Zwierzęta w godłach
12+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Zwierzęta w godłach – recenzja

Czy wiecie czym jest blazonowanie? Jest to fachowy opis elementów, które możemy znaleźć w herbie. I wyobraźcie sobie, że gdy przyjrzymy się godłom różnych państw i ich opisom, to okaże się, że kryje się w nich naprawdę mnóstwo ciekawostek, także przyrodniczych! Przemysław Barszcz i Wojciech Pawliński postanowili więc sięgnąć do wiedzy z zakresu heraldyki (i nie tylko!) i stworzyć świetną książkę! „Zwierzęta w godłach” to nowość od wydawnictwa Dwie Siostry, która zabierze Was w fenomenalną podróż dookoła świata. Jakie kraje odwiedzicie? Czego się dowiecie? Zerknijcie do naszej recenzji!

Do tej pory myślałam, że herbami interesują się głównie historycy i polscy szlachcice. Okazuje się jednak, że herby i godła mogą skrywać naprawdę fascynujące historie, o których można by opowiadać godzinami! Autorzy „Zwierząt w godłach” postanowili więc nieco zawęzić tematykę, której dotykają w swojej publikacji i sięgnęli po te godła, na których ujrzycie przeróżne okazy ssaków, ryb, ptaków, a nawet mitycznych stworzeń! I zapewniam Was, że opowieść którą wspólnie stworzyli jest naprawdę niezwykła. Zanim jednak wyruszycie w podróż po kartach książki czeka na Was kilka słów wstępu. Przeczytacie tam, że nie każde godło jest herbem oraz przyjrzycie się dokładnej budowie herbów. Dowiecie się również, że nie wszystkie kolory (a w zasadzie tynktury) są dozwolone przy ich tworzeniu, a także sprawdzicie, co robią futra na tarczach!

Gdy znacie już podstawy heraldyki, jesteście gotowi do dalszej lektury. Już na pierwszy rzut oka widać, że książka „Zwierzęta w godłach” ma dość nietypową konstrukcję. Dlaczego? Poszczególne państwa i ich godła zostaną omówione bowiem w oparciu o podział na krainy zoogeograficzne, a nie kontynenty. Ma to jednak sens, gdyż całość skupia się tak naprawdę nie na godłach samych w sobie, a na ich głównych bohaterach! Pójdźmy jednak o krok dalej. Każdy rozdział poświęcony jest innemu państwu. Na stronie tytułowej znajdziecie krótką tabelę, zawierającą najważniejsze informacje o danym kraju oraz elementach, które zauważycie w godle. Bardzo spodobało na się to, że powierzchnia każdego państwa została porównana z powierzchnią Polski. Najmłodsi czytelnicy z pewnością docenią te rozwiązanie, gdyż wielkości wyrażone w kilometrach kwadratowych mogą być dla nich nieco abstrakcyjne. Tuż obok krótkiej metryczki znajdziecie ilustrację z omawianym godłem. Każda z nich jest przepiękna, a samo godła zostało wiernie odwzorowane. Jednak tak naprawdę najciekawsze dopiero przed Wami!

Zwierzęta w godłach
Zwierzęta w godłach
Zwierzęta w godłach
Zwierzęta w godłach

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Każdy rozdział zabierze Was w niezwykłą przygodę. Przemysław Barszcz w niedługich tekstach zawarł tak ogromną porcję ciekawostek, że nie sposób oderwać się od lektury. Znajdziecie tam naprawdę mnóstwo zaskakujących faktów, tak historycznych, jak i zoologicznych, botanicznych czy związanych z tradycjami danego regionu. Przeczytacie tu między innymi o największej żabie świata, która gwiżdże i gdacze. Dowiecie się, co wspólnego ma stare gwatemalskie pozdrowienie z herbem i walutą Gwatemali. Przekonacie się także, że nie każdy krokodyl płacze krokodylimi łzami!

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek, które przytoczył autor, jednak pozwólcie, że podzielę się z Wami tymi, które zaskoczyły nas najbardziej. Czy wiedzieliście, że szkielet emu jest niezwykle podobny do szkieletu dinozaura? Co więcej, pióra tego ptaka przypominają futro! To jednak nie koniec zaskakujących cech tego największego nielota. Strusie emu znoszą bowiem zielone jaja, które wysiadują głownie samce. Małe pisklęta już w jajach rozpoznają głos taty i gdy go słyszą, wiercą się w skorupkach! Kolejny zoologiczny fakt, który wprawił nas w osłupienie, związany jest z pancernikiem. Czy wiecie, że te z pozoru nieporadne zwierzęta są fenomenalnymi pływakami? W zależności od tego, jakie chcą pokonać odległości, poruszają się albo po dnie zbiornika wodnego, albo unoszą na falach dzięki powietrzu, którym wypełniają jelita!

Zwierzęta w godłach

Pragnę jednak zapewnić, że „Zwierzęta w godłach” to nie tylko informacje ze świata zwierząt, ale także wiele interesujących ciekawostek dotyczących historii, kultury czy uwarunkowań politycznych. Przeczytacie tu hiszpańskiej walce o niepodległość pod wodzą Simóna Bolívara, zwyczajach plemion kanibali z Nowej Gwinei oraz trudnej sytuacji politycznej i społecznej wielu afrykańskich państw.

Każdy rozdział jest naprawdę świetnie zredagowany, a przytoczone ciekawostki i opowieści dobrane bardzo starannie. Co jednak najważniejsze, Przemysław Barszcz ma niezwykle lekkie pióro, dzięki czemu mimo mnogości faktów nie czuje się zmęczenia lekturą. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ciekawej treści towarzyszą tu naprawdę piękne ilustracje. Oprócz wiernych odwzorowań godła, w każdym rozdziale znajdziecie całostronicowe grafiki, których głównymi bohaterami będą oczywiście opisywane zwierzęta. Ujrzycie tu świetnie przystosowane do afrykańskich upałów oryksy, przepiękne rajskie ptaki, a nawet bielika w towarzystwie Lecha, Rusa i Czecha. Zaś na końcu ksiażki czeka na Was krótka część aktywnościowa, gdzie będziecie mogli stworzyć między innymi własny herb! Dodatkowe niespodzianki znajdziecie także na stronie wydawnictwa, gdzie znajdziecie piękne ilustracje Wojciecha Pawlińskiego w wersji do samodzielnego kolorowania.

Gorąco polecam „Zwierzęta w godłach” dzieciom już od 6. roku życia. Będzie to naprawdę fascynująca lektura, która dostarczy Wam wielu wrażeń i przyjemności!

Zwierzęta w godłach
Zwierzęta w godłach
Zwierzęta w godłach
Zwierzęta w godłach
Metryczka:
  • autor – Przemysław Barszcz
  • ilustrator – Wojciech Pawliński
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci