Wisła
12+,  9+,  Książki

Wisła – recenzja

Wisła jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Polski. Najdłuższa rzeka, wijąca się serpentyną przez środek naszej ojczyzny, może być opisywana na dziesiątki sposobów. Pojawia się w legendach i podaniach ludowych, nierzadko jest dla nas miejscem wypoczynku, karmi nas, a także poi! Jak bardzo ją znamy? Z pewnością niewystarczająco! By więc poszerzyć wiedzę o sekretach Wisły, poznać jej mieszkańców i dowiedzieć się, jak zostać jej przyjacielem, warto sięgnąć po pewną nowość od Zielonej Sowy, którą właśnie dziś chcemy Wam pokazać. Oto… „Wisła”!

„Wisła” to druga obok „Bałtyku” bogato ilustrowana, edukacyjna książka dla czytelników w wieku 9+, której celem jest popularyzowanie wiedzy, dotyczącej najważniejszych polskich akwenów. Bardzo się cieszę, iż wydawnictwo Zielona Sowa postawiło właśnie na tytuły, poświęcone Wiśle i Bałtykowi. W końcu tak wielu z nas wypoczywa nad ich brzegami, a w dobie postępującego zanieczyszczenia środowiska bardzo istotne jest, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci, iż troska o otaczającą nas naturę jest jedną z naszych najważniejszych misji! A czy jest lepszy sposób, by zachęcić młodych ludzi do dbania o przyrodę niż pokazanie im, jak bardzo jest ona piękna i fascynująca? I właśnie w taki sposób o Wiśle opowiada książka Joanny Angiel i Edyty Gardo! Strona po stronie, warstwa po warstwie ukazuje ona niepowtarzalność Wisły, jej piękno i bogactwo, odkrywa jej tajemnice i zachęca młodych odbiorców, by poznając sekrety Wisły, uczynili z niej swą bliską przyjaciółkę.

Wisła
Wisła

O czym dokładnie przeczytacie w książce? Przyjrzycie się przebiegowi Wisły, zerkniecie szybko na różne ukształtowania jej brzegów, a także odwiedzicie najważniejsze miasta, które na mapie sprawiają wrażenie koralików, nawleczonych na wstążkę wijącej się rzeki. Sprawdzicie w jaki sposób Wisła wpływała na kulturę czy tradycje mieszkańców nadwiślańskich rejonów na przestrzeni lat. Poznacie zawód flisaka i dowiecie się kim byli olendrowie. Nie zabraknie tu także sporej porcji ciekawostek, poświęconych zwierzętom, które nad Wisłą lub w jej wodach znalazły swój dom. Pomiędzy te naprawdę interesująco przedstawione treści wplecione zostały rozdziały o ogromnej wartości, promujące proekologiczne zachowania, kształtujące odpowiedzialne postawy i pokazujące, że to w naszych rękach jest dalszy los Wisły. Jak powinniśmy zachowywać się nad wodą? Które działania człowieka szkodą Wiśle, a które mają za zadanie ją ratować? I jak możemy odwdzięczyć się rzece za wszystko to, co nam daje? Sięgnijcie po ten tytuł i sprawdźcie sami!

„Wisła” to naprawdę mądra, ciekawa, a także przepięknie wydana książka! Znajdziecie tu naprawdę wiele interesujących, przyjemnie podanych i bardzo wartościowych treści, które pokażą Wam Wisłę zarówno w ujęciu przyrodniczym, geograficznym, historycznym jak i kulturowym. Co jednak najważniejsze, fakty i ciekawostki zostały tu ubrane w absolutnie śliczne ilustracje. To, jak bardzo są one rzeczywiste, miejscami wręcz do złudzenia przypominające fotografie, zasługuje na największą pochwałę. Piękne rozkładówki, poświęcone lasom łęgowym czy nadwiślańskim łąkom oczarowały mnie bez reszty. I jestem pewna, że w tym połączeniu niezwykle ciepłej i urokliwej szaty graficznej oraz mądrych, a jednocześnie lekko ujętych edukacyjnych treści znajdziecie mnóstwo przyjemności z lektury. Sama niecierpliwie wypatruję kolejnych książek z tego cyklu, licząc, że jedna z nich poświęcona zostanie moim ukochanym Mazurom! A tymczasem gorąco polecam Wam „Wisłę”, którą znajdziecie na Taniaksiazka.pl.

Wisła
Wisła
Metryczka:
  • autor – Joanna Angiel
  • ilustrator – Edyta Gardo
  • Wydawnictwo Zielona Sowa
Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl
Zerknijcie także tu:

Bałtyk – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci