5+,  7+,  Książki

„Czytam sobie” – seria do samodzielnego czytania

Na serię „Czytam sobie” natknęliśmy się po raz pierwszy w naszej ulubionej Bibliotece (tu od razu pragnę pozdrowić Panie Bibliotekarki z Fundacji Bajeczna Biblioteka – jesteście Panie niezastąpione!).

 

Podział na poziomy

Pierwsze co rzuca się w oczy to podział serii na poziomy:

  • poziom 1 (składam słowa) – opowieści zawierają około 150 – 200 wyrazów, książki charakteryzują krótkie zdania i duże ilustracje. Dla najmłodszych czytelników będzie on idealny – na każdej stronie jest krótki tekst opatrzony dużym i bardzo barwnym obrazkiem, a historia ma długość dostosowaną do cierpliwości maluchów.
  • poziom 2 (składam zdania) – książki zawierają około 800 – 900 wyrazów, które tworzą dłuższe zdania. Wprowadzone zostają również dialogi.
  • poziom 3 (połykam strony) – tekst składa się z 2500 – 3000 słów, zdania są bardziej złożone, a wyrazy trudne wyjaśnione są na końcu książki.

Bardziej szczegółową recenzję poziomu 2 i 3 znajdziecie poniżej.

Czytam sobie seria do samodzielnego czytania

O czym przeczytasz w serii „Czytam sobie”?

Tematyka książek z tej serii jest bardzo różnorodna. Na każdym poziomie znajdziecie:

  • opowiadania fabularne – wśród nich m.in. fascynujące przygody kurzu i brudu spod podłogi (uwierzcie mi, że jest to naprawdę ciekawa opowieść!), historie psa Fafika, opowiadanie o tym jak tajemnicza Babcia Babalunga potrafi zamienić katastrofalne wakacje w cudowną przygodę, kryminał z psem Tytusem w roli głównej oraz wiele książek inspirowanych popularnymi bajkami.
  • opowiadania oparte na faktach (oznaczonych na okładce napisem „FAKTY”) – znajdziecie tu historię rejsu na Titanicu, opowiadanie o lądowaniu Apolla 11 na Księżycu, a także historię Dywizjonu 303 czy książeczkę o zburzeniu Muru Berlińskiego. Osobiście uważam, że te książeczki są fenomenalnym sposobem na zainteresowanie dziecka historią! Każde z opowiadań przedstawia bardzo ciekawe fakty (z książeczki o Apollo 11 można dowiedzieć się m.in. ile waży skafander kosmiczny, dlaczego odcisk buta na powierzchni Księżyca jest nadal widoczny oraz jak astronauci robią korzystają z toalety). Zdecydowanie warto po nie sięgnąć! Są napisane w przystępny, przyjemny sposób i z pewnością zainteresują nawet młodsze dzieci.
  • opowiadania „Czytam sobie z kotylionem” (na okładce oznaczone właśnie kotylionem) – są to opowiadania przedstawiające różne postacie z polskiej historii. Znajdziecie tu książeczki o malarce Zofii Stryjeńskiej, kompozytorze Ignacym Paderewskim, Irenie Sendlerowej czy Marii Skłodowskiej-Curie. Jest też historia… psa Marszałka Piłsudskiego! Tematyka książeczek jest dość poważna (myślę, że są one skierowane bardziej do dzieci w wieku wczesnoszkolnym niż do przedszkolaków). Niemniej uważam, iż w ciekawy sposób przedstawiają niejednokrotnie trudne fakty z naszej historii.

Ciekawe dodatki

Już na samym początku pragnę napisać czym urzekła mnie ta seria. Egmont postawił na bardzo ciekawy system nagradzania małego czytelnika – a myślę, że każdy z nas się zgodzi, że na etapie nauki czytania (która nie każdemu przychodzi łatwo) przydaje się atrakcyjna zachęta. Tu dzieci na końcu książki znajdą zarówno atrakcyjne naklejki, jak i dyplom sukcesu. Ponadto na stronie internetowej, poświęconej tej serii, znajdziecie mnóstwo atrakcyjnych materiałów. Wydawca zamieścił tam zarówno kolorowanki, jak i zakładki, zawieszki na drzwi, ćwiczenia, a nawet scenariusze do przeprowadzenia zajęć na podstawie danej książki. Są także odznaki i dyplomy do druku (jest to przydatne, jeśli książki „przechodzą” ze starszego rodzeństwa na młodsze, lub gdy korzystacie z egzemplarzy bibliotecznych). Link do materiałów dodatkowych znajdziecie TU.

Czym się różnią książeczki z poziomu 2 od tych z poziomu 3?

Poziom 2 jest skierowany do dzieci, które składają zdania, ale niekoniecznie czytają całkowicie płynnie. Na każdej stronie znajdują się barwne, atrakcyjne i zabawne ilustracje oraz stosunkowo niewiele tekstu. Prezentowane w książeczkach historie mają przyjemną, prostą tematykę i są opowiedziany w humorystyczny sposób. Na każdej stronie dziecko znajdzie ramkę ze słowami do doskonalenia czytania sylabicznego. Co więcej, na końcu każdej książki znajdują się „zadania dla mistrzów czytania” (każdy przecież chce być mistrzem!). Są one świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do rozmowy o tym, co przeczytało. Książki z tego poziomu polecałabym dla 5-6-latków, które kontynuują przygodę z samodzielnym czytaniem.

Czytam sobie poziom 2

Opowiadania z poziomu 3 skierowane są do czytelników, którzy czytają płynnie. W książeczkach nadal znajdziecie dużą czcionkę, przy czym tekstu jest zdecydowanie więcej niż w poziomie 2. Ilustracje są nadal bardzo atrakcyjne, choć jest ich mniej i w większości książeczek są one czarno-białe. Pozwala to dzieciom lepiej skupić się na czytanym tekście. Warto zauważyć, że tematyka poruszana w tych książeczkach jest poważniejsza – szczególnie w opowiadaniach historycznych. Trudniejsze wyrazy oznaczone są gwiazdką i wyjaśnione w słowniczku na końcu książki. Książki z tego poziomu polecałabym 7-8 latkom, które chcą doskonalić umiejętność czytania.

Czytam sobie poziom 3

Podsumowanie

Na koniec chciałam podkreślić, że uważam serię „Czytam sobie” za wartą uwagi propozycję dla dzieci uczących się czytać. Podział na poziomy pozwala doskonalić kolejne etapy czytania – od sylabizowania, poprzez składanie zdań, aż do płynnego czytania i rozwijania umiejętności czytania ze zrozumieniem. W książeczkach znajdziecie wartościowe, ciekawe opowiadania, opatrzone atrakcyjnymi ilustracjami. Dodatkowym smaczkiem są wcześniej wspomniane już naklejki i dyplomy. Zdecydowanie warto sięgnąć po te książki!

 

Na naszym blogu znajdziecie również recenzje innych serii do samodzielnego czytania! Zajrzyjcie koniecznie tu:

Seria „Już Czytam”

Seria „Czytamy bez mamy”