Kocie ścieżki. Japonia
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Kocie ścieżki. Japonia – recenzja

Uwielbiam książki dla dzieci, które pozwalają na podróże palcem po mapie, a jednocześnie budzą w młodych czytelnikach ciekawość świata i głód odkrywania nowych, nieznanych miejsc. Ostatnio w moje ręce trafiła książka „Kocie ścieżki. Japonia” i muszę przyznać, że już dawno nie miałam tak ogromnej przyjemności z lektury. Już sam temat mnie zachwycił, bowiem Japonia jest jednym z tych państw, które już od dawna pragnę odwiedzić. Te fascynujące spotkanie tradycji i nowoczesności sprawia, że zawsze chętnie sięgam po książki, opowiadające o Kraju Kwitnącej Wiśni. Pragnę jednak zapewnić, że ta nowość oferuje znaczenie więcej, niż ciekawą treść. Jola Jaworska we współpracy z wydawnictwem Mamania stworzyła małe arcydzieło, tak cudownie wpisujące się w japońską dbałość o szczegóły i dążenie do doskonałości. Z resztą zobaczcie sami!

W tę książkową podróż przez Japonię czytelników zabierze Kotaru, przeuroczy biały kot w czarne łatki. Jak przystało na kota, chodzi on swoimi ścieżkami, dzięki czemu poznał Kraj Kwitnącej Wiśni wzdłuż i wszerz. Wspólnie z Kotaru młodzi podróżnicy przyjrzą się wielu geograficznym ciekawostkom, które czynią Japonię miejscem niezwykłym. Dlaczego? Ten rozciągnięty na długości trzech tysięcy kilometrów wyspiarski kraj jest pełen klimatycznych i geograficznych anomalii. Znajdziecie tu zarówno rejon zasypany przez większość roku śniegiem, gdzie w czasie Festiwalu Śniegu powstają niesamowite rzeźby z lodu, jak i taki, który pełen jest gorących termalnych źródeł, z których jedno zostało nazwane „Wrzącymi Piekłami”. Niesamowite prawda? To jednak nie jedyne geograficzne ciekawostki, które skrywa ta książka. Przeczytacie tu także o przeogromnych wirach, które można podziwiać z mostu Naruto oraz o niezwykłych rafach koralowych, które skrywają się pod wodami na północ od Okinawy, wyspy słynącej z długowieczności jej mieszkańców.

Wiecie już gdzie leży Japonia i jak na jej klimat wpływa położenie poszczególnych wysp. Pora przyjrzeć się bliżej tradycji i kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Wspólnie z Kotaru poznacie dwie religie, dominujące w Japonii. Zajrzycie do skromnych i urokliwych kapliczek, stawianych bogom kami oraz wielkich i budzących zachwyt buddyjskich świątyń, strzeżonych przez groźnych strażników Nio i Niomon. Poznacie naprawdę wiele ciekawych faktów, związanych z japońskimi wierzeniami. Czy wiedzieliście na przykład, że dzwony w świątyniach poprzedzają jedynie smutne uroczystości, zaś bębny towarzyszą radosnym wydarzeniom? Wyjątkiem jest tu Nowy Rok, ale o tym będziecie musieli przeczytać sami!

Kocie ścieżki. Japonia
Kocie ścieżki. Japonia
Kocie ścieżki. Japonia
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Wspólnie z Kotaru przyjrzycie się także codziennemu życiu w Japonii. Zajrzycie zarówno do tradycyjnych domów, gdzie na podłogach leżą tatami, a buty zostawia się w genkan, jak i do nowoczesnych mieszkań, w których mimo wielu udogodnień nadal znajdziecie tradycyjne wyposażenie, jak choćby stoliki kotatsu, zastępujące ogrzewanie. Wśród opisywanych ciekawostek nie mogło oczywiście zabraknąć… robotycznej toalety! Dlaczego testowanie poszczególnych guzików powinno odbywać się, gdy siedzimy na sedesie? Kotaru wszystko Wam wyjaśni!

„Kocie ścieżki. Japonia” to książka, w której przeczytacie zarówno o ceniących nade wszystko honor samurajach, jak i przebiegłych i wtapiających się w tło ninja. Przyjrzycie się japońskiej szkole, w której uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i trenują, ale także… sprzątają i pomagają w przygotowywaniu posiłków. A skoro mowa o jedzeniu, to zaglądniecie również w talerze Japończyków! Poznacie różne rodzaje sushi i wiele innych, tradycyjnych japońskich potraw. To jednak ciągle nie koniec, bowiem Jola Jaworska pokaże Wam także najpiękniejsze japońskie festyny i ceremonie. Czym jest ceremonia herbaciana? Kogo można zobaczyć w czasie Święta Wieków w Kioto? I na czym polega przedziwna uroczystość, w czasie której głośny płacz dziecka zwiastuje pomyślność? Odpowiedzi szukajcie na kartach tej opowieści!

Jola Jaworska stworzyła cudowną książkę. Tekst pełen jest zaskakujących i fascynujących faktów, związanych z kulturą, historią i tradycjami Japonii. Tu i ówdzie uroczy Kotaru wtrąca japońskie słówka, dzięki czemu dzieci dowiedzą się jak (w zależności od okoliczności) należy się przywitać bądź podziękować. Całość zaś dopełniają absolutnie przepiękne ilustracje, w których przeważają kontury, wypełnione tu i ówdzie akwarelami o miękkich, stonowanych barwach, w których zdecydowanie przeważają odcienie beżu, zieleni i różu. Każda z grafik jest dopracowana w najmniejszym szczególe i świetnie oddaje architekturę i estetykę tak charakterystyczną właśnie dla Japonii. Gdy dodamy do tego elegancki, śliski papier oraz subtelne ozdobniki na okładce (drobne odciski kocich łap są tu niczym wisienka na torcie), to otrzymany naprawdę książkę idealną, w której wybitna wręcz warstwa graficzna spotyka się z świetnie zredagowaną, bardzo ciekawą treścią!

Gorąco polecam „Kocie ścieżki. Japonia” absolutnie każdemu! Ta książka zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Cieszę się, że wydawnictwo będzie kontynuowało tę serię, bowiem pomysł na poznawanie interesujących miejsc u boku kotów wydał mi się szalenie trafiony. Ja jestem zauroczoną tą nowością i jestem pewna, że Wy również ją pokochacie.

„Kocie ścieżki. Japonia” znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Kocie ścieżki. Japonia
Kocie ścieżki. Japonia
Kocie ścieżki. Japonia
Metryczka:
  • autor – Jola Jaworska
  • ilustrator – Jola Jaworska
  • Wydawnictwo Mamania

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla młodzieży koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *