Co wstrząsa ziemią?
12+,  9+,  Książki

Co wstrząsa ziemią? – recenzja

Ziemię zamieszkuje prawie 8 miliardów ludzi. Jest nas coraz więcej, a nasze potrzeby rosną w oczach. Eksploatujemy naszą planetę jak nigdy dotąd, a ekolodzy już od wielu lat biją na alarm. I choć wydawałoby się, że każdy powinien być świadomy zbliżającej się globalnej katastrofy ekologicznej, to jednak tak naprawdę wielu z nas nadal lekceważy nadchodzący kryzys klimatyczny, nawet pomimo licznych sygnałów, które nieustannie wysyła nam Ziemia. Dziś chciałabym pokazać Wam książkę, która w niezwykle ciekawy sposób opowiada o tychże sygnałach, ukazując fascynujące, ale i przerażające zjawiska, stojące za klęskami żywiołowymi. Co wstrząsa ziemią? Zobaczcie sami!

Trzęsienia ziemi, tsunami, tornada, powodzie, huragany… Jako dziecko byłam przekonana, że te gwałtowne anomalie pogodowe są wyrazem gniewu pogody. Jakby żywioły ścierały się ze sobą w jakiejś wielkiej awanturze. Teraz myślę sobie, że wcale nie byłam tak daleka od prawdy. Obserwując zmiany klimatyczne, niosące ze sobą niszczycielskie i przybierające w rozmiarach klęski żywiołowe, można odnieść wrażenie, że Ziemia próbuje nam coś przekazać. Właśnie dlatego tytuł najnowszej książki wydawnictwa Kropka wydał mi się tak wyjątkowy w swojej wieloznaczności. Bo z jednej strony książka ta faktycznie oscyluje wokół trzęsień ziemi i innych zjawisk, które sprawiają, że grunt zaczyna drżeć. Z drugiej zaś strony można odnieść wrażenie, że wszystko to, o czym pisze autor, jest w pewnym sensie wyrazem tego, jak bardzo Ziemia jest wstrząśnięta ludzką nieodpowiedzialnością i brakiem naszej troski o najcenniejszy skarb, od którego zależy istnienie wszystkiego, co żywe – o środowisko.

Przejdźmy jednak do tego, co najistotniejsze. „Co wstrząsa ziemią?” to popularno-naukowa, pełna ciekawostek propozycja dla dzieci w wieku szkolnym. Znajdziecie tu naprawdę mnóstwo fascynujących faktów, dotyczących przeróżnych gwałtownych zjawisk pogodowych. Dowiecie się w jaki sposób dochodzi do trzęsienia ziemi. Przyjrzycie się różnym rodzajom wulkanów. Sprawdzicie, do czego może doprowadzić fala tsunami. Poznacie także anatomię lawiny czy cyklonu tropikalnego oraz zajrzycie do wnętrza tornada.  Przyznajcie, że zapowiada się ciekawie, prawda?!

Co wstrząsa ziemią?
Co wstrząsa ziemią?

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Każdy rozdział tej książki poświęcony jest innemu kataklizmowi. Wszystkie mają podobną budowę. Najpierw poznacie definicję każdego z omawianych zjawisk, by później poznać ich przyczyny oraz skutki. Bardzo ciekawym dodatkiem są rady, pozwalające przetrwać, gdy znajdziecie się w środku wstrząsającego ziemią żywiołu. Jak zachować się w trakcie wybuchu wulkanu? Gdzie schować się, gdy zbliża się tornado? Co może nam uratować życie w czasie lawiny? Choć nikt z nas nie chciałby musieć z takich wskazówek korzystać, to dobrze jest wiedzieć, gdzie szukać ratunku i co zrobić w przypadku danej klęski żywiołowej. Równie interesującym smaczkiem są podrozdziały „Największe i najgorsze”, w których przeczytacie o najtragiczniejszych w skutkach katastrofach. Która z klęsk żywiołowych została wykorzystana jako broń w czasie wojny? Co takiego zostało uznane za najgłośniejsze zjawisko w dziejach Ziemi? Odpowiedzi szukajcie właśnie na tych stronach!

„Co wstrząsa ziemią” to książka napisana niezwykle przystępnym językiem, gdzie ciekawe, choć momentami nieco zatrważające treści zostały przekazane w sposób, budzący ciekawość i fascynację. Znajdziecie tu porcję świetnie dobranych faktów (a także garść mitów), które dopełnione zostały przez proste i ułatwiające odbiór ilustracje. Całość jest naprawdę udana, a ważne, proekologiczne przesłanie jest tu nie do przecenienia! Sama z dużym zainteresowaniem śledziłam kolejne strony i z największą przyjemnością polecam tę książkę każdemu. W końcu czy jest coś bardziej fascynującego, niż gwałtowność przyrody, która w swej sile nie ma równych?

Co wstrząsa ziemią?
Co wstrząsa ziemią?
Co wstrząsa ziemią?
Co wstrząsa ziemią?
Metryczka:
  • autor – Robin Jacobs
  • ilustrator – Sophie Williams
  • tłumacz – Adam Pluszka
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/30-co-wstrzasa-ziemia-wulkany-cyklony-tsunami-trzesienia-ziemi-i-inne-kleski-zywiolowe

Zerknijcie także tu:

Totalnie wszystko o… – recenzja nowej serii od Wydawnictwa Kropka

Świat mórz i oceanów – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci