Wielka księga wartości
7+,  9+,  Książki

Wielka księga wartości – recenzja

Książki są skarbnicą wiedzy. Nie mówię tu tylko o wiedzy podręcznikowej, ale także (a może przede wszystkim) o tym, co składa się na naszą życiową zaradność, wrażliwość, mądrość i doświadczenie. Dziś chciałabym Wam pokazać książkę, która w szczególny sposób pokazuje to, co w życiu jest najważniejsze. „Wielka księga wartości” to zbiór opowiadań, legend, baśni i podań ludowych, które pomagają poruszyć z dzieckiem wiele ważnych tematów. Jakich? Zajrzyjcie do naszej recenzji!

„Wielka księga wartości” to piękna publikacja, w której znajdziecie 26 krótkich tekstów. Część z nich może być Wam dobrze znana, znajdziecie tu bowiem „Muzykantów z Bremy” braci Grimm czy „Nowe szaty króla” Hansa Christiana Andersena.  Jednak obok tych słynnych baśni znajdziecie także wyszukane, nie tak popularne (choć nie zawsze pochodzące z drugiego końca świata) legendy czy podania ludowe. Przeczytacie wśród nich między innymi wzruszającą, hiszpańską opowieść o starcu, który z powodu swojej niedołężność został bardzo niesprawiedliwie i okrutnie potraktowany przez zięcia. Ta piękna ludowa historia nie tylko uczy szacunku do starszych, ale niesie także cenny morał dla dorosłych! Jaki? To nasza postawa i nasze zachowanie jest dla dzieci najlepszym drogowskazem! Kolejnym opowiadaniem, które zrobiło na nas niemałe wrażenie była „Rada szczurów”. Ta zabawna bajka świetnie pokazuje, że od dawania „dobrych rad” do realizacji pomysłów droga jest bardzo daleka i często dość kręta.

Co istotne, każdej z opowieści autor przypisał jedną wartość, cechę czy umiejętność. Wolność sprawiedliwość, rozmowa, współpraca, tolerancja, inicjatywa… Każda historia dotyczyć będzie czegoś innego. Każdy tekst, poprzez przygody bohaterów, pokaże dzieciom czym kierować się w życiu, co warto w sobie pielęgnować i jakie cechy pomogą im rozwinąć skrzydła i stać się dobrym człowiekiem. Oczywiście wiele tekstów dotyka kilku ważnych tematów, jednak najczęściej jest coś, co w danej historii dominuje i zachęca do dyskusji. Historie zebrane przez autora są krótkie, napisane przystępnym, a jednocześnie bardzo literackim językiem. Warto po lekturze każdej z opowieści zatrzymać się na chwilę, zaprosić dziecko do refleksji. Niezwykle pomocne będą tu krótkie podsumowania, które czekają na czytelnika po każdym rozdziale. Na końcu znajdziecie także aforyzmy, będące cennym uzupełnieniem fabuły.

Wielka księga wartości
Wielka księga wartości
Wielka księga wartości
Wielka księga wartości
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Muszę powiedzieć, że wiele tekstów, które znaleźliśmy w „Wielkiej księdze wartości” zrobiła na nas duże wrażenie. Jednym z nich było chińskie podanie ludowe, zatytułowane „Wytrwały głupiec przesuwa góry”. Jest to cudowna historia, w której przeczytamy nie tylko o tym, jak ważna jest konsekwencja w działaniu. To także opowieść o poświęceniu dla dobra rodziny i wierze we własne siły i słuszność własnych wyborów (czasem nawet pomimo drwin otoczenia). Bardzo poruszył nas także wywodzący się z arabskiej kultury tekst „Na piasku i na skale”. Historia dwóch braci, którzy w czasie wyprawy przez pustynię mierzą się z wieloma przeciwnościami losu będzie wspaniałym przykładem tego, czym warto kierować się w relacjach z najbliższymi. Nie zabraknie także pięknego polskiego akcentu. Co ciekawe, przytoczonego tu polskiego podania ludowego nie znałam! O czym opowiada „Sprytna dziewczyna”? Musicie sprawdzić sami!

Na sam koniec pozwólcie, że krótko wspomnę o ilustracjach. Być może pamiętacie, że mam bardzo emocjonalne podejście do graficznej oprawy baśni i legend. Są to dla mnie utwory, do których mam duży sentyment i cenię sobie, gdy ich oprawa wizualna jest wyjątkowa. Tu znajdziecie ilustracje, które mi osobiście przypominają wydania baśni z czasów mojego dzieciństwa. Są to proste obrazki, a jednocześnie każdy ich element wspaniale oddaje emocje i klimat utworu, któremu towarzyszą. Być może odbiegają one od tego, do czego przywykliśmy we współczesnych książkach dla dzieci, jednak nie można im odmówić piękna, uroku i ponadczasowości. Wspaniale uzupełniają one opowiadania, ale nie dominują nad tekstem, który stanowi tu główny przekaz. Jest to bardzo ważne w książkach, które mają zapraszać do rozmowy i przemyśleń.

Gorąco polecam „Wielką księgę emocji” czytelnikom od 7. roku życia. Zachęcam, byście czytali tę książkę razem z dziećmi. Będą to z pewnością ważne chwile, które staną się źródłem wielu cennych dyskusji.

Wielka księga wartości
Wielka księga wartości
Metryczka:
  • tekst – Esteve Pujol i Pons
  • ilustracje – Adrià Fruitós
  • tłumacz – Katarzyna Gajos
  • wydawnictwo – Jedność dla dzieci

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci