Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy
12+,  9+,  Książki

Jak zdobyć Nagrodę Nobla – recenzja

Zastanawialiście się kiedyś, co takiego trzeba zrobić, by otrzymać Nagrodę Nobla? Czy trzeba mieć w szkole dobre stopnie? W jakich dziedzinach należy prowadzić badania? I w zasadzie dlaczego od dokonania odkrycia do otrzymania nagrody mija niekiedy tak dużo czasu? Pewna Mary także zadawała sobie te pytania. Sama marzyła o Nagrodzie Nobla i stwierdziła, że chyba najłatwiej będzie zapytać o to wszystko… noblistów! Jak tego dokonała? Zerknijcie do naszej recenzji i przekonajcie się sami! Oto niezwykła książka „Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy”!

Mary uwielbiała przeprowadzać przeróżne doświadczenia. Od kiedy tylko pamiętała, marzyła o dokonaniu wielkich rzeczy i otrzymaniu Nagrody Nobla. Miała jednak mnóstwo pytań i wiele wątpliwości, z którymi pewnego dnia postanowiła zwrócić się do Barry’ego Marshalla. Gdy tylko usłyszała, że jej mama ma wybrać się do ośrodka badawczego, by spotkać się ze słynnym noblistą, postanowiła towarzyszyć jej w tym spotkaniu. Nie sądziła jednak, że spotka nie jednego, a kilku noblistów! Tylko dlaczego jeden z nich wygląda dokładnie tak samo jak Albert Einstein?

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieść dla młodych geniuszy” to fenomenalna książka, w której prawie jedenastoletnia Mary rusza u boku Barry’ego Marshalla w niezwykłą podróż przez czas i przestrzeń. Tak, dobrze mnie zrozumieliście! Mary dzięki wehikułowi czasu spotka się z siedemnaściorgiem naprawdę wybitnych naukowców, by zapytać ich, jakie rady mają dla młodych ludzi, którzy pragną podążać ich śladami. Razem z Mary zajrzycie do pogrążonego w chaosie laboratorium Aleksandra Fleminga czy niezwykłej, bo zamkniętej na łodzi, pracowni Guglielmo Marconiego. Wspólnie będziecie mieli okazję obserwować Marię Skłodowską-Curie przy pracy czy Ritę Levi-Montalcini podczas obchodów setnych urodzin. Wszystko zaś po to, by dowiedzieć się, co napędzało ich do pracy, co było największą ich motywacją oraz z jakiego powodu decydowali się na wiele wyrzeczeń, by oddać się nauce.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy
Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy
Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy

Jakie rady młodzi naukowcy znajdą w tej książce? „Czas stoi po twojej stronie”*, „Musisz znaleźć ludzi, którzy rozumieją, co próbujesz osiągnąć”*, „Nie lekceważ ludzi, którzy wydają się inni niż ty”* – to jedynie kilka z nich. I choć każda udzielona była w kontekście naukowych dokonań, to wszystkie staną się cennymi wskazówkami na każdym kroku! Czytając rozmowy Mary z noblistami, młodzi czytelnicy przekonają się, iż współpraca, uczciwość, tolerancja oraz szczerość intencji zawsze owocują czymś pięknym i wartościowym!

To, co jest niewątpliwym atutem tej książki to naprawdę ciekawa fabuła, ze sprytnie wplecionymi życiorysami słynnych naukowców, oraz propozycjami doświadczeń, które pozwalają poniekąd wejść w buty noblistów, o których czytamy. Kilka z nich jest naprawdę zdumiewających! Jak zmierzyć grubość cząsteczki bez specjalistycznego sprzętu? W jaki sposób zobaczyć DNA bez użycia mikroskopu? Jeszcze niedawno myślałam, że to niemożliwe! A jednak z powodzeniem oba doświadczenia możecie przeprowadzić w domu z użyciem podstawowych składników, dostępnych w każdej kuchni! Niesamowite, prawda?

Gorąco polecam książkę „Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy” czytelnikom od 9. roku życia. To naprawdę świetna, przygodowa historia, która ma szansę zarazić Wasze dzieci głodem odkryć oraz pragnieniem eksperymentowania i zabawy chemią czy fizyką. Całość napisana jest w szalenie przystępny i bardzo wciągający sposób. A sam fakt, iż jednym ze współautorów jest noblista sprawia, iż przytoczone rady aż kuszą, by je zastosować 😊! I kto wie, może za kilkadziesiąt lat to właśnie młodzi czytelnicy tej pozycji odbiorą nagrodę na gali w Szwecji?

Nowość „Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy” znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy
Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy
Metryczka:
  • autor – Barry Marshall i Lorna Hendry
  • ilustrator – Bernard Caleo
  • tłumacz – Zbigniew Kościuk
  • Wydawnictwo Young

*cytaty pochodzą z książki „Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy” – B. Marshall i L. Hendry, Wydawnictwo Young, 2022, str. 29, 54, 71.

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci