Sposób na matmę
Sposób na matmę
Sposób na matmę

Jedynym, drobnym mankamentem książki są dwa błędy, które wkradły się w treść. Przy mnożeniu ułamków dziesiętnych w jednym miejscu znajdziemy informację, że przecinek mamy przesuwać zaczynając od lewej strony, by chwilę dalej przeczytać w opisie przykładu, że przecinek przesuwamy w lewo. O ile dla osoby znającej podstawy nie będzie to problematyczne, o tyle dla dzieci z trudnościami może to być mylące. Drugi błąd pojawia się w tabeli z przykładami przeliczeń ułamków i procentów, gdzie 3/5 zamiast na 60% zamieniono na 3/5%. Niby drobiazg, choć troszkę kłuje w oczy. Szczególnie, że książka adresowana jest do dzieci, dla których matematyka jest problematyczna, więc każdy błąd merytoryczny może wprowadzić czytelników w pewne zakłopotanie.

Mimo wspomnianych pomyłek uważam, że książka „Sposób na matmę” jest rewelacyjną pomocą w opanowaniu podstawowych działań matematycznych oraz zagadnień, związanych z ułamkami i procentami. Odrobinę brakowało mi w tym tytule rozdziałów, poświęconych podstawom geometrii – w końcu to także są zagadnienia, które bywają problematyczne. Kto wie, może „The Math Guru” w przyszłości pochyli się także nad tymi pojęciami?

Gorąco polecam „Sposób na matmę” dzieciom od 9. roku życia. Mi podejście autorki bardzo przypadło do gustu i po cichu liczę na kolejne matematyczne tytuły od guru matematyki!

Sposób na matmę
Sposób na matmę
Metryczka:
  • autor – Vanessa „The Math Guru” Vakharia
  • ilustrator – Hyein Lee
  • tłumacz – Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
  • wydawnictwo – Prószyński i S-ka

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *