Trzy życzenia
5+,  7+,  Książki,  Picturebooki

Trzy życzenia – recenzja

„Trzy życzenia” to opowieść o złotej rybce jakiej do tej pory nie było! Historia napisana przez Annę Paszkiewicz to bardzo ciekawa i zaskakująca bajka… ekologiczna. Sprawdźcie razem z nami co takiego zmieniło się w jeziorze, w którym pływa złota rybka i dowiedzcie się jaki ma to związek z trzema życzeniami.

Mogłoby się wydawać, że ten dzień będzie taki sam jak każdy inny – gimnastyka w klubie „U Wąsatego Suma” odbywała się jak co dzień, a restauracja „Pod Świeżym Wywłócznikiem” jak zwykle o tej porze podawała śniadania. Coś się jednak zmieniło! Złota rybka już od jakiegoś czasu zauważyła, że w jeziorze dzieją się niepokojące rzeczy. Karp pomylił plastikową słomkę z larwą owada, węgorz zakochał się w zużytej uszczelce, a niektóre podwodne dzielnice zamieniły się w wysypiska śmieci i nie dało się w nich dłużej mieszkać. Złota rybka nie mogła tego tak zostawić i postanowiła poruszyć temat zaśmiecania środowiska przez ludzi na najbliższym spotkaniu rady osiedla „Pod Zieloną Moczarką”.

Ryby długo debatowały jak poradzić sobie z problemem śmieci w jeziorze. Niestety wszystko wskazywało na to, że same nie dadzą sobie rady! Jak się okazało, skala problemu była dużo większa niż pierwotnie myśleli mieszkańcy jeziora i jedynym wyjściem wydawało się być zwrócenie się z apelem do sprawców całego zamieszania, czyli LUDZI. Jak to jednak zrobić skoro podobno ryby głosu nie mają? Sprawdźcie sami jak złota rybka przekona ludzi, że przyroda jest domem wszystkich mieszkańców ziemi i obowiązkiem każdego jest o nią dbać!

Trzy życzenia
Trzy życzenia
Czytelnicze PCzytelnicze Podwórko recenzje książek dla dzieciodwórko

„Trzy życzenia” to zupełnie nowa, całkowicie inna wersja klasycznej bajki o złotej rybce. Śmiało można założyć, że osadzona jest ona we współczesnych realiach. Ilości plastiku i innych śmieci pływających w jeziorze, w którym mieszka główna bohaterka są zatrważające. Obawiam się jednak, że taka jest rzeczywistość niejednego mieszkańca akwenów w Polsce (i nie tylko). Mali czytelnicy będą mogli przekonać się, jak obecność śmieci wpływa na życie ryb, owadów, ptaków i innych zwierząt. Będzie to cenna lekcja,. Jestem przekonana, że po tej lekturze podczas wizyty nad jeziorem czy rzeką dzieci zadbają o to, by wszystkie śmieci umieścić w odpowiednich koszach.

Autorka bardzo fantazyjnie przedstawiła życie mieszkańców jeziora – spersonifikowane ryby z jednej strony są mają zwyczaje podobne do ludzi, z drugiej zaś mają zdecydowanie większą świadomość ekologiczną. Złota rybka niczym lew walczy o poprawę warunków życia swoich sąsiadów. Książka „Trzy życzenia” przedstawia problem zanieczyszczenia środowiska z bardzo ciekawego punktu widzenia, który na pewno świetnie przemówi do najmłodszych czytelników. Główna bohaterka budzi niezwykłą sympatię, a jej historia jest niezwykle porywająca. Jestem przekonana, że zarówno maluchy, jak i starszaki będą słuchały (lub czytały) tę książkę z zapartym tchem.

Na samym końcu pragnę zwrócić Waszą uwagę na ilustracje. Joanna Bartosik stworzyła niesamowitą krainę i warto podkreślić, że nie pominęła nikogo! Znajdziecie tu nie tylko przeróżne ryby czy wodorosty, ale także kaczki, ślimaki, żaby, muchy, ważki, widłonogi, a nawet larwy komara! Na obrazkach naprawdę wiele się dzieje i jestem pewna, że dzieci poświęcą im sporo uwagi (bo uwierzcie mi – jest co oglądać!). Dodam jeszcze, że książka wydana jest w dość dużym formacie, na grubym papierze, który mi osobiście przypominał ten, na którym drukowane były książki mojego dzieciństwa.

Podsumowując w kilku słowach – książka „Trzy życzenia” bardzo spodobała się zarówno mi, jak i naszemu Kubie. Kupując ją nie spodziewałam się, że będzie to tak pouczająca lektura! Bardzo cieszę się, że powstają takie książki, które łączą świat baśni z edukacją ekologiczną. Jestem pewna, że taka forma trafi nawet do najmłodszych czytelników i być może dzięki właśnie takim publikacjom nasze prawnuki będą mogły cieszyć się czystym powietrzem i pięknym krajobrazem!

Gorąco polecam książkę „Trzy życzenia” dzieciom od 5. roku życia oraz starszym czytelnikom!

Trzy życzenia
Trzy życzenia
Metryczka:
  • autor – Anna Paszkiewicz
  • ilustrator – Joanna Bartosik
  • wydawnictwo – Widnokrąg
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!

https://www.facebook.com/Czytelnicze-Podw%C3%B3rko-110350537349797

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci