Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają
12+,  7+,  9+,  Książki

Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają – recenzja

Nie ukrywam, na samym początku wcale nie byłam przekonana do tej książki. Nie dlatego, że wątpiłam w jej wartość. Byłam pewna, że jeśli wydawnictwo Dwie Siostry zdecydowało się na realizację drugiego wydania tego tytułu (pierwszy raz w nieco innej szacie graficznej ukazał się on pod szyldem Czarnej Owcy w roku 2013), to musi być on mądry i wyjątkowy. Obawiałam się, jak przyjmie go Kuba. Czy niektórymi rozmowami nie będzie zszokowany, zakłopotany? Na ile będzie w stanie zrozumieć problemy, o których przeczyta? A jednak, gdy obserwowałam jego reakcje, to z jaką wrażliwością i empatią podchodził do historii rozmówców Tomasza Kwaśniewskiego, stwierdziłam, że jest to tytuł, po który po prostu trzeba sięgnąć, bo dzieci mają w sobie naturalną ciekawość i lekkość akceptacji tego, co nas różni, o ile ktoś  te różnice w przystępny sposób im wytłumaczy. I właśnie tak robi to pan Tomasz w swojej książce! Dlatego właśnie dziś, z wielką przyjemnością i wewnętrznym spokojem polecam Wam niezwykły tytuł „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają”. Zapraszam do lektury naszej recenzji.

Ile razy, gdy byliście dziećmi, pokazywaliście palcami na kogoś, kto wzbudził Wasze zainteresowanie? Ile pytań kłębiło się wtedy w Waszych głowach? Ile z nich zadaliście na głos? I czy dostaliście na nie odpowiedzi, czy też usłyszeliście od rodziców, że nie wypada się gapić, a Wasza ciekawość może być dla osoby, której jesteście ciekawi, kłopotliwa lub przykra? Pewnie każdy z nas jako kilkulatek znalazł się w takiej sytuacji nie raz. Autor również wspomina takie chwile ze swojego dzieciństwa. I właśnie dlatego, że wtedy nikt mu nie odpowiedział, postanowił porozmawiać z osobami niezwykłymi, wyróżniającymi się w tłumie, o wszystkim tym, co mogłoby nurtować dzieci. Po co? Po to, abyśmy zrozumieli, że nie ma nic złego w byciu ciekawym i w chęci poznania kogoś bliżej. Po to, by pokazać, iż dzielące nas różnice, choć czasem mogą być zaskakujące, może nawet szokujące czy wprawiające w początkowe zakłopotanie, tak naprawdę czynią nas, ludzi, pięknymi. Po trosze pewnie także po to, by nam wszystkim uświadomić, że nie ma tematów tabu, jeśli o sprawach niełatwych acz ważnych rozmawiamy z poszanowaniem drugiego człowieka. Czyż to nie cudowne?

„Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają” to opisy czternastu niezwykłych spotkań, przedstawionych w postaci dialogów. Co ciekawe, choć autor bez wątpienia jest osobą dorosłą, swe rozmowy poprowadził poniekąd z perspektywy dziecka, które ciekawe świata i ludzi, zainteresowane odmiennościami swego rozmówcy, nierzadko mu przerywa, wtrącając kolejne pytania o sprawy dla niego, dziecka, bardzo intrygujące. Taki sposób prowadzenia rozmów bardzo uwiarygadnia przytoczone na kartach książki wywiady, dzięki czemu młodzi odbiorcy będą mieli szansę poczuć, że w pewnym sensie to oni sami rozmawiają z każdym z bohaterów.

Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają
Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Kogo poznamy, czytając „Jedno oko na Maroko”? Czym wyróżniają się rozmówcy pana Tomasza? Oj, nie sposób krótko opisać, jak szeroką paletę różnic w cechach budowy ciała, osobowości, natury i światopoglądów ujrzycie, przyglądając się bohaterom tej książki. Poznacie tu Pawła i Tomasza, bliźniaków, którzy choć są dorośli, nadal czują ogromną potrzebę robienia i posiadania tego samego. Przyjrzycie się Andrzejowi, którego skóra jest całkowicie pozbawiona pigmentu. Poznacie fragmenty codzienności Ani, która urodziła się bez rąk i wszystko robi stopami. Przeczytacie o problemach dotkniętej achondroplazją Wioli czy cierpiącej na otyłość Katarzyny. Jak widzicie, osoby zaproszone do rozmowy przez autora czasem wyróżniają się swoją innością już  na pierwszy rzut oka, jednak nie zawsze tak jest. Tomasz Kwaśniewski nie bał się bowiem ze swoimi gośćmi porozmawiać o problemie bezdomności czy alkoholizmu, o trudnościach, z którymi mierzy się osoba, opuszczająca więzienie czy osoba transpłciowa. I choć niektóre z poruszanych tematów są naprawdę trudne, nierzadko wzbudzające duże poruszenie tak w samych rozmówcach, jak i czytelnikach, to każdy z dialogów został naprawdę pięknie poprowadzony.

Każda rozmowa pełna jest wartościowych treści. Każda prowadzi nas ku wnioskom, że wszyscy, bez względu na to, jak się różnimy, kim jesteśmy, co robimy, jaką mamy przeszłość, z jakimi problemami się mierzymy, pragniemy akceptacji i szacunku. A ciekawość, zwłaszcza ta dziecięca, tak naturalna, choć dla dorosłych czasem niewygodna, nie ujmuje godności osobom, które tę ciekawość wzbudzają! Dlatego warto pozwolić dzieciom pytać, pomagać im w prowadzeniu tych pełnych zainteresowania rozmów, ucząc ich tolerancji, otwartości i poszanowania dla każdego człowieka. I tego właśnie uczą pan Tomasz i jego rozmówcy!

Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają

Nie sposób na sam koniec nie wspomnieć o oprawie graficznej tej książki! „Jedno oko na Maroko” to tytuł, w którym znajdziecie mnóstwo naprawdę cudownych fotografii, pokazujących piękno zaklęte w słowie „człowiek”. Nie powiem, są rozdziały, które (tak jak zresztą pisałam już we wstępie), budziły moją dużą obawę (jak ten o Marylin Rose, której wygląd niejednej osobie może wydać się bardzo ekscentryczny, czy o Lechu, który do fotografii pozuje w zasadzie nago). Jednak to, jak fotografka i graficzka opracowały zdjęcia, zapewniając poszanowanie tak dla pozujących do zdjęć bohaterów, jak i dla wrażliwości młodych czytelników, naprawdę budzi zachwyt i nie wywołuje w żaden sposób negatywnych odczuć. Wręcz przeciwnie! I co najważniejsze, mądry tekst, stanowiący trzon całej opowieści, odpowiednio moderuje ładunek emocjonalny całości. I choć miejscami historie bohaterów są naprawdę trudne, to nie brakuje tu wyjaśnień, które pomagają dzieciom zrozumieć i zaakceptować to, o czym czytają.

Z serca polecam „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają” czytelnikom od 7. roku życia. To naprawdę piękna, kształtująca empatię, ucząca tolerancji i szacunku książka, która pozwala dostrzec piękno nawet tam, gdzie niektórzy widzą jedynie niepełnosprawność czy odmienność. Mądra, pokazująca różnorodność ludzkich doświadczeń i historii, wartościowa, ważna – taka jest właśnie ta opowieść.

Mam wrażenie, że ludzie często nie zdają sobie sprawy, że na świecie są też tacy, co wyglądają inaczej. (…) I dlatego jak kogoś takiego zobaczą, to się gapią, wytykają palcami. ● Wiola*

Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają
Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają
Metryczka:
  • autor – Tomasz Kwaśniewski
  • fotografie – Anna Bedyńska
  • opracowanie graficzne i ilustracje – Anna Kaźmierak
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

*cytat pochodzi z książki „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają”, T. Kwaśniewski, Wyd. Dwie Siostry 2022, str.

Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/jedno-oko-na-maroko.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci