Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
12+,  7+,  9+,  Książki

Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu – recenzja

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Od 2004 roku to właśnie 8. lutego jest dniem, w którym w szczególny sposób pochylamy się nad bezpieczeństwem naszych pociech w meandrach wirtualnego świata i mediów społecznościowych. Nie da się ukryć, że często dorosłym nie jest łatwo rozmawiać o bezpiecznych zachowaniach w sieci ze swoimi dziećmi i ma to wiele uwarunkowań. Zdarza się, że nasze nastoletnie pociechy uważają się za specjalistów w dziedzinie i nie zawsze chcą słuchać naszych rad. Bywa też, że sposób funkcjonowania naszych dzieci w sieci jest nam, dorosłym, nieco obcy. Jak w dobie challengów, lajków i subów pomóc dzieciom zadbać o własne bezpieczeństwo, psychologiczną higienę i odpowiedni dystans do presji mediów społecznościowych? Pozwólcie, że przedstawię Wam książkę wydaną przez Wydawnictwo Muchomor we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, która może być Wam dużą pomocą! Zerknijcie razem z nami, co kryją „Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu”.

Część z Was pewnie zna Sieciaki. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę powołała ich do życia w serii filmików, promujących bezpieczne zachowania w sieci. Być może kojarzycie Netkę, Ajpi, Kompla i Spociaka z poprzedniej książki, „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” która ukazała się tuż przed ubiegłorocznym Dniem Bezpiecznego Internetu. Wtedy czwórka przyjaciół miała za zadanie stawić czoła Sieciuchom, które zamierzały uzależnić dzieci od Internetu. W niebanalnej, pełnej zaskakujących kreacji opowieści, młodzi czytelnicy mogli pochylić się nad takimi hasłami jak spam, wirusy czy fake newsy oraz zastanowić się nad związanymi z nimi zagrożeniami. Teraz Sieciaki powrócą, by zmierzyć się z zupełnie nowym niebezpieczeństwem.

W klasie Ajpi, Kompla, Netki i Spociaka panuje wielkie poruszenie. Wszyscy śledzą nowe spoty Cytrona, chwalą się ilością otrzymanych lajków i rozmawiają o nowym challenge’u, mającym zapewnić popularność w sieci. Wiele osób zwraca się do Sieciaków z pytaniami o to, jak zwiększyć ilość subskrypcji swoich kanałów oraz co zrobić z negatywnymi komentarzami w mediach społecznościowych. I choć dzieci starają się wesprzeć rówieśników radami, mają wrażenie, że szkolna społeczność oszalała na punkcie sławy w Internecie… Jednak dopiero gdy sieć zalały reklamy „Wielkiej Gali Fejmu”, a rówieśnicy głównych bohaterów nie mogli żyć bez ulepszającej zdjęcia aplikacji „Twarzozmieniacz”, Sieciaki nabrały pewności, że za wszystkim stoją Czyste Zło i jego pomocnicy. Czy dzieci z pomocą Sztucznej Inteligencji i Netrobiego poradzą sobie z inwazją internetowych trolli? Czy uchronią kolegów i koleżanki przed szkodliwymi działaniami Sieciuchów? Sprawdźcie sami!

Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Łukasz Wojtasik stworzył naprawdę ciekawą opowieść, w której zwraca się do dzieci poniekąd w ich języku. Znajdziecie tu niemało nowomowy, i choć zwykle mi ona w literaturze przeszkadza, to myślę, że tu spełnia ona dobrze swoją rolę. Skraca dystans i sprawia, że Sieciaki stają się „swoje”, dzięki czemu nie ma tu relacji „my-oni”, często spotykającej się z oporem odbiorców, zwłaszcza w książkach dotykających potrzeby skorygowania pewnych zachowań.

„Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu” to książka, pochylająca się nad wieloma ważnymi kwestiami, związanymi z funkcjonowaniem w mediach społecznościowych. Jak oprzeć się potrzebie zyskania popularności za wszelką cenę? Jak nie ulec presji rówieśników i nie dać się manipulować użytkownikom sieci? Czym jest hejt? Jak na niego reagować? To jedynie kilka z istotnych zagadnień, z którymi zmierzą się Sieciaki. Wszystko zaś ubrane zostało w wyjątkowo interesującą fabułę, gdzie internetowe trolle zostały ciekawie spersonifikowane, a sieć, serwery, czy choćby komputerowe pulpity nabierają bardzo fizycznego wymiaru. Całość jest bardzo udana i zdecydowanie stanowić będzie wartościowy początek rozmowy o higienie i bezpieczeństwie funkcjonowania w mediach społecznościowych i sieci w ogóle. Zdecydowanie warto po tę książkę sięgnąć!

Polecam książkę „Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu” dzieciom od 7. roku życia.

Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Metryczka:
  • autor – Łukasz Wojtasik
  • ilustrator – Maciej Łazowski
  • Wydawnictwo Muchomor
  • Projekt „Sieciaki” realizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w partnerstwie z Fundacją Orange
Zerknij także tu:

Sieciaki na stronie Wydawnictwa Muchomor

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę o bezpieczeństwe w Internecie

Sieciaki.pl

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *