Świat mórz i oceanów
12+,  7+,  9+,  Książki

Świat mórz i oceanów – recenzja

W tym roku wakacje spędzaliśmy nad polskim morzem. Był to czas, wypełniony szumem fal, zabawą w miałkim piasku i obserwacją ptaków, który stał się także świetną okazją do wielu pytań. Jakie zwierzęta żyją pod wodą? Po co statki wyruszają w rejs? Czy każde morze jest takie samo? Jeśli Wasze dzieci również fascynują się wszystkim tym, co kryje się w morskich falach, to ta książka będzie dla nich wręcz idealna! Zerknijcie do naszej recenzji, w której pokazujemy „Świat mórz i oceanów”.

Dieter Braun pierwszy raz zachwycił nas książką „Dinozaury od A do Z” . Idealnie wyważona porcja ciekawostek, czytelny rozkład tekstu oraz świetne, nieco uproszczone, a jednocześnie jakże oryginalne ilustracje – to wszystko sprawiło, że jest to bardzo udane kompendium wiedzy, które urzeknie każdego ciekawego świata czytelnika. I choć byłam przekonana, że „Świat mórz i oceanów” będzie równie atrakcyjny, to muszę przyznać, że się pomyliłam. Jest… dużo LEPSZY!

Już sama konstrukcja tej książki jest inna. Nie znajdziecie tu alfabetycznie ułożonych haseł, a kompletne rozkładówki, z których każda dotyka innego tematu, a wszystkie razem tworzą spójną całość, oscylując wokół wszystkiego tego, co znajdziecie w morzach i oceanach, od statków (i ich wraków), przez rekiny i kałamarnice, po rafy koralowe i… śmieci!

Świat mórz i oceanów
Świat mórz i oceanów
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Każda dwie strony stanowią osobny rozdział, omawiający inne zagadnienie. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest obszerna grafika, wypełniająca każdą rozkładówkę. Przeważnie stanowi ona zarówno tło dla tekstu, jak i dopełnienie omawianej treści. Ujrzycie tu zarówno największe ryby i morskie ssaki, jak i nietypowe skorupiaki, z ogromnym japońskim krabem pacyficznym na czele! Nie zabraknie także ilustracji, przedstawiających najciekawsze latarnie morskie, oryginalne wieżyczki ratownicze czy maoryskie tatuaże. Co jednak najważniejsze, każda grafika została przez autora uzupełniona krótkim, choć bardzo esencjonalnym i nasyconym ciekawostkami komentarzem.

Która ryba została w 2013 roku uznana za najbrzydsze zwierzę świata? Co jest cięższe – płetwal błękitny czy 20 słoni? Co wspólnego ma mityczna syrena z manatem? To jedynie kilka z pytań, na które odpowiedzi znajdziecie właśnie w książce „Świat mórz i oceanów”. Każda strona przyniesie czytelnikom porcję naprawdę fascynujących, morskich faktów, nierzadko nietypowych, czasem dziwacznych, zawsze zaś bardzo ciekawie opisanych! I co najważniejsze, autor świetnie przeplata tu tematy, dzięki czemu nie sposób się nudzić w czasie lektury. Nie zabraknie też ważnego, proekologicznego przekazu, który zaszczepi w dzieciach nie tylko miłość do mórz i oceanów, ale także potrzebę troski o to, by cieszyły one oczy przyszłych pokoleń w tym samym, a może nawet lepszym stanie!

Gorąco polecam „Świat mórz i oceanów” wszystkim młodym odkrywcom i wielbicielom ciekawostek. Śmiało możecie podsunąć tę książkę już 7-latkom.

Świat mórz i oceanów
Świat mórz i oceanów
Świat mórz i oceanów
Świat mórz i oceanów
Metryczka:
  • autor – Dieter Braun
  • ilustrator – Dieter Braun
  • tłumacz – Agnieszka Hofmann
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/28-swiat-morz-i-oceanow

Zerknijcie także tu:

Dinozaury od A do Z – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci