Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę
12+,  Książki

Wydarzyło się naprawdę. Ronaldinho – recenzja

Jeśli Wasze dzieci są zafascynowane piłką nożną, z zainteresowaniem śledzą mistrzostwa i z ekscytacją kibicują ulubionym klubom, to seria książek „Wydarzyło się naprawdę” będzie dla nich prawdziwym rarytasem. Ten ukazujący się nakładem wydawnictwa SQN cykl przybliża sylwetki najsłynniejszych współczesnych piłkarzy. Do tej pory w ramach serii ukazały  się tytuły poświęcone takim piłkarskim sławom jak Mbappé i Van Dijk. Dziś chciałam pokazać Wam trzeci tom, w całości dedykowany największemu czarodziejowi piłki nożnej, którego drybling i futbolowe sztuczki zna prawdopodobnie każdy. Zgadniecie o kogo chodzi? Naturalnie o Ronaldinho!

Książka „Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę” to biografia jednej z największych legend światowej piłki nożnej XXI wieku, stworzona z myślą o młodych fanach futbolu. Narracja jest lekka, pisana tak, by nadać nieco fabularny charakter chronologicznie ułożonym faktom i ciekawostkom z życia Ronaldo de Assis Moreira. Dzięki temu nastoletni czytelnicy (bo w mojej opinii to właśnie dzieciom w wieku 11-14 lat dedykowana jest ta książka), którzy zdecydowanie częściej sięgają po beletrystykę niż literaturę faktu, nie będą czuli się przytłoczeni wolumenem informacji, dat i nazwisk. Nie obawiajcie się jednak, nie zabraknie tu ani opisu najistotniejszych momentów zarówno w piłkarskiej karierze jak i w życiu prywatnym Ronaldinho, ani różnych piłkarskich ciekawostek i smaczków, znanych tylko największym miłośnikom piłki. Jakich?

Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę
Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Czy wiedzieliście, że w jednym z meczy Ronaldinho okiwał aż trzech obrońców, sadzając ich przy okazji na murawie? Pokaz sztuki dryblingu, jaki wtedy zaprezentował młody piłkarz był tak zachwycający, że Ronaldinho zebrał owacje na stojąco od… kibiców drużyny rywali! To zaledwie jeden z wielu smaczków, które skrywa ta książka. Czytając „Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę” poznacie naprawdę fascynującą historię transferów Małego Ronaldo (bo tak w dosłownym tłumaczeniu brzmi jego pseudonim). Dowiedzie się także kto był menadżerem piłkarza przez cały okres jego kariery! I choć w biografii nie zabraknie słów zachwytu nad talentem tej gwiazdy, to znajdzie się tu także sporo fragmentów, poświęconych problemom piłkarza. I to właśnie ze względu na te treści uważam książkę za odpowiednią dopiero dla młodszych nastolatków. Czytanie o suto zakrapianych alkoholem imprezach piłkarza i jego wybrykach, niektórych zakończonych aresztem czy wykluczeniem z piłkarskich rozgrywek, wymaga pewnej emocjonalnej dojrzałości czytelnika. Pragnę jednak podkreślić, że narracja nie pozostawia wątpliwości, które zachowania Ronaldinho zasługują na podziw, a które nie.

Oprócz trafnie zestawionych i interesująco opisanych faktów z życia Ronaldinho, w książce znajdziecie naprawdę sporo ciekawostek, dotyczących samej piłki nożnej. Jak nazywają się piłkarskie mistrzostwa na poszczególnych kontynentach? Które z rozgrywek są dla piłkarzy ważniejsze i które z nich najbardziej wpływają na pozycje w rankingach, oceniających ich umiejętności? Czy kluby, które teraz dostarczają nam najpiękniejszych piłkarskich emocji zawsze były tak silne? Odpowiedzi szukajcie na kartach książki „Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę”! Zapewniam Was, że lektura tej nowości będzie to nie tylko ciekawą przygodą, ale także doświadczeniem bardzo miłym oku, gdyż na kartach nie zabraknie fotografii stylizowanych na ilustracje, jak i tych wydrukowanych na kolorowym, szlachetnym papierze, popartych opisami najistotniejszymi faktów z życia tytułowej gwiazdy. Zdecydowanie jest to książka, która da wiele radości wielbicielom piłki nożnej!

Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę
Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę
Ronaldinho. Wydarzyło się naprawdę
Metryczka:
  • autor – Yvette Żółtowska-Darska, Jacek Sarzało
  • ilustrator – Anna Wizgird-Todorov
  • projekt stron fotograficznych – Piotr Dzurian
  • Wydawnictwo SQN
Szukacie innych książek, poświęconych piłce nożnej? Zajrzyjcie tu:

Pan Brumm wchodzi na boisko – recenzja

Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem – recenzja

Mietek i skarb Wejhera – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci