Fakty i plotki o smokach
5+,  7+,  Książki

Fakty i plotki o smokach – recenzja

Smoki pojawiają się w wielu książkach i filmach dla dzieci. Świat baśni wręcz roi się od tych ogromnych i nieco przerażających stworzeń. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci uwielbia wszystko, co ze smokami związane. Spróbujmy się jednak zastanowić ile tak naprawdę wiemy o tych legendarnych (a może prawdziwych?) stworach… Które smoki są największe? Co smoki lubią robić w wolnym czasie? No i gdzie swój początek miał ich konflikt z ludźmi? Jeśli chcielibyście się dowiedzieć wszystkiego o smokach, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Fakty i plotki o smokach”. A już dziś możecie zajrzeć do niej w naszej recenzji!

Nikola Kucharska stworzyła niesamowitą książkę, w której puściła wodze fantazji i stworzyła świetne kompendium wiedzy o smokach. Które z przedstawianych przez autorkę ciekawostek są faktami, a które plotkami? O tym musicie zdecydować sami! Jedno jest jednak pewne – „Fakty i plotki o smokach” to książka, która gwarantuje świetną zabawę.

Na pierwszej rozkładówce tej wielkoformatowej kartonówki znajdziecie krótki wykład ze smoczej anatomii. Dowiecie się skąd w smoczej paszczy bierze się ogień. Sprawdzicie także po co smokom dwa żołądki i dwa serca (w tym jedno ze szczerego złota!). Bardzo pomysłowy schemat anatomiczny pomoże Wam dostrzec szczegóły, które są wspólne dla wszystkich gatunków smoków oraz takie, którymi się różnią. A co czeka na Was na kolejnych kartach książki?

W dalszej części Nikola Kucharska spróbuje wytłumaczyć młodym czytelnikom dlaczego smoki i ludzie nagle przestali darzyć się sympatią. Czy czarę goryczy przelał nieudany portret Grozilli, wykonany przez Pomponię Klawicjusz, czy może decydujące były notoryczne kradzieże, w wyniku których znikało smocze złoto? Hipotez jest wiele, ale trudno zdecydować, która z nich jest słuszna… Niemniej w wyniku sporów smoki wyniosły się z krainy ludzi i skryły w przestworzach, zaroślach i podziemnych jaskiniach. Być może właśnie dlatego już od tak wielu lat nikt żadnego smoka nie widział! Jednak nic straconego – już na kolejnych rozkładówkach przyjrzycie się wszystkim gatunkom smoków!

Fakty i plotki o smokach
Fakty i plotki o smokach
Fakty i plotki o smokach
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Poznacie nieco złośliwe i łobuzerskie smoki leśne, a także przyjazne i bardzo pomocne smoki lądowe. Przyjrzycie się zwyczajom smoków kosmicznych i sprawdzicie czym żywią się smoki powietrzne. Jednak naszym ulubionym gatunkiem tych niezwykłych stworzeń są zdecydowanie smoczki wymoczki! To one odpowiadają za znikanie cukru z cukierniczek, kleksy z atramentu czy dziury w garderobie. Smoczki wymoczki uwielbiają płatać ludziom figle, a w wolnych chwilach budują gmachy z kostek cukru. I trzeba przyznać, że ich zdolności architektoniczne są godne podziwu! Cukrowy zamek Malwiny Skrzydlatej do teraz można podziwiać w pewnym smoczym muzeum.

Smocza anatomia, zwyczaje oraz nawyki żywieniowe to nie jedyne ciekawostki, które przygotowała dla Was autorka. Dowiecie się także jakie zwyczaje związane są z narodzinami smoków. Zajrzycie również do smoczej szkoły  oraz smoczej apteki.  Co więcej, w książce „Fakty i plotki o smokach” znajdziecie odpowiedzi na wiele niezwykłych pytań. Czy smoki potrafią polizać się w łokieć? Co smoki robią w domu spokojnej starości? Czym jest błękitnienie trzonowców? Jakie konsekwencje miała Wielka Epidemia Czkawki? Sięgnijcie po tą niezwykłą książkę i sprawdźcie sami!

Na sam koniec dodam, że oprócz niezwykle fantazyjnej treści w kompendium „Fakty i plotki o smokach” znajdziecie świetne i bardzo zabawne ilustracje. Każda rozkładówka zabierze Was do innej sceny z życia smoków, pełnej wymyślnych i zaskakujących wizerunków różnych gatunków tych niezwykłych stworów. Prace Nikoli Kucharskiej zawsze zaskakują nas pomysłowością i dbałością o szczegóły. W tej książce graficzka również zadbała o dopieszczenie wszystkich elementów, dzięki czemu chwile spędzone u boku małych i dużych smoków z pewnością będą bardzo przyjemne.

Choć książka wydrukowana jest na grubszym kartonie i ma zaokrąglone kroki, to nie jest to lektura dla maluchów. Kunszt wydania oraz poczucie humoru tej lektury docenią dopiero starsze przedszkolaki. Właśnie dlatego gorąco polecam „Fakty i plotki o smokach” dzieciom od 5. roku życia.

Fakty i plotki o smokach
Fakty i plotki o smokach
Metryczka:
  • autor – Nikola Kucharska
  • ilustrator – Nikola Kucharska
  • wydawnictwo – Nasza Księgarnia

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci