Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Książki

Play Therapy – recenzja

Zapewne zauważyliście, że oprócz recenzji książek dla dzieci, okazjonalnie na naszym blogu pojawiają się wpisy, poświęcone literaturze parentingowej. Dziś chcemy pokazać Wam książkę, która podsunie Wam dokładnie 101 pomysłów na to, jak wzmocnić relacje ze swoimi dziećmi, jak pomóc im się wyciszyć, nauczyć samoregulacji oraz rozpoznawania emocji. Wszystko zaś za pomocą… zabawy! Jesteście ciekawi? Zerknijcie więc do naszej recenzji książki „Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych, wspierających rozwiązywanie problemów z zachowaniem i wzmacniających relację”.

Play Therapy , czyli terapia poprzez zabawę, to wykorzystywanie zabawy w ukierunkowanej lub nieukierunkowanej terapii, mającej na celu zapobieganie lub rozwiązywanie trudności psychospołecznych i/lub wspieranie optymalnego rozwoju małego człowieka. Z jej narzędzi korzysta wielu wykwalifikowanych terapeutów! I choć książka, którą chcę Wam dziś pokazać, nie stanowi tak naprawdę opisu terapii samej w sobie, a opisywane w niej propozycje zabaw w żaden sposób nie zastąpią spotkań ze specjalistą, czerpie ona wiele z osiągnięć Play Therapy, dając rodzicom świetne narzędzia do rozwoju swojej relacji z dzieckiem.

To, co znajdziecie w książce „Play Therapy” to zbiór 101 propozycji najróżniejszych zabaw, które mają na celu:

 • wzmocnienie relacji między rodzicem i dzieckiem,
 • naukę rozpoznawania emocji oraz identyfikowania bodźców, które je wywołują,
 • poprawę jakości komunikacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem,
 • naukę samoregulacji oraz akceptacji i wyciszania negatywnych emocji,
 • zmniejszenie lęku,
 • pracę nad umiejętnościami społecznymi,
 • poprawę umiejętności skupienia się na tym, co „tu i teraz”,
 • naukę obserwacji siebie i swojego otoczenia,
 • przywrócenie radości z beztroskiej zabawy,
 • zmniejszenie ewentualnego uzależnienia od ekranów,
 • poprawę rytmu snu i pracę nad wyciszaniem się przed snem,
 • pielęgnację uważności i poprawa umiejętności wsłuchania się w siebie i swoje emocje,
 • pracę nad umiejętnością rozwiązywania problemów,
 • zauważenie sygnałów, sugerujących konieczność skorzystania z pomocy wykwalifikowanego terapeuty.
Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Proponowane zabawy, oprócz czerpania z osiągnieć terapii zabawą, łączą umiejętność kreatywnego myślenia, zbawienny wpływ zabawy na świeżym powietrzu z zabawami plastycznymi oraz aktywnościami świetnie znanymi nam z popularnych gier czy zabaw rodzinnych i tych, po które sięgają nauczyciele w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Proponowane przez autorkę aktywności dają szeroki wachlarz możliwości, ale jak sama autorka zaznacza, nie każda zabawa będzie odpowiednia dla każdego dziecka (i każdego rodzica). Tak duży wybór najróżniejszych propozycji pozwala odpowiednio dobrać zabawę do potrzeb swoich i dziecka, aktualnej sytuacji, emocji, które czujecie ora ewentualnego problemu, który chcecie rozwiązać. Są tu opisy takich zabaw, do których pewnie wielokrotnie będziecie wracać oraz takie, po które nie sięgniecie wcale. Wszystko zaś po to, by wyposażyć Was w uniwersalne narzędzie, odpowiadające na to, czego potrzebujecie.

O których zabawach z książki „Play Therapy” chciałabym Wam wspomnieć?

 • Rysunek-niespodzianka – Jest to zabawa, polegająca na stworzeniu zupełnie nieoczekiwanego, niezaplanowanego i nie omówionego wcześniej rodzinnego dzieła sztuki. Zanim siądziecie wspólnie do zabawy, Waszym zadaniem jest przygotowanie fiszek z wypisanymi najróżniejszymi elementami, które później wpleciecie w swój obraz. Losując elementy z miski lub kapelusza, dodajecie kolejne szczegóły, starając się stworzyć spójny, a jednocześnie zaskakujący rysunek. Ta zabawa nie tylko świetnie pozwala zacieśnić rodzinne więzi, ale także pozwala rozwijać umiejętności wychodzenia poza schematy i kreatywnego myślenia. Świetny sposób na deszczowe popołudnia!
 • Dłonie wyrażające emocje – Ta aktywność ma na celu stworzenia postera, identyfikującego najróżniejsze emocje. Najpierw na płachcie papieru lub materiału odciskacie swoje pomalowane wcześniej farbą dłonie, a następnie każdy z odcisków przekształcanie w buźki, wyrażające najróżniejsze uczucia. Jest to zabawa nie tylko ucząca rozpoznawania poszczególnych emocji poprzez obserwację mowy ciała, ale także wspaniała multisensoryczna interakcja.
 • Uwaga, lawa! – Już sama nazwa tej zabawy może posłużyć za jej instrukcję. Jest to świetna rozrywka, pozwalająca wyładować nadmiar energii, obudzić pozytywne emocje i radość ze wspólnie spędzonych chwil oraz budować relację oraz zaufanie pomiędzy członkami rodziny. Co tu dużo mówić, w naszym domy podłoga staje się lawą co najmniej raz w tygodniu!
 • Jak to brzmi? Jak to pachnie? Jak to smakuje? Jak to odczuwasz? – Są to świetne propozycje zabaw, pozwalających się dziecku wyciszyć i skupić na wyizolowaniu jego zmysłu oraz odbieraniu bodźców, które do niego docierają. To także dobry sposób na poszukanie ewentualnej nadwrażliwości na któryś z bodźców, jeśli obserwujecie u swoich dzieci problemy z takowymi.
 • Kamyki opowieści – Jeśli znacie popularną grę „Story Cubes”, to ta zabawa z pewnością Wam się spodoba. Stwórzcie własne kamyki opowieści i losując je opowiadajcie historie. Zabawę można wykorzystać nie tylko do ćwiczenia kreatywnego myślenia i budowania relacji, ale także do zachęcenia dziecka, by właśnie w ten sposób opowiedziało o swoim dniu czy problemach (co prawda autorka nie podpowiada takiej formy wykorzystania tej zabawy, ale uważam, że naprawdę warto spróbować!).
 • Cały rozdział, poświęcony ćwiczeniom oddechowym – Sama łapię się na tym, że w stresujących sytuacjach mam kłopot z kontrolowaniem oddechu. Uważam więc, że proponowane w książce ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem zabawy są cudownym sposobem na wyciszenie całej rodziny w tych mniej przyjemnych sytuacjach. Każda z proponowanych tu aktywności jest naprawdę rewelacyjna!

Gorąco polecam „Play Therapy” każdemu rodzicowi, który szuka propozycji gier, zabaw i aktywności, mających wspierać rozwój psychospołeczny swojego dziecka. W tym tytule znajdziecie mnóstwo prostych przepisów na mądre, kreatywne i wartościowe zabawy, które poprawią relacje, pomogą w samoregulacji i nauczą rozpoznawać emocje każdego, zaangażowanego w zabawę. Jest to tytuł zdecydowanie zasługujący na Waszą uwagę.

Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Play Therapy. 101 zabaw terapeutycznych
Metryczka:
 • autor – Melissa LaVigne
 • ilustrator – Irene Freitas
 • Wydawnictwo Mamania
Link do strony wydawnictwa:

https://mamania.pl/product-pol-1233-Play-therapy-101-zabaw-terapeutycznych-wspierajacych-rozwiazywanie-problemow-z-zachowaniem-i-wzmacniajacych-relacje.html?query_id=1


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *