Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)
12+,  9+,  Książki

Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów) – recenzja

Jak to jest, że jedni są otoczeni wianuszkiem kolegów i koleżanek, a inni mają trudności, by przeprowadzić niewinną wymianę zdań na szkolnym korytarzu? Dlaczego jedni są przebojowi i popularni, a inni wydają się być niezauważalni i niemalże niewidoczni? Emre postanawia to wyjaśnić, a wszelkie przemyślenia spisać w swoim poradniku, by zdobywanie przyjaciół już nigdy nie było tak trudne! Zajrzyjcie razem z nami do niezwykle humorystycznej i jakże prawdziwej książki, jaką jest „Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)”.

Emre to dość nieśmiały nastolatek. Na ogół nie przeszkadza mu to, że nie ma przyjaciół, są jednak chwile, gdy czuje się bardzo samotny. Zwłaszcza gdy jego brat, Izzet, już po kilku minutach rozmowy z kimś nieznajomym potrafi zyskać nowych kolegów i koleżanki. Co on, Emre, robi nie tak? I dlaczego nikt jeszcze nie wymyślił poradnika o sztuce zdobywania przyjaciół?! Przecież wszystko byłoby wtedy dużo prostsze!

W życiu Emrego wiele się zmienia, gdy poznaje Amira. Nastolatek jest nowym uczniem w klasie Emrego, i choć zdecydowanie łatwiej porusza się on po zawiłościach relacji rówieśniczych, to sprawia wrażenie, jakby również nie do końca potrafił odnaleźć się wśród szkolnych kolegów. Próbując zaprzyjaźnić się z Amirem, Emre metodą prób i błędów odkrywa różnie zachowania, które mogą być pomocne w zdobyciu przyjaciół. Lub wrogów – w zależności od sytuacji 😉! I choć nie wszystko idzie po jego myśli, a wiele sytuacji kończy się zupełnie inaczej niż sobie zaplanował, to każda z nich doprowadzi go do niezwykle interesujących wniosków. Jakich? To musicie sprawdzić sami!

Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)
Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)
Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)” to szalenie prawdziwa książka o tym, jak skomplikowane bywa nawiązanie relacji, szczególnie dla osób nieśmiałych, które mają trudności w kontaktach z rówieśnikami. Emre, o ile swobodnie prowadzi dyskusje z bratem, o tyle w klasowym gronie pozostaje wręcz niezauważalny. Rzadko wyraża głośno swoją opinię, choć niejednokrotnie ma słuszność i wie, jak w danej chwili warto byłoby się zachować. Niestety, niemalże paraliżujący strach przed jakąkolwiek interakcją często wpędza go w tarapaty i stawia w sytuacji, z której niełatwo mu wybrnąć. Pewnie Emremu wcale nie było do śmiechu w tych kłopotliwych chwilach, a jednak jego nieco sarkastyczne poczucie humoru i duży dystans sprawiają, że czytelnicy nie raz i nie dwa parskną śmiechem, czytając o jego perypetiach.

Książka Siri Spont to także opowieść o trudnościach, z jakimi borykają się dzieci z nadpobudliwością ruchową, które wymagają większej uwagi ze strony nauczyciela i zrozumienia dla ich szczególnych potrzeb. Takim dzieciom również niełatwo jest się odnaleźć w grupie rówieśniczej, zwłaszcza gdy ich zachowanie błędnie tłumaczone jest tym, że są niegrzeczne. Z takimi problemami  mierzy się Amir, który dodatkowo nie ma wystarczającego wsparcia ani ze strony pedagogów, ani rodziny. Ale kto wie? Może i dla niego próba nawiązania nowej przyjaźni okaże się źródłem cennych doświadczeń?

Konstrukcja „Poradnika Emrego” jest bardzo ciekawa i z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Nieregularny układ tekstu, ilustracje przypominające komiksy, tworzone przez uczniów na marginesach zeszytów w czasie nudnych lekcji oraz złote myśli, zapisywane w ramkach, do złudzenia przypominających samoprzylepne karteczki – to wszystko sprawia, iż mamy wrażenie, że czytamy pamiętnik. Taka forma tworzy dużą więź pomiędzy czytelnikiem, a narratorem. Dodatkowo niezwykle trafne, a jednocześnie bardzo zabawne refleksje Emrego, często pełne pokrętnej, a jednocześnie jakże prawdziwej dziecięcej logiki, są źródłem wielu ciekawych doświadczeń czytelniczych. Jestem pewna, że przemyślenia Emrego będą lekturą nie tylko interesującą, ale także pokazującą, że w przyjaźni zawsze jest przestrzeń na szczerość, a bycie sobą jest najlepszym sposobem na to, by zaskarbić sobie czyjąś sympatię.

Polecam „Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)” czytelnikom od 9. roku życia.

Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)
Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)
Metryczka:
  • autor – Siri Spont
  • ilustrator – Jonna Björnstjerna
  • tłumacz – Marta Wallin
  • Wydawnictwo Widnokrąg
  • Projekt współfinansowany w ramach programu EU „Kreatywna Europa”
Link do strony wydawnictwa:

https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/poradnik-emrego-o-sztuce-zdobywania-przyjaciol-i-wrogow/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci