Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
12+,  9+,  Książki

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem – recenzja

We Wrocławskim ZOO można zobaczyć wystawę, przedstawiającą najniebezpieczniejsze zwierzę na świecie. Podobna, dużo wcześniej, bo w latach 60-tych ubiegłego wieku, powstała w ZOO w Nowym Jorku. Obie szokujące, dające do myślenia i niezwykle wymowne. Co można było na owej wystawie zobaczyć? Lustro! Tak, ludzie są zdecydowanie najgroźniejszym gatunkiem spośród zwierząt, żyjących na Ziemi. Jak do tego doszło? Co sprawiło, że od tysiącleci nieustannie próbujemy podporządkować sobie wszystko to, co nas otacza? Yuval Noah Harari w swoich książkach wielokrotnie podnosi te tematy. Teraz jednak postanowił skierować swoją opowieść do dzieci! Zerknijcie razem z nami na fenomenalną nowość – „Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem”!

Przyznam, że niejednokrotnie zastanawiałam się, jak to możliwe, że człowiek żyjący w epoce kamienia doprowadził do wyginięcia niemal wszystkich wielkich zwierząt. Te, które przeżyły, zostały unicestwione przez nas, ludzi, w ciągu kolejnych tysiącleci. Obecnie o mamutach, tygrysach szablozębnych czy turach możemy poczytać jedynie w książkach! Jak to możliwe, że nie znając się na uprawie, raczkując w produkcji broni (bo czymże wydają się kamienne noże czy włócznie w obliczu potężnej budowy mamuta), nie umiejąc pisać czy czytać, ludzie pierwotni byli w stanie tak poprowadzić swe działania, by opanować świat? Jak dotarli w jego najdalsze zakątki? I w końcu, jak to możliwe, że mając tysiące gatunków motyli, ptaków, psów, koni czy innych zwierząt, mamy tylko jeden gatunek człowieka? To wiele trudnych pytań! I choć wydaje się to być niemożliwe Yuval Noah Harari odpowiedział na nie wszystkie, w dodatku w sposób tak ciekawy, tak przystępny i tak porywający, że od lektury nie da się oderwać, a sięgać po nią mogą już (UWAGA! UWAGA!) czytelnicy od 9. roku życia!

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

 „Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem” to książka, która opowiada o ewolucji człowieka w sposób niebanalny. Autor skupia się tu na omówieniu tych zmian w fizjologii, anatomii i zachowaniu człowieka, które doprowadziły do ekspansji naszego gatunku na całym świecie i takiego przystosowania do środowiska, które pozwoliło nam, ludziom, osiągnąć dominację nad innymi zwierzętami. Nie myślcie jednak, że znajdziecie tu rozwlekłe opisy budowy i ewolucyjnych zmian. Nie będzie tu także obszernych wywodów nad pochodzeniem człowieka od małpy. Owszem, nie zabraknie wzmianek na ten temat, autor jednak poszedł dużo dalej i o ewolucji, prowadzącej do pojawienia się na świecie homo sapiens i przejęcia przez niego władzy w świecie zwierząt napisał tak, ze powstała książka niemalże przygodowa, z elementami dreszczowca, trzymająca w napięciu jak najlepszy kryminał. I co najważniejsze, nie sposób negować, że historia zamknięta na kartach tej książki jest, no cóż, prawdziwa!

O czym przeczytacie w „Niepowstrzymanych”? O najważniejszych cechach, które sprawiły, że homo sapiens przetrwał i kontynuował ekspansję, a reszta gatunków ludzi (tak, było ich więcej, i ku mojemu zaskoczeniu wiele z nich żyło w jednym czasie – do tej pory wydawało mi się, że następowały poniekąd jeden po drugim!) wymarła. Jakie to cechy? Umiejętność używania ognia, współdziałanie w grupach oraz zdolność do tworzenia opowieści. Wokół każdej z tych cech autor snuje naprawdę niewiarygodne i trafione w punkt rozważania, które naprawdę czyta się z największą przyjemnością. I, co niezwykle ciekawe, w te refleksje i naukowe dysputy nad ewolucją świetnie wplata wątki, związane ze światem współczesnym (od powstania pieniądza, przez stworzenie korporacji, po proekologiczne protesty). Całość zaś nie tylko pozwala zrozumieć, w jakiś sposób człowiek zapanował nad światem, ale także skłania do ważnych przemyśleń. Jak wykorzystać nasze supermoce, by przestać niszczyć, a zacząć budować? W jaki sposób nasza umiejętność tworzenia opowieści ukształtowała rzeczywistość, w której obecnie żyjemy? I które nasze cechy są pamiątką po pradawnych przodkach? To tylko kilka spośród pytań, na które odpowie ta niezwykła książka. Co jednak najważniejsze, „Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem” nie kończy się wraz z ostatnim zdaniem. Jest to historia, która dopiero się zaczyna…

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Metryczka:
  • autor – Yuval Noah Harari
  • ilustrator – Ricard Zaplana Ruiz
  • tłumacz – Michał Romanek
  • Wydawnictwo Literackie
Link do strony wydawnictwa:

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4105/niepowstrzymani


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *