Lato w świecie przyrody
7+,  9+,  Książki

Lato w świecie przyrody – recenzja

Czas płynie bardzo szybko! Całkiem niedawno mogliśmy obserwować przyrodę, budzącą się do życia po zimie, a teraz cieszymy się pełnią lata i korzystamy z dobrodziejstw sierpniowej pogody. Warto wykorzystać te kilka ostatnich dni wakacji, by przyjrzeć się bliżej urokom najcieplejszej w naszym klimacie pory roku. Jak przygotować się do takich wakacyjnych obserwacji otaczającej nas natury? Dziś pragnę pokazać Wam książkę, w której znajdziecie mnóstwo wartościowych podpowiedzi. Zerknijcie na „Lato w świecie przyrody”.

Serię „Młodzi przyrodnicy” pokazywałam Wam nie raz. Ostatnio trudno było mi ukryć to, jak bardzo oczarowała mnie część „Wiosna w świecie przyrody”. Mnóstwo fotografii, spora porcja ciekawostek, trafne wskazówki, pomagające prowadzić naprawdę ekscytujące przyrodnicze obserwacje oraz duża garść wiedzy, zwiększającej ekologiczną świadomość wśród dzieci to zaledwie kilka spośród wielu walorów tego nowego cyklu od Wydawnictwa Wilga. I warto podkreślić, że „Lato w świecie przyrody” w niczym nie ustępuje poprzedniej części! Tu także autorka w niezwykle ciekawy sposób poprowadzi nas przez świat roślin i zwierząt, pokazując najbardziej fascynujące obrazy, jakie możemy podziwiać w przyrodzie właśnie latem!

Jakie owady możemy zobaczyć w okresie od czerwca do września? Które z nich żądlą, a które jedynie udają, że są groźne? Jakie owoce i grzyby możemy zbierać, a które powinniśmy zostawić tam, gdzie je znaleźliśmy? I jakich dziwaków możemy spotkać podczas letnich spacerów? To zaledwie kilka spośród wielu pytań, na które odpowie ta rewelacyjna nowość od Wilgi! Autorka zebrała w tym przyrodniczym przewodniku naprawdę mnóstwo wskazówek i ciekawostek, pozwalających możliwie jak najlepiej przygotować się do poznawania otaczającej nas natury. Znajdziecie tu opisy najciekawszych gatunków ptaków, owadów, gadów, płazów czy roślin, które możemy zobaczyć latem, ale nie tylko, bowiem nie zabraknie tu instrukcji, bardzo przydatnych w obcowaniu z przyrodą. Jeśli nie wiecie, jak prawidłowo przygotować zielnik, by był on trwały i miły dla oka bądź zawsze chcieliście zrobić domek dla owadów, ale nie wiedzieliście jak zacząć, to śmiało sięgnijcie po „Lato w świecie przyrody”. Nie zabraknie tu także cennych rad, które pomogą uniknąć niebezpieczeństwa w czasie wakacyjnych spacerów czy pozwolą właściwie przygotować się do długich wypraw.

Lato w świecie przyrody
Lato w świecie przyrody
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

To, co jest niewątpliwym atutem tej książki, to kody QR, które pozwolą młodym czytelnikom nie tylko zobaczyć przedstawione na fotografiach ptaki (a czasem także niektóre płazy czy owady), ale także je… usłyszeć! Klangor żurawi, klekot bocianów, melodyjne nawoływania wilgi czy przepiękny śpiew zięby to zaledwie kilka spośród odgłosów, których będziecie mogli posłuchać, dzięki zamieszczonym na większości stron kodom. Naprawdę uważam, że jest to cudowny dodatek, który zaowocuje tym, iż na spacerach ptasia muzyka nie będzie miała przed młodymi przyrodnikami tajemnic!

Nam ten tytuł bardzo przypadł do gustu i zdecydowanie uważam, że warto mieć go w swojej domowej biblioteczce. Jest to świetnie przygotowana, bardzo ładnie wydana i wyjątkowo udana propozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. I przyznam, że bardzo ciekawa jestem kolejnych tytułów z tego cyklu. Z pewnością je Wam pokażemy! A już na sam koniec pozwolę sobie przytoczyć kilka wiadomości z tej książki, które wprawiły nas w niemałe zdumienie. Czy wiedzieliście, że zmierzchnica trupia główka jest zaskakująco sprytnym owadem? Nie tylko odstrasza drapieżników swoim upodabniającym ją do szerszenia ubarwieniem, ale także skutecznie oszukuje pszczoły zapachem, dzięki czemu może bezkarnie podjadać ich miód. To jednak nie jedyny owad o „supermocach”. Sąsiad dziwaczek celowo składa swoje larwy w roślinach, będących dla os źródłem masy papierowej do budowy gniazd. Dzięki temu larwy dziwaczka są przez osy zanoszone do gniazda, gdzie czeka na nie mnóstwo pożywienia pod postacią bezbronnych larw gospodyni. Jakie inne zdumiewające fakty kryje „Lato w świecie przyrody”? Przekonajcie się sami.

Lato w świecie przyrody
Lato w świecie przyrody
Metryczka:
  • autor – Patrycja Zarawska
  • projekt graficzny – Paulina Piorun
  • odgłosy zwierząt i konsultacja merytoryczna – Jarosław Matusiak
  • Wydawnictwo Wilga
Zajrzyjcie także tu:

Wiosna w świecie przyrody i nie tylko – recenzja wiosennych nowości od Wilgi

Link do strony wydawnictwa:

https://www.gwfoksal.pl/mlodzi-przyrodnicy-lato-w-swiecie-przyrody-patrycja-zarawska-sku862fa93eaf841f1ac24d.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *