Moja książka o mnie. Książka aktywnościowa
7+,  9+,  Kreatywne,  Książki

Moja książka o mnie – recenzja

A gdyby tak napisać książkę? W dodatku o sobie samym? Pomysł ten niejednemu dziecku mógłby się wydać całkiem interesujący. W końcu w codziennym zamieszaniu między lekcjami, zajęciami dodatkowymi, zabawą z kolegami i wszelkimi obowiązkami, trudno jest znaleźć chwilę, by się tak naprawdę zatrzymać i zastanowić nad tym, kim właściwie się jest. Samo napisanie książki też jest procesem, który dość trudno rozpocząć. Dlatego dziś chciałam pokazać Wam tytuł, który może być świetną inspiracją nie tylko do powstania miniaturowej autobiografii, ale także stanie się okazją do postawienia sobie wiele pytań na temat własnego „ja”. Macie ochotę zerknąć? Oto „Moja książka o mnie. Książka aktywnościowa” od wydawnictwa Kropka. 

Nie jest to obszerna książka. Na pierwszy rzut oka może wręcz wydawać się niepozorna. Co więcej, choć zapowiada powstanie autobiografii, nikt nie będzie musiał pisać tu obszernych tekstów, opisujących każdy aspekt dziecięcego jestestwa. Zamiast tego autorka zaprosi dzieci do niebanalnej zabawy w scharakteryzowanie siebie za pomocą najróżniejszych zadań i aktywności.

„Moja książka o mnie” to tytuł, który zaprosi do rysowania, zaznaczania i odpowiadania na pytania, wszystko zaś po to, by stworzyć jedyny w swoim rodzaju, książkowy obraz samego siebie. Co ciekawe, znajdziecie tu części, poświęcone najróżniejszym elementom, które składają się na słowo „ja”. Jak więc można podzielić fragmenty powstającej na stronach tej książki autobiografii? Pozwolę sobie wypunktować i przybliżyć zadania, które moim zdaniem są najciekawsze:

  • Kim jestem?

Dzieci zostaną zaproszone do przybliżenia podstawowych informacji o sobie – wykaligrafują swoje imię czy zaznaczą w kalendarzu datę swoich urodzin.

  • Jak wyglądam?

Narysuj swoje oczy. Zaznacz, jaki jest ich kolor. Zamaluj cyfry na stronie tak, by rysunek przypominał wynik, wyświetlony na wadze elektronicznej. Odrysuj swoją stopę.

  • Jaki jestem?

Jesteś zapominalski, przyjazna, pomocny, mądra, zrzędliwy, milczący, gadatliwa, a może zabawna? Zamaluj kółka, w których znajdziesz słowa najlepiej opisujące Ciebie.

  • Moja codzienność

Narysuj portrety bliskich Ci ludzi. Zaznacz na zegarach godziny, o których robisz określone rzeczy. Zaznacz w jakim domu mieszkasz i narysuj swój wymarzony dom.

  • Co lubię? Co potrafię?

Narysuj swoje ulubione posiłki. Sprawdź, jak długo jesteś w stanie wykonywać określone ćwiczenia.  Narysuj jaki zapach lubisz i bez czego nie umiesz żyć. Zaznacz, co robisz, aby chronić środowisko.

  • Pogdybajmy!

Co zobaczyłbyś, gdybyś przeniósł się wehikułem czasu w przyszłość/przeszłość? Jak wyglądałbyś jako zwierzę? Kim chcesz być, jako dorosły?

Moja książka o mnie. Książka aktywnościowa
Moja książka o mnie. Książka aktywnościowa
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Choć proponowane zadania mogą wydawać się banalne, to zapewniam, że mnogość tematów i rodzajów aktywności, do których zaprasza autorka, da dzieciom niemałą frajdę. Młodzi odbiorcy będą zaznaczać odpowiedzi spośród wybranych przez autorkę przykładów. Będą rysować i kolorować. Będą proszeni o wpisanie czy zamalowanie odpowiedzi. Bezsprzecznie najwięcej zadań jest ściśle związanych z twórczym działaniem, co bez wątpienia jest atutem tego tytułu. Ja bardzo lubię książki, które zapraszają dzieci do rysowania, wyobrażania i wszelkiej, kreatywnej pracy, która pozwala im się artystycznie uzewnętrznić, nawet jeśli miałyby to być zupełnie proste prace.

To, co jest ciekawym dodatkiem, to dwie ostatnie rozkładówki tej książki. Na jednej z nich dzieci zostaną zaproszone do napisania listu do dorosłego siebie. Osobiście uważam ten pomysł za prawdziwie fenomenalny! Kolejna rozkładówka to miejsce na stworzenie kolażu, przedstawiającego wszystko to, co mały człowiek tu i teraz lubi. Łącznie stworzą one swoistą kapsułę czasu i z pewnością staną się źródłem świetnych wspomnień za kilka czy kilkanaście lat!

Jestem zdania, że „Moja książka o mnie” to naprawdę świetna propozycja dla dzieci w wieku 7-10 lat. Nie tylko zaprasza ona do zastanowienia się nad tym, jacy jesteśmy, co lubimy, a co niekoniecznie sprawia nam frajdę, ale także stwarza przestrzeń do kreatywnej i artystycznej zabawy. Całość prowadzi do powstania wartościowej i miłej oku autobiografii w nietypowej formie. Ja uważam, że książka jest świetna i sprawdzi się idealnie jako upominek, z całego serca więc ją Wam polecam.

Moja książka o mnie. Książka aktywnościowa
Moja książka o mnie. Książka aktywnościowa
Metryczka:
  • autor – Marion Deuchars
  • ilustrator – Marion Deuchars
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony Wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/92-moja-ksiazka-o-mnie-ksiazka-aktywnosciowa


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci