Co zrobisz, gdy …? Pytania, które warto sobie zadać
5+,  7+,  Książki

Co zrobisz, gdy…? Pytania, które warto sobie zadać – recenzja

Wydawnictwo Jedność dla dzieci ma w swoim portfolio mnóstwo wartościowych tytułów. Dziś chcielibyśmy pokazać Wam książkę „Co zrobisz, gdy …? Pytania, które warto sobie zadać”. Jest to propozycja dla dzieci od 6. roku życia, która w formie pytań i odpowiedzi porusza wiele istotnych kwestii. Jakich? Zajrzyjcie do naszej recenzji, gdzie uchylamy rąbka tajemnicy!

Jak zachowasz się, gdy koleżanka będzie chciała ściągać od Ciebie na klasówce? Co zrobisz, gdy ktoś nieznajomy poprosi Cię o pomoc w odnalezieniu zagubionego psa? Jak postąpisz, gdy przyjaciel zaprosi Cię na urodziny, na których będą dzieci, których nie lubisz? To zaledwie kilka spośród zagadnień, o których będziecie mieli okazję przeczytać w książce „Co zrobisz, gdy …? Pytania, które warto sobie zadać”. Autorka opisała na kartach swojej książki ponad 40 przeróżnych sytuacji, z którymi dzieci mogą spotkać się każdego dnia. Każda rozkładówka zachęci młodych czytelników do zastanowienia się nad innym problemem. Czy będą wiedziały, jak stawić im czoło?

Jennifer Moore-Mallinos zebrała w swojej książce różne kłopotliwe scenki. Część z nich będzie dotyczyła zasad sarvoir-vivre, część będzie odnosić się do problemów w relacjach rówieśniczych, a wiele opisanych problemów będzie dotykać bezpieczeństwa. Myślę, że taka rozmaitość poruszanych tematów jest potrzebna, by nie przytłoczyć małego czytelnika. I choć niektóre zagadnienia mogą wydawać się prozaiczne, to zawsze warto chwilę się nad nimi pochylić. Być może dyskusja nad takim z pozoru prostym zagadnieniem przyniesie inne, ciekawe refleksje? U nas takim tematem było sprzątanie po psie. Prawie każde dziecko wie, że psią kupę należy sprzątnąć! Dlaczego więc ciągle tylu dorosłych o tym zapomina? Ta na pierwszy rzut oka prosta i oczywista sytuacja była dla nas początkiem bardzo ciekawej rozmowy o tym, że każdy popełnia błędy. Nigdy nie jest jednak za późno na to, by zmienić swoje zachowanie!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Co zrobisz, gdy …? Pytania, które warto sobie zadać” to także książka, która porusza bardzo trudne tematy. Autorka nie omija tak bolących kwestii jak nękanie przez rówieśników, niechciany dotyk czy trudności w relacjach z rodzeństwem. Jak zachować się, gdy koledzy wyśmiewają się z Twojego hobby? Co zrobić, gdy dręczący Cię kolega znajdzie się w kłopotliwej sytuacji? Jak postąpić, gdy przyjaciel namawia Cię do złego zachowania? Nie są to proste sytuacje. Dzieci często wiedzą, jak powinny się w nich zachować, a jednak strach przed odtrąceniem czy obawa przed drwinami sprawiają, że postępują inaczej, niż podpowiada im intuicja. Dzięki tej świetnej książce będziecie mieli okazję wspólnie z dziećmi przedyskutować różne, kłopotliwe okoliczności.

Pozwólcie, że na sam koniec opowiem Wam nieco o samej konstrukcji książki. Każda rozkładówka poświęcona jest jednej scence. Na lewej stronie zawsze ujrzycie ilustrację, przedstawiającą problematyczną sytuację oraz pytanie o omawiany problem. Prawa strona to pytanie pomocnicze, sugerujące dwa, zazwyczaj zupełnie przeciwne zachowania oraz odpowiedź, opisująca właściwe rozwiązanie problemu. Zazwyczaj pytania pomocnicze mocno ukierunkowują myślenie dziecka, zachęcam Was więc, byście najpierw zaprosili dzieci do samodzielnego znalezienia rozwiązania. Być pomoże zaproponują coś, czego autorka nie przewidziała w swoich rozważaniach! Bywa też, że żadna z podpowiedzi narratora nie jest właściwa (o czym przeczytacie później w uzasadnieniu). Czy Wasze dzieci znajdą same bezpieczne wyjście z takiej sytuacji?

„Co zrobisz, gdy …? Pytania, które warto sobie zadać” to naprawdę bardzo wartościowa książka dla dzieci od 6. roku życia. Opisywane przez autorkę problemy zachęcają dzieci do szukania bezpiecznych rozwiązań oraz w wielu miejscach przypominają, że ZAWSZE warto zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby dorosłej. Całość ubrana jest w bardzo ładne i pełne emocji ilustracje, które z pewnością pomogą utożsamić się z bohaterami poszczególnych scenek. Jestem pewna, że będzie to lektura, która zapoczątkuje wiele cennych rozmów na różnie, niejednokrotnie niełatwe, a jednocześnie bardzo ważne tematy.

Metryczka:
  • autor – Jennifer Moore-Mallinos
  • ilustrator – And Catling
  • tłumacz – Monika Łuszczek
  • wydawnictwo – Jedność dla dzieci

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *