Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
12+,  9+,  Książki

Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza – recenzja

Nie da się ukryć, liczby są obecne w naszym życiu na każdym kroku. Bez nich nie zrobilibyśmy zakupów, nie zadzwonilibyśmy do znajomych. Ba! Nie potrafilibyśmy określić nawet, która dokładnie jest godzina. Jednak czy na liczbach można zarobić? Okazuje się, że tak! I to nawet milion dolarów! Nie wierzycie? Zerknijcie do recenzji książki „Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza”, a wszystko stanie się jasne. Zapraszamy!

Pan Barnaba to kot. Nie byle jaki z resztą, bo potrafił mówić, miał prawie 500 lat, znał kilka języków i zwiedził niemalże cały świat. Do tej pory mieszkał między innymi u Cervantesa, Marii Skłodowskiej-Curie czy Einsteina. Teraz zamieszkał u trzynastoletniego Antka, którego… doprowadzał do szaleństwa! Już sam fakt, że kot mówił (posługując się przy tym łamaną polszczyzną) był dla nastolatka nie do zaakceptowania. Do tego był wyjątkowo roszczeniowy i miał całą listę żądań, w dodatku dość nietypowych. Dlaczego Barnaba prosił Antka o przechwycenie paczki, zaadresowanej do sąsiada? I co wspólnego z tym wszystkim ma pewien matematyk z USA?

Okazało się, że Barnaba wyruszył w podróż do Polski, by pomóc swojemu przyjacielowi dokończyć prace nad udowodnieniem hipotezy Reimanna. Profesor Alan Bernstein był już bowiem u schyłku życia i demencja mieszała mu w głowie. Do ukończenia prac niezbędna była pomoc jego ukochanego ucznia, doktora Orlickiego, który mieszkał tuż obok Antka. Poszukiwanie sąsiada i próby nakłonienia go do udziału w pracach nad udowodnieniem hipotezy stały się początkiem niezwykłej przygody. A gdy okazało się, że za przedstawienie dowodu na słuszność twierdzenia można otrzymać milion dolarów, sprawy przybrały bardzo nieoczekiwany obrót. Jak zakończy się ta historia? Sprawdźcie sami!

Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” to świetna książka przygodowo-detektywistyczna. Znajdziecie tu zarówno ciekawą fabułę i sprytnie zawiązane wątki, jak i nietypowych, wyjątkowo charyzmatycznych bohaterów i mnóstwo dobrego humoru. Już same dialogi Barnaby i Antka są tak zabawne, że nie sposób powstrzymać się od śmiechu. Historia ich nietypowej relacji nie tylko pokaże młodym odbiorcom, że matematyka i liczby mogą być niezwykle fascynujące, ale także dostarczy czytelnikom dużej przyjemności z lektury.

To jednak nie koniec, bowiem powieść Katarzyny Kalisty to także historia o przyjaźni, trudności w akceptacji zmian, dorastaniu oraz odpowiedzialności! Przyjrzycie się Antkowi, który mierzy się z wieloma problemami. Niedawno zmienił szkołę, w której nie potrafi się odnaleźć. Nie może się dogadać z rodzicami, którzy nie do końca liczą się z jego zdaniem. Zagubiony w swojej codzienności łapie kolejne złe stopnie, choć jest mądrym chłopcem i ma ogromny potencjał. Wszystko się jednak zmieni, gdy w klasie Antka pojawi się Jagienka. Nowa znajomość wzbudzi w nastolatku wiele emocji, ale także pomoże mu uporać się z wieloma uczuciami, które męczyły go od dłuższego czasu.

„Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” to pierwsza powieść Katarzyny Kalisty, która skierowana jest do nastoletniego odbiorcy i muszę przyznać, że jest to bardzo udany debiut! Książkę czyta się niezwykle lekko, a wątki kryminalne świetnie przeplatają się tu z przygodową fabułą. Trudno nie polubić tytułowego Barnaby, choć nie ma co ukrywać, nie ma on przesadnie łatwego charakteru 😊. I choć odrobinę obawiałam się, czy postać mówiącego kota będzie trafiona w książce dla młodzieży, to po lekturze zapewniam, że jest to strzał w dziesiątkę!

Gorąco polecam nowość „Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” czytelnikom od 9. roku życia. Zerknijcie też na stronę internetową, dedykowaną książce. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych aktywności, w tym przeróżne quizy i ciekawostki. Wystarczy, że klikniecie TU.

Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Metryczka:
  • autor – Katarzyna Kalista
  • ilustrator – Magdalena Toczydłowska-Talarczyk
  • Wydawnictwo Czarna Owca

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci