Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
5+,  7+,  Książki

Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła – recenzja

Zdarza się, że okładka jakiejś książki wyda mi się tak intrygująca, że nie mogę przejść obok niej obojętnie. Tak było ze zbiorem opowiadań „Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła”. Już sam tytuł przyciągnął moją uwagę, a wyeksponowanie go w formie, przypominającej dawne szyldy, zbudowane z żarówek, dopełnił dzieła. W końcu trudno o ciekawsze połączenie niż klimat retro i… owady! Czy treść opowieści była równie zaskakująca? Zerknijcie do naszej recenzji i przekonajcie się sami 😉!

Autorki tej książki z pewnością nie trzeba Wam przedstawiać. Dzieła Barbary Supeł zajmują szczególne miejsce w wielu biblioteczkach. U nas przygody rodzeństwa Pętelków zrobiły niemałą furorę i zawsze chętnie do nich wracamy. Przyznam, że z dużym entuzjazmem przyjęłam wiadomość o premierze kolejnej książki pani Barbary, tym razem w nieco zmienionej formie. „Wielcy Robacy” to tytuł, w którym znajdziecie dziesięć niedługich opowiadań, których co prawda nie łączy jeden wątek, za to zdecydowanie mają one inny wspólny mianownik. Każde z nich poświęcone będzie wyjątkowym przygodom niebanalnych postaci. Otóż autorka zdecydowała się w głównych rolach obsadzić owady. W zasadzie większość z nas słysząc to słowo myśli pewnie o pięknych motylach, pożytecznych pszczołach czy mrówkach. Otóż tu nie spotkacie żadnego z nich. Znajdziecie tu za to stworzenia, na myśl o których większość ludzi zaczyna się drapać i rozpaczliwie szukać gazety, którą możnaby zwinąć i… Ale porzućmy te drastyczne rozważania. Mówiąc krótko, Barbara Supeł zdecydowała się napisać inspirujące i motywujące opowiadania, w których pierwsze skrzypce grają pluskwy, komary, szczypawki, muchy, pająki, mole i wszelkie inne robale, które raczej nie budzą naszej sympatii. Kto wie, może ich książkowe historie sprawią, że spojrzycie na te owady nieco przychylniej?

Historie tytułowych robaków to krótkie opowiadania, w których małe stworzenia stają się wielkie. Nie na skutek jakieś cudownej transformacji czy czarów, a w wyniku ważnych decyzji, które niejednokrotnie wymagają od tych tyciutkich bohaterów ogromnej odwagi i determinacji. Poznacie tu pewnego komara, który dzięki niebywałemu talentowi (i odrobinie szczęścia) rozpoczął wspaniałą muzyczną karierę u boku serdecznych przyjaciół. Przyjrzycie się losom pewnego kołatka, który pragnął być aktorem, jednak bał się, że marzenie to poróżni go z tatą, który wydawał się mieć inne plany, dotyczące przyszłości syna. Znajdziecie tu także historie insektów, które były ludziom inspiracją i ratunkiem oraz takich, które szukały sensu istnienia na… wysypisku śmieci! Nie da się ukryć, opowiadania Barbary Supeł są naprawdę nietuzinkowe i, co najważniejsze, każde z nich pełne jest zabawnych dialogów, zaskakujących treści i naprawdę wartościowego przesłania!

Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Wielcy Robacy” to książka, która pokaże dzieciom, że zawsze warto marzyć i szukać w sobie odwagi do realizacji tychże pragnień. Zebrane tu historie pokażą młodym czytelnikom, że tam gdzie jest wielkie serce, przyjaźń i szczerość, tam zawsze znajdzie się promyk nadziei, wsparcie i motywacja, tak bardzo pomocna w sytuacjach, w których stajemy przed jakąś przeszkodą. Co więcej, dowcipne, a jednocześnie pełne emocji i ważnych treści opowiadania będą doskonałym przykładem tego, że prawdziwi przyjaciele zawsze posłużą nam pomocą i będą przy nas zarówno wtedy, gdy coś idzie nie tak, jak i w chwilach, gdy wspólnie mogą się cieszyć naszymi sukcesami. To jednak ciągle nie koniec, bowiem w historiach cudacznych insektów znajdzie się nawet miejsce na proekologiczne treści, pochwalające recykling, a także umiar i rozsądek podczas zakupów!

Bardzo ciekawa jest również graficzna oprawa tej książki. Każdy rozdział poprzedzony jest rozkładówką, przypominającą wpis biograficzny w kronice. Znajdziecie tu urocze wizerunki bohaterów opowieści, wyglądające niczym dawne fotografie, oprawione w ramy. Obok zaś czeka na Was niezwykle ciekawy opis każdego z bohaterów, z przezabawną systematyką, która ma wiele wspólnego z taksonomią, a jednak okraszona sporą dawką humoru jest dla dzieci zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Kim jest uparty stawonóg z rodziny owadów chrupiących? Czyja rodzina pochodzi z Podlasia i mieszka na kupie? Który owad należy do gromady niemile widzianych? Jestem pewna, że te zabawne opisy będą niejednokrotnie przyczyną niemałej wesołości młodych czytelników, podobnie zresztą jak równie dowcipne i jednocześnie miłe dla oka ilustracje. Muszę przyznać, że urocze wizerunki owadów, które wyszły spod ręki Roksany Robok, zdecydowanie wzbudzają ogromną sympatię do bohaterów „Wielkich robaków”!

Gorąco polecam książkę „Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła” do rodzinnego czytania z dziećmi od 6. roku życia. Zdecydowanie jest to książka, która nie tylko wywołuje uśmiech na twarzy, ale także uskrzydla!

Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła
Metryczka:
  • autor – Barbara Supeł
  • ilustrator – Roksana Robok
  • Wydawnictwo Zielona Sowa

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *